Trening nóg: 3 ćwiczenia, które pokocha każdy pływak

11 sierpnia 2019
Trening nóg: 3 ćwiczenia, które pokocha każdy pływak

Trening nóg i praca nad techniką wcale nie muszą być nudne i męczące. Taki trening może być i przyjemny i efektywny. Ostatnio pisaliśmy o ćwiczeniach na wzmocnienie nóg i poprawę nawrotów, dziś natomiast skupimy się na prawidłowej pracy nóg. Proponowaną przez nas sekwencję ćwiczeń możesz potraktować jako wstęp do właściwego, regularnego treningu.

Aby trening nóg był skuteczny, czyli aby wypracować optymalne kopnięcia nóg, należy przede wszystkim skoncentrować się odpowiedniej pozycji ciała oraz pracy kostek.  

Trening z płetwami

Jak pomóc sobie w treningu nóg? Wykorzystuj do treningu płetwy, gdyż świetnie nadają się do doskonalenia techniki pływania:

  1. pozwalają na lepsze czucie wody i pracę nad prawidłowym ułożeniem ciała,
  2. pomagają skupić się na pracy kostek i nóg,
  3. pomagają poruszać się szybciej.
3 ćwiczenia na poprawę tempa pływania
Czytaj dalej →

3 ćwiczenia w płetwach na wzmocnienie nóg

  • Wiertło z pionowymi nogami

To bardzo popularne wśród pływaków ćwiczenie. Często wykonuje się je w grupie, a nie na zwykłych torach pływackich. Mimo że pozwala na dobrą zabawę, w rzeczywistości jest to wyjątkowo trudne do wykonania ćwiczenie na wzmocnienie nóg. 

Zajmij pozycję pionową w wodzie. Głowę trzymaj nad wodą, tak abyś mógł swobodnie oddychać. Wykonuj pionowe kopnięcia nogami - jak w stylu dowolnym lub motylkowym. Zacznij od dwóch lub trzech zestawów po 20/30 sekund. Koncentruj się głównie na ruchu nóg i staraj się nie ruszać biodrami. 

Ćwiczenie pozwoli Ci lepiej wyczuwać wodę i sprawi, że Twoje ruchy będą bardziej wydajne.  

  • Wiertło pod wodą

Kluczowe jest wprowadzenie do treningu elementu, z którym do tej pory nie trenowałeś. Jeśli jesteś przyzwyczajony do treningu z deską, spróbuj ćwiczyć nogi pod wodą z użyciem płetw. Używaj nóg tylko po to, by upewnić się, że Twoje ruchy są tak płynne, jak to tylko możliwe. 

W tym ćwiczeniu trenujesz płuca, które będą sobie potem dobrze radzić z brakiem tlenu.

Na początku ćwiczeń podwodnych korzystaj z płetw. Wykonuj 25-metrowe powtórzenia, koncentrując się nie tylko na kopnięciu nogą, ale zwracając też uwagę na postawę górnej części ciała i ramion, tak by była ona jak najbardziej hydrodynamiczna. Kiedy uznasz, że jesteś w stanie przyjąć tę postawę bez używania akcesoriów, spróbuj wykonać to samo ćwiczenie bez płetw.  

  • Wiertło z rurką

Rurka snorkel pozwala lepiej skoncentrować się na pozycji ciała w wodzie. Dzięki temu zobaczysz, jak zmiana pozycji głowy zmienia ogólną równowagę Twojego ciała.

 Wypróbuj poniższe ćwiczenia przy użyciu płetw i rurki. Wykonaj je po rozgrzewce, ale przed głównym treningiem:

  • 6 x 30 sek. pionowego wiertła w płetwach, dokładnie kontrolując kopnięcia nogami, 45 sek. odpoczynkiem,
  • 200 m w wybranym stylu pływackim w wolnym tempie,
  • 10 x 50 m z płetwami i rurką. Pamiętaj o kontrolowaniu pozycji głowy i bioder, aby zachować opływową pozycję ciała.
Trening pływacki: 3 sposoby na poprawę fazy podwodnej
Czytaj dalej →

Zdjęcia, filmy: materiały marki Arena  

Aktywna Redakcja

Jako że nosi nas nieustannie, a głowę mamy pełną pomysłów nie wyobrażamy sobie, by od czasu do czasu do materiałów nie dodać czegoś od siebie. W roli głosu redakcyjnego będziemy zadawać pytania, robić wywiady z inspirującymi ludźmi, informować o ciekawych eventach i tworzyć treści przy współpracy ze specjalistami z danej dyscypliny. Mówiąc krótko: uwielbiamy inspirować, motywować, trenować, zatem możecie mieć pewność, że będzie się działo.

Mogą Ci się spodobać

Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.
Zgadzam się