Trening wytrzymałościowy - jak pływać szybciej?

29 stycznia 2020
Trening wytrzymałościowy - jak pływać szybciej?

Spośród wielu różnych czynników, szybkość pływania w dużej mierze zależy od wytrzymałości siłowej. Zdolność do utrzymywania wysiłku poniżej maksymalnego poziomu, przez określoną liczbę cykli lub możliwie jak najdłuższy okres czasu, przy jednoczesnym dążeniu do utrzymania wysokiego poziomu intensywności bywa czynnikiem kluczowym. Ten rodzaj siły warunkuje szereg różnych komponentów: poziom siły maksymalnej, szybkość wykonania, ilość i jakość poprzednich sesji szkoleniowych, wytrzymałość bazowa. 

Myślisz o startach w zawodach? Od jakiegoś czasu chodzi za tobą pomysł spróbowania swoich sił w triathlonie? Chcesz pływać szybciej? Swoje treningi wzbogać dodatkową jednostką treningową. Proponujemy trening wytrzymałościowy poza basenem i trening właściwy w wodzie.

3 ćwiczenia na poprawę tempa pływania
Czytaj dalej →

Trening wytrzymałościowy na siłowni

Swoją wytrzymałość zacznij budować na siłowni. Poniższe ćwiczenia wykonuj jedno po drugim, z 2-minutową przerwą po czwartym ćwiczeniu. 

1. pompki

2. podciąganie na drążku 

3. skoki przez przeszkody ze złączonymi nogami 

4. skoki inicjowane ruchami ramion

Każde ćwiczenie wykonuj przez 15-20 sekund, jedno po drugim - dopiero po czwartym odpocznij 2 minuty. Wykonaj 3 takie cykle. Po jakimś czasie możesz wydłużyć czas wykonywania pojedynczego ćwiczenia do 45-60 sekund.

Trening pływacki: 3 sposoby na poprawę fazy podwodnej
Czytaj dalej →

Trening wytrzymałościowy na basenie

Po ukończeniu całego obwodu czas na przełożenie wykonanej pracy na basen i wykorzystanie wypracowanej w trakcie ćwiczeń siły podczas pływania.

Poniżej znajdują się trzy treningi o różnych stopniach zaawansowania - od najłatwiejszego do najtrudniejszego. 

  • poziom łatwy:  8 × 25 m stylem dowolnym, 12,5 m tempem wolnym i 12,5 m  tempem szybkim, 30 sec odpoczynku. 
  • poziom średnio zaawansowany: 12 × 25 m stylem dowolnym z płetwami przy pełnej prędkości, 30 sec odpoczynku. 200 m pływania regeneracyjnego. 3 × 50 m stylem dowolnym z nurkowaniem
  • poziom zaawansowany: 2 serie 1 x 25 m stylem dowolnym z 60 sec odpoczynkiem, 1 x 50 m z 2 minutami przerwy, 1 x 75 m z odpoczynkiem 2, 5 min. Pomiędzy każdą serią 200 m przy pełnej prędkości.

Powodzenia!

Materiały i zdjęcia marki Arena

Aktywna Redakcja

Jako że nosi nas nieustannie, a głowę mamy pełną pomysłów nie wyobrażamy sobie, by od czasu do czasu do materiałów nie dodać czegoś od siebie. W roli głosu redakcyjnego będziemy zadawać pytania, robić wywiady z inspirującymi ludźmi, informować o ciekawych eventach i tworzyć treści przy współpracy ze specjalistami z danej dyscypliny. Mówiąc krótko: uwielbiamy inspirować, motywować, trenować, zatem możecie mieć pewność, że będzie się działo.

Mogą Ci się spodobać

Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.
Zgadzam się