W góry jesienią - o czym koniecznie musisz pamiętać?

31 października 2019
W góry jesienią - o czym koniecznie musisz pamiętać?

Góry w jesiennej aurze przyciągają niczym magnes. Dodatkowym atutem wycieczek o tej porze roku są bardziej wyludnione szlaki, dzięki czemu bez przeszkód można oddawać się kontemplacji piękna przyrody, po prostu chłonąć tę ciszę i spokój. By takie wypady rzeczywiście były czystą przyjemnością trzeba się do nich dobrze przygotować. O czym koniecznie trzeba pamiętać przed wyruszeniem na szlak jesienią?

Wybierz odpowiednią trasę

Krótsze dni nie pozwalają na pokonywanie długich, kilkugodzinnych tras. Szlak dobierz tak, by móc wrócić zanim zapadnie zmrok. W górach ciemności zapadają szybciej, a wierz nam na słowo, że wrażenie to potęguje się jeszcze bardziej, gdy tuż przed zachodem słońca trzeba maszerować przez gęsty las. 

Zwróć także uwagę na trudność szlaku, przewyższenia, jakie przyjdzie Ci pokonać czy inne utrudnienia, które mogą spowolnić marsz np. łańcuchy, drabinki, duże kamienie na trasie, połamane przez wiatr gałęzie i drzewa. Ścieżki mogą być mokre, śliskie, a jeśli wyruszasz wczesnym rankiem, oblodzone.

Na Babią Górę bez tłoku na trasie!
Czytaj dalej →

Nie układaj ambitnych tras, które będą wymagały od Ciebie kilkugodzinnego marszu z jedynie kilkoma krótkimi przerwami na odpoczynek. Pamiętaj też o swojej kondycji - niech to będzie jeden z czynników weryfikujących. Wrzuć na luz, daj sobie odpocząć. Wybierz krótszy, mniej wymagający szlak, a z wszystkimi niespodziankami zdążysz sobie poradzić zanim zapadnie zmrok. 

odzież w góry jesienią

Jak wybrać odpowiednią trasę? Skorzystaj z pomocy serwisów:

  • Mapa-turystyczna.pl (pokazuje czas przejścia, długość trasy i przewyższenia), 
  • Traseo (poznasz propozycje wycieczek w interesującym Cię obszarze), 
  • Mapy.cz (czeska aplikacja z mapami turystycznymi umożliwi Ci darmowe pobranie map do pamięci telefonu i używanie ich w trybie offline). 

Pamiętaj, też o jednej ważnej kwestii. Kolor szlaku nic nie mówi o jego trudności. Są to oznaczenia umowne.

Ubierz się na cebulkę

Ostatnie tchnienia lata i pierwsze oznaki zimy. W przejściowych porach roku w górach musisz spodziewać się wszystkiego. Dlatego wybierając odzież na górski trekking ubierz się na cebulkę. Warstwowy ubiór to nie tylko komfort i wygoda, ale przede wszystkim możliwość szybkiego reagowania na zmieniające się warunki atmosferyczne, tak by nie dopuścić ani do wychłodzenia, ani do przegrzania organizmu.

Jeśli jest chłodno załóż 3 warstwy odzieży: 

  • bieliznę termoaktywną, która pomoże w utrzymaniu optymalnej temperatury ciała i zapewni odprowadzanie wilgoci z powierzchni skóry,
  • bluzę/polar i spodnie trekkingowe, które pełnią rolę warstwy ocieplającej,
  • softshell lub kurtkę o zwiększonej odporności na przemakanie, jako warstwę docieplającą.

Oczywiście jeśli warunki atmosferyczne na to pozwolą, zrezygnuj z jednej z warstw. 

Warto prześledzić też prognozy pogody, najlepiej prześledzić kilka stron internetowych z pogodowymi komunikatami. Dużą sprawdzalność mają prognozy norweskie: YR.

A co z butami trekkingowymi? Polecamy Ci lekturę naszego poradnika.

Buty trekkingowe – jak dobrać je do rodzaju wyprawy?
Czytaj dalej →

Gadżety - dla bezpieczeństwa, dla komfortu

  • Czapka i dający wiele możliwości noszenia komin. Must have każdego turysty ruszającego na szlak jesienią. Nie zajmują dużo miejsca w plecaku, a w razie potrzeby zabezpieczą głowę i szyję przed chłodem i podmuchami wiatru.
  • Lekkie rękawiczki ochronią dłonie przed chłodem i zabezpieczą je przed urazami, o które przy niskich temperaturach znacznie łatwiej. 
  • Gwizdek. Na jego widok uśmiechamy się z sentymentem, wspominając dziecięce zabawy, jednak ten mały gadżet w górach może uratować Ci życie. Wyładowany telefon, w sytuacji zagrożenia, pozbawi Cię możliwości wezwania pomocy. Gwizdanie na gwizdku to jeden z alternatywnych sposobów wzywania pomocy. O innych przeczytasz w naszym wywiadzie z ratownikiem górskim.
Bezpieczeństwo w górach - wywiad z ratownikiem GOPR
Czytaj dalej →
  • Kije trekkingowe znacznie ułatwią Ci wspinaczkę, odciążają stawy kolanowe i poprawiają koordynację ruchową. Z nimi zajdziesz po prostu dalej.
  • Latarka. Najlepiej zabierz ze sobą i zwykłą latarkę i czołówkę oraz komplet zapasowych baterii. Z takim wyposażeniem nie będziesz musiał schodzić z gór na złamanie karku, by wyrobić się na czas.
  • Termos z gorącą herbatą. Łyk ciepłego napoju na górskim szlaku bywa prawdziwym rarytasem, przede wszystkim jednak podziała prewencyjnie, chroniąc organizm przed wychłodzeniem.
  • Mapa papierowa, najlepiej laminowana, gdyż znacznie przedłuża to jej żywotność. Aplikacje mapowe w telefonie powinny być tylko pomocą, a nie jedynym źródłem informacji o szlaku i okolicznym terenie.
ubranie na trekking jesienią
  • Kompas. Korzystanie z niego nie jest trudne, a na szlaku potrafi naprawdę wiele ułatwić.
  • Telefon. Gadżet dla wielu najważniejszy. W górach powinien Ci umożliwić wezwanie pomocy w razie potrzeby, czy sprawdzenie wgranej mapy, gdy się zgubisz. Jeśli ma pełnić także funkcję aparatu fotograficznego, zabierz ze sobą dodatkowo baterię zewnętrzną, gdyż częste wybudzanie sprzętu znacznie przyspiesza rozładowywanie się baterii.
  • Peleryna. Mały praktyczny gadżet. Pozwoli przetrwać deszczowe epizody w lepszej formie;)
  • Apteczka z podstawowymi lekami i środkami opatrunkowymi.
  • Wszystkie te gadżety pakujemy oczywiście do plecaka. Jego wielkość dopasuj do ilości rzeczy, które zabierasz ze sobą na szlak. Na wyjście jednodniowe wystarczy mały, funkcjonalny plecak, koniecznie z pasem piersiowym. Na dwu- i kilkudniowe wędrówki wybierz większy plecak turystyczny, z wszystkimi udogodnieniami dla turysty takimi jak: pas biodrowy, komin, pętle, pasy kompresyjne. Przy zmiennej jesiennej pogodzie, gdzie prawdopodobieństwo wystąpienia opadów jest dość spore, szukaj plecaków z wbudowanymi przeciwdeszczowymi pokrowcami.

PAMIĘTAJ!

  1. Nie zbaczaj ze szlaku. W razie wypadku znacznie trudniej będzie dotrzeć do Ciebie z pomocą.
  2. W razie nagłego załamania pogody zawróć. Trekking w śnieżycy, strugach deszczu, maszerowanie po śliskich kamieniach, rozmokłymi ścieżkami nie należy do najprzyjemniejszych, a poza tym jest to zwyczajnie niebezpieczne.
  3. Ściągnij aplikację Ratunek, która umożliwia automatyczne przesłanie SMS z lokalizacją osoby dzwoniącej i kontakt telefoniczny ze Służbami Ratowniczymi działającymi w Polsce, m.in. w regionach górskich (GOPR i TOPR). Numer ratunkowy w górach 601 100 300 jest zintegrowany z aplikacją.
  4. Poinformuj kogoś o swoich planach. Powiedz, jaką trasą pójdziesz i na kiedy planujesz powrót. W razie wypadku dla ratowników będą to bardzo cenne informacje.

A zatem, do zobaczenia na górskich szlakach! 

Aktywna Redakcja

Jako że nosi nas nieustannie, a głowę mamy pełną pomysłów nie wyobrażamy sobie, by od czasu do czasu do materiałów nie dodać czegoś od siebie. W roli głosu redakcyjnego będziemy zadawać pytania, robić wywiady z inspirującymi ludźmi, informować o ciekawych eventach i tworzyć treści przy współpracy ze specjalistami z danej dyscypliny. Mówiąc krótko: uwielbiamy inspirować, motywować, trenować, zatem możecie mieć pewność, że będzie się działo.

Mogą Ci się spodobać

Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.
Zgadzam się