Trening celowany: czy samymi ćwiczeniami można zmienić wybrane partie ciała?

20 grudzień 2019
Trening celowany: czy samymi ćwiczeniami można zmienić wybrane partie ciała?

Od kiedy pamiętam i pracuje jako trener pytania podopiecznych kręcą się wokół kilku składowych. Najczęściej zadawane to oczywiście: czy dieta pączkowa może działać, czy dziś możemy skupić się na brzuchu i czy można ćwiczyć pośladki tak, aby nie wpłynąć na uda? Niestety, prawda jest taka, że trening celowany na daną partię mięśniową to największy mit jaki przekazywany jest klientom. Nie można pozbyć się tłuszczu z wybranych przez nas części ciała poprzez specyfikę treningu czy wybrane ćwiczenia celujące w daną partię mięśniową. Organizm sam decyduje skąd będzie oksydował tłuszcz. Istnieją jednak pewne sztuczki, które można zastosować, aby trening był bardziej ukierunkowany na nasze cele.  Jak więc z tym treningiem celowanym? Co mogę zrobić, aby uzyskać płaski brzuch, ładne pośladki i pozbyć się obwisłych ramion?

Pierwszy trening na siłowni. Nie daj się zaskoczyć!
Czytaj dalej →

Przepis na płaski brzuch

W przypadku płaskiego brzucha największym problemem wydaje się fakt, że jest to obszar gdzie zbiera się największa ilość tkanki tłuszczowej, dlatego to właśnie ten obszar często przebudowany zostaje jako ostatni. Żeby uwidocznić leżące tam mięśnie potrzebujemy już naprawdę niskiego poziomu tłuszczu w całym ciele. Zła wiadomość jest taka, że trening to niestety, tylko połowa historii. Połączenie treningu siłowego z ćwiczeniami aerobowymi daje najlepszy efekt, ale tylko w oparciu o dietę redukcyjną z nieprzetworzonym, jakościowym jedzeniem. Dobra wiadomość jest taka, że nie trzeba katować się godzinami brzuszków, aby osiągnąć wymarzony efekt. Właściwie wystarczą jakiekolwiek ćwiczenia z zakresu treningu funkcjonalnego, aby wzmocnić brzuch. Przykładowo przy ćwiczeniach antyrotacyjnych aktywność brzucha jest nie do przecenienia.

Obwisłe ramiona: jak poprawić ich wygląd?

Podobnie jak w przypadku brzucha, nie jesteśmy w stanie wpłynąć na tę partię samymi ćwiczeniami. Konieczne jest wpłynięcie na całe ciało. Praca w obszarze ramion, czyli ćwiczenia celowane na tricepsy, mogą natomiast poprawić jakość skóry w tym obszarze poprawiając jej jędrność, a tym samym również ich wygląd.

Trening na pośladki bez rozbudowania ud

Najlepszymi ćwiczeniami na zmianę sylwetki są ćwiczenia wielostawowe. W przypadku rozbudowania pośladków to właśnie poprzez dobór odpowiednich ćwiczeń jesteśmy w stanie zdecydowanie mocniej wpłynąć na wybrane obszary ciała, ale nie jesteśmy w stanie w 100% zniwelować efektu budowania przy okazji w obrębie nóg, brzucha czy pleców. Względnie możecie czuć się zawiedzeni tym faktem, ale tak naprawdę to kolejna dobra wiadomość. 

Zakwasy: jak radzić sobie z nimi w pierwszym miesiącu trenowania na siłowni?
Czytaj dalej →

Trening siłowy w znacznym stopniu przyczynia się do rekompozycji ciała, czyli zmiany stosunku składników jego budowy - zwiększenia ilości masy mięśniowej, zmniejszenia ilości tkanki tłuszczowej, a także zwiększenie gęstości kości. Większa ilość masy mięśniowej w ciele to większy metabolizm spoczynkowy, który stanowi najistotniejszy czynnik dziennego wydatku kalorycznego.

Ponadto procesy, które zachodzą dzięki zajęciom z obciążeniem zewnętrznym doprowadzają do szeregu przemian w mięśniach, które także są kosztowane dla organizmu, co dodatkowo wpływa na zwiększenie zapotrzebowania energetycznego.

Zatem jeśli chcesz na długie lata zmienić swoją sylwetkę i nie zależy ci na cyferkach na wadze - wybierz trening siłowy. Dodając do niego trochę aerobów i dietę uzyskasz dokładnie to, na czym ci zależy. 

Zuzanna Sobczak

Fizjoterapeutka i trenerka personalna, szkoleniowiec z zakresu kettlebells, mobilności i treningu funkcjonalnego. Jako pierwsza kobieta w Polsce i 17 na świecie ukończyła wyzwanie Iron Maiden, była też pierwszą kobietą, która dołączyła do elitarnej grupy Kettlebells Top-Team. W swojej pracy sprawnie łączy trening terapeutyczny, rehabilitację z treningiem siłowym, udowadniając, że może on mieć właściwości prozdrowotne. Będzie dzielić się z nami swoją wiedzą oraz doświadczeniem i zarażać nas miłością do treningu siłowego i ćwiczeń fitness.

Mogą Ci się spodobać

Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.
Zgadzam się