Trening na maszynach czy praca z wolnym ciężarem - co wybrać?

Trening na maszynach czy praca z wolnym ciężarem - co wybrać?

W internecie toczy się odwieczna dyskusja - który trening jest bardziej efektywny - ten wykonywany na maszynach czy może na wolnych ciężarach. Jeden i drugi posiada zalety, ale także wady. Warto zatem poznać obie strony medalu zanim zdecydujemy się na dany rodzaj treningu na siłowni. 

Trening na maszynach: wady i zalety

Niezaprzeczalnie praca na maszynach jest zdecydowanie łatwiejsza i nie wymaga dużej świadomości ruchowej podopiecznego. Trenując na maszynach angażujemy jedną do trzech grup mięśniowych w najprostszym izolowanym ruchu. Każda z maszyn posiada zazwyczaj przyklejoną instrukcję obsługi, co znacznie ułatwia prace na nich. Jest zatem możliwe, aby będąc zupełnym świeżakiem wykonać w pełni wartościowy trening na siłowni i to bez pomocy osób trzecich. 

Najczęstsze urazy na siłowni: jak im zapobiegać?
Czytaj dalej →

Trenując na maszynach masz naprawdę małe szanse, aby ćwiczenia wykonywać nieprawidłowo. Nawet jeśli Ci się to uda, nie zrobisz sobie prawdopodobnie wielkiej krzywdy. Tymczasem trenując na sztandze o błędy techniczne i urazy już bardzo łatwo. Czasem potrzebna może być pomoc osób trzecich, które będą Cię asekurować w pracy z ciężarem. 

Trening na wolnych ciężarach: wady i zalety

Ten rodzaj treningu niestety wymaga pomocy trenera, szczególnie na początku. Ruchy są zdecydowanie bardziej złożone i angażują zdecydowanie więcej taśm mięśniowych jednocześnie. Wymagają od ćwiczącego sporej świadomości i koordynacji ruchowej. Idzie za tym jednak bardzo wiele pozytywnych aspektów. Taki trening wzmacnia dodatkowo mięśnie głębokie, które wpływają na radzenie sobie z potencjalnymi urazami, pozawala pracować nad wadami postawy i może pomóc w walce z istniejącym już bólem pleców. 

Wolne ciężary i ruchy na nich naśladują ruchy spotykane w życiu codziennym, co czynni ten rodzaj treningu „funkcjonalnym”, w czasie kiedy trening na maszynach jest jedynie uproszczoną wersją ruchów wykonywanych każdego dnia. 

Co więcej, maszyny ułatwiają podnoszenie ciężaru. Wykonując trening na maszynie będziemy znacznie częściej w stanie podnieść więcej, podczas gdy trening na sztandze wymaga od nas już dużo większego zaangażowania. Za tym argumentem idzie także budowanie siły i masy mięśniowej oraz efekt w postaci spalania kalorii. To właśnie trudniejsza, bardziej wymagająca od nas praca będzie dawała dużo lepsze efekty w tych aspektach, niż izolowany trening na maszynie.

Trening funkcjonalny to także lepsza odpowiedź gospodarki hormonalnej. W internecie możecie znaleźć badania, które dowiodły dużo większy wyrzut porządnego w treningu hormonu, jakim jest testosteron przy pracy na sztandze w stosunku do treningu na maszynie. Różnica zbliżyła się do ok. 20%. 

Trening celowany: czy samymi ćwiczeniami można zmienić wybrane partie ciała?
Czytaj dalej →

Rada dla początkujących

Trening na maszynie wykonasz na niemalże każdej siłowni. Jednak nie każda siłownia posiada sekcje treningu funkcjonalnego choć i to na szczęście ulega zmianie. Niemniej jednak dostępność maszyn bywa nieznacznie większa niż sprzętów do treningu na wolnym ciężarze.   

Oba rodzaje aktywności niosą ze sobą mnóstwo za i przeciw. W moim odczuciu dobrym ruchem na początku przygody z siłownią jest wybranie treningu na maszynie, a z czasem, kiedy ciało opanuje podstawowe wzorce ruchowe włączenie ćwiczeń wielostawowych. 

Zuzanna Sobczak

Fizjoterapeutka i trenerka personalna, szkoleniowiec z zakresu kettlebells, mobilności i treningu funkcjonalnego. Jako pierwsza kobieta w Polsce i 17 na świecie ukończyła wyzwanie Iron Maiden, była też pierwszą kobietą, która dołączyła do elitarnej grupy Kettlebells Top-Team. W swojej pracy sprawnie łączy trening terapeutyczny, rehabilitację z treningiem siłowym, udowadniając, że może on mieć właściwości prozdrowotne. Będzie dzielić się z nami swoją wiedzą oraz doświadczeniem i zarażać nas miłością do treningu siłowego i ćwiczeń fitness.

Mogą Ci się spodobać

Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.
Zgadzam się