Trening młodego pokolenia kolarzy. Rozmowa z Rafałem Sektą, trenerem i współzałożycielem UKS Avatar

13 października 2021
Trening młodego pokolenia kolarzy. Rozmowa z Rafałem Sektą, trenerem i współzałożycielem UKS Avatar

Kolarstwo to nie tylko wyścigi i rywalizacja, to przede wszystkim sposób na zdrowy tryb życia. To nauka współpracy w grupie, partnerstwa w peletonie, a także kształtowanie cech charakteru niezbędnych aby zostać tym najlepszym. Taką wizję sportu wybrał klub kolarstwa młodzieżowego UKS Avatar. Rafał Sekta, współzalożyciel klubu i trener, instruktor i sędzia kolarstwa szosowego, górskiego, torowego, kolarstwa szosowego, górskiego, torowego, opiekun młodych podopiecznych Avatara opowiedział nam w rozmowie na czym polega szkolenie i praca z młodym pokoleniem sportowców. 

Profil Aktywny UKS Avatar istnieje od 2017 roku. Jak wyglądały początki funkcjonowania klubu? 

Rafał Sekta Kiedy zdecydowałem się na założenie stowarzyszenia, tak naprawdę poza chęcią i motywacją do pracy nie mieliśmy niczego.  Pamiętam na pierwsze zajęcia przyszły cztery osoby, w tym moja córka. Na początku było bardzo ciężko, zaczynaliśmy od jednego roweru, który mój tato poskładał z kilku innych już zniszczonych „kolarzówek”, na zawodach rower używany był po kilka razy przez różnych zawodników. 

Można w klubie zacząć przygodę z kolarstwem od zera czy trafiają pod Waszą opiekę jedynie młodzi kolarze doświadczeniem?

Zdarza się, że pozyskujemy zawodników zmieniających barwy klubowe, jednak zdecydowanie stawiamy na szkolenie dzieci „od zera”, doskonale wiemy że nacisk rodziców na  aktywność sportową dzieci jest duży. Jak nie stworzymy im możliwości trenowania w klubie od lat najmłodszych, pójdą do innej dyscypliny sportowej.

Czym twoim zdaniem różni się specyfika trenowania seniorów od trenowania młodzieży i dzieci?

U dzieci powinno stawiać się na rozwój ogólny: szybkość, siła, wytrzymałość. W późniejszym wieku u starszych zawodników trzeba doskonalić jego predyspozycje.

Czy jest jakaś różnica w treningach podczas wakacji i w roku szkolnym?

Trenujemy praktycznie cały rok z przerwą od połowy października do początku grudnia. W okresie zimowym kształtujemy korpus stosując ćwiczenia core oraz pływanie. Na początku sezonu nakręcamy kilometry, w szczycie sezonu stawiamy na szybkość i odpoczynek.

Co chcesz przekazywać swoim podopiecznym podczas treningów?

Taktyka, technika, koordynacja to cechy, które ćwiczymy do bólu. Obserwuję zawodników, staram się dostosować taktykę na wyścig do jego indywidualnych predyspozycji, jedni są świetnymi sprinterami, inni radzą sobie w górach lub dobrze jeżdżą na czas.

Jesteś instruktorem pływania, żeglarzem jachtowym. Jak znajdujesz czas na realizowanie się we wszystkich swoich pasjach?

Nie mam zbyt wiele czasu wolnego, kolarstwo, praca pochłania bardzo dużo czasu, każdą wolną chwilę pragnę poświęcić rodzinie.

Jakie jest twoje największe marzenie jako trener? 

Moje marzenia już się spełniły, mam świetną młodzież i dzieci które chętnie uczęszczają na zajęcia. Mam kilku zawodników i zawodniczki które rokują karierę zawodniczą.

Jakie są najważniejsze dotychczasowe sukcesy klubu?

Mamy kilka pięknych osiągnięć na arenie ogólnopolskiej i międzynarodowej. W zeszłym i tym roku zdobyliśmy 9 medali Mistrzostw Kraju, nasz zawodnik Mikołąj Szulik jest w ścisłej kadrze Polski Juniorów, wierzę ,że Mikołaj i pewnie inni nasi zawodnicy osiągną sukces w zawodowym kolarstwie.Aktywna Redakcja

Jako że nosi nas nieustannie, a głowę mamy pełną pomysłów nie wyobrażamy sobie, by od czasu do czasu do materiałów nie dodać czegoś od siebie. W roli głosu redakcyjnego będziemy zadawać pytania, robić wywiady z inspirującymi ludźmi, informować o ciekawych eventach i tworzyć treści przy współpracy ze specjalistami z danej dyscypliny. Mówiąc krótko: uwielbiamy inspirować, motywować, trenować, zatem możecie mieć pewność, że będzie się działo.

Mogą Ci się spodobać

Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.
Zgadzam się