Wakacje nad polskim morzem – co warto wiedzieć?

30 czerwiec 2020
Wakacje nad polskim morzem – co warto wiedzieć?

Odwołane loty, częściowo zamknięte granice, konieczność noszenia maseczek w środkach komunikacji publicznej i zamkniętych przestrzeniach wspólnych, nieczynne atrakcje – to tegoroczna rzeczywistość urlopowa w Polsce i na całym świecie. Mocno ograniczone i utrudnione podróżowanie w dobie pandemii sprawia, że Polacy wakacje 2020 w dużej mierze planują spędzić nad polskim morzem. Jak do tego urlopu dobrze się przygotować? Co warto wiedzieć? 

Wakacje nad morzem - co warto zobaczyć? 

Jeśli należysz do osób, które wakacje najchętniej spędzają w egzotycznych krajach lub też aktywnie eksplorują najdalsze zakątki świata, ten rok to okazja, by lepiej poznać rodzime atrakcje; a polskie wybrzeże ma naprawdę sporo do zaoferowania. Miejsca dla siebie znajdą tu zarówno ci, którzy szukają ciszy i spokoju, jak i fani nocnego życia; atrakcjami zachwycą się miłośnicy przyrody i osoby, które kochają piękną architekturę; wypoczną fani plażingu i smażingu, ale też pasjonaci aktywności: biegacze, rowerzyści czy miłośnicy sportów wodnych. 

Dla aktywnych 

Leżenie plackiem na plaży to nie opcja dla Ciebie? Spokojnie, polskie morze rozpieszcza również aktywnych. Nad Bałtykiem nie brak zwłaszcza malowniczych tras rowerowych, zarówno dla tych bardziej, jak i mniej zaawansowanych. Do tych najpopularniejszych można zaliczyć: 

  • trasę z Helu do Władysławowa: po drodze można podziwiać nie tylko piękne sosnowe lasy, ale też m.in. latarnie morskie (Hel, Jastarnia), sieć bunkrów i umocnień z czasów II wojny światowej (Jastarnia), molo nad Zatoką Pucką (Jurata) czy znane z piosenki Chałupy; 
  •  trasę z Pucka do Gdyni: tutaj zobaczyć warto m.in. XIX-wieczny pałac rodziny von Belowów (Rzucew), kaszubską wieś Osłonino czy rezerwat przyrody Beka; 
  • trasę Łeba-Rowy: trasa wiedzie m.in. przez Słowiński Park Narodowy, największy w Europie pas ruchomych wydm. 

Oczywiście, rowerowe wycieczki to tylko jedna z opcji. Pamiętaj, że plaża to idealne miejsce na trening! Możesz zafundować sobie poranny jogging, pospacerować, pograć w siatkówkę, badmintona czy frisbee. 

9 szlaków rowerowych idealnych na kilkudniowy wyjazd
Czytaj dalej →

Dla najmłodszych 

Nad Bałtykiem wypoczywacie razem z dziećmi? Najmłodszych z całą pewnością zachwyci wizyta w Fokarium (Hel) czy gdyńskim Oceanarium. Na terenie Fokarium, zajmującego się badaniem i ochroną bałtyckich fok, znajduje się kompleks trzech basenów, w których odbywają się pokazy. Oceanarium w Gdyni to z kolei miejsce, gdzie zobaczycie sporo egzotycznych okazów fauny i flory, m.in. piranie, żółwie czy koralowce. Zarówno Fokarium, jak i Oceanarium są już dostępne dla zwiedzających. 

Planując wizytę w tych miejscach, warto jednak pamiętać o tym, że czas oczekiwania na wejście może się wydłużyć, a zakup biletów może być dostępny wyłącznie online. Warto zapoznać się także z zasadami obowiązującymi w obiektach w związku z reżimem sanitarnym. 

Jeśli wybraliście się do Koszalina, Kołobrzegu czy okolicznych miejscowości, z całą pewnością warto odwiedzić ogrody tematyczne Hortulus w Dobrzycy. Najmłodszych zachwyci zwłaszcza największy na świecie labirynt grabowy i wieża widokowa. Nie tylko dzieci ucieszy też wizyta w Parku Miniatur Chocielewko Zielony Dwór. Czekają tu nas Was najsłynniejsze zabytki światowej architektury, takie jak Wieża Eiffla, piramida Sfinksa oraz Mount Rushmore. Rzecz jasna w miniaturze. 

Dla fanów ciszy 

Cenisz spokój, a zatłoczone plaże to nie miejsce dla Ciebie? Zamiast ruszać do popularnych miejscowości wypoczynkowych, wybierz jedną z malowniczych nadmorskich wsi. Na uwagę zasługują zwłaszcza Sasino, gdzie czekają piękne plaże, ruchome wydmy i spacery po lesie, położony niedaleko Jastrzębiej Góry Czarny Młyn, zlokalizowane przy granicy Żuław Wiślanych Sztutowo czy sąsiadujące ze Słowińskim Parkiem Narodowym Łokciowe. 

Dla fanów przyrody 

Najlepiej wypoczywasz na łonie natury? Wakacje nad Bałtykiem to opcja zdecydowanie dla Ciebie! Na wybrzeżu znajdują się 2 parki narodowe, a także liczne parki krajobrazowe i rezerwaty przyrody (w samym województwie pomorskim jest ich aż 127!). 

Możesz wybrać się do Wolińskiego Parku Narodowego, który znajduje się w środkowo-zachodniej części wyspy Wolin, pomiędzy Zatoką Pomorską i Zalewem Szczecińskim. Wśród największych walorów parku trzeba wymienić: najpiękniejszy odcinek polskiego wybrzeża klifowego, dobrze zachowane lasy bukowe, unikalną - wyspiarską deltę Świny, przybrzeżny pas wód Bałtyku. Na terenie parku stwierdzono występowanie ponad 230 gatunków ptaków, m.in. bielika – symbolu parku. 

Słowiński Park Narodowy słynie przede wszystkich z malowniczych ruchomych wydm. Na terenie parku zobaczyć można również m.in. torfowiska, borowe kompleksy leśne, jeziora. Park przecinają liczne szlaki turystyczne, o różnej długości i różnym poziomie trudności. 

Dla plażowiczów priorytetem nie jest bezpieczeństwo, ale ładna opalenizna. Wywiad z prezesem WOPR w Sopocie
Czytaj dalej →

Wakacje nad morzem – o czym warto pamiętać?

Piękna pogoda sprzyja wyjazdom, jednak w czasie tegorocznych wakacji pamiętać należy przede wszystkim o bezpieczeństwie. GIS przygotował szereg wytycznych dla osób, które zaplanowały wypoczynek nad morzem. Najważniejsze z nich to: 

  • zachowanie bezpiecznego dystansu społecznego, 
  • unikanie zatłoczonych miejsc, 
  •  zasłanianie ust podczas kichania i kaszlu, 
  • korzystanie z własnego sprzętu turystycznego i przyborów toaletowych,
  • dbałość o higienę rąk.

Szczegółowe wytyczne można znaleźć na stronie GIS.

Aktywna Redakcja

Jako że nosi nas nieustannie, a głowę mamy pełną pomysłów nie wyobrażamy sobie, by od czasu do czasu do materiałów nie dodać czegoś od siebie. W roli głosu redakcyjnego będziemy zadawać pytania, robić wywiady z inspirującymi ludźmi, informować o ciekawych eventach i tworzyć treści przy współpracy ze specjalistami z danej dyscypliny. Mówiąc krótko: uwielbiamy inspirować, motywować, trenować, zatem możecie mieć pewność, że będzie się działo.

Mogą Ci się spodobać

Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.
Zgadzam się