Wszystko, co powinieneś wiedzieć przed wyjazdem do Słowenii

14 sierpnia 2019
Wszystko, co powinieneś wiedzieć przed wyjazdem do Słowenii

Słowenia to niewielki (k)raj Europy Środkowej z imponującą liczbą atrakcji i zabytków. Aż 13% jej powierzchni zajmują tereny krajobrazu chronionego: parki krajobrazowe lub rezerwaty. Destynacja idealna dla niezdecydowanych, którzy ciągle stają przed dylematem: w góry czy nad morze. Co warto wiedzieć przed wyjazdem do Słowenii? Jak się do niego przygotować?

Podróż do Słowenii - dla kogo?

Słowenia to dobry kierunek dla żądnych przygód i lubiących aktywnie spędzać czas. W maleńkiej Słowenii doświadczysz trudów wspinaczki po szlakach Alp Julijskich, popływasz kajakiem po rwących rzekach, odpoczniesz w portowych miasteczkach i nad jeziorami, zwiedzisz zapierające dech w piersiach jaskinie i winnice. Czekają też lokalne zabytki i obiekty, których niezwykłość potwierdzono na forum Europy wpisem na listę UNESCO.

jezioro Bled, Słowenia, łódki w porcie
trekking, Słowenia

Największa ilość atrakcji zlokalizowana jest na terenie Triglavskiego Parku Narodowego. Tutaj znajduje się jezioro Bled, które razem z niewielką wysepką z kościółkiem, jest wizytówką Słowenii. Tutaj ściągają także miłośnicy trekkingu i alpinizmu. Szlaki są mniej zatłoczone niż włoskie Dolomity - bardziej dzikie, a przez to o wiele bardziej interesujące. Na lubiących adrenalinę czekają via ferraty i imponujący Triglav, na który prowadzi trasa o dość dużej ekspozycji. O szlaku na Trigrav, wznoszący się na wysokość 2 864 m n.p.m., pisaliśmy już wcześniej. 

7 ekstremalnych szlaków górskich
Czytaj dalej →
Triglavski park narodowy, Słowenia, panorama
Triglav, Słowenia

Słowenię warto zwiedzać także rowerem. Turystyka rowerowa jest tutaj bardzo popularna, a infrastruktura ścieżek i tras rowerowych rozbudowana (istnieje baza noclegowa dla turystów rowerowych, wypożyczalnie, serwisy oraz punkty informacji dla turystów). Sprawdź szlak SZLAK GREENWAY PARENZANA (WŁOCHY – SŁOWENIA – CHORWACJA).

5 inspirujących europejskich szlaków rowerowych
Czytaj dalej →

Słowenia jest także rajem dla wspinaczy skałkowych. Nudzić nie będą się także miłośnicy jazdy konnej czy wędkowania.

Jak dojechać?

Samochód

Można powiedzieć, że prawie tak jak do Chorwacji.... tyle że przystanek końcowy jest nieco bliżej. Słowenia do tej pory najczęściej była krajem tranzytowym w drodze na wypoczynek na chorwackim wybrzeżu. Ale to się powoli zmienia.

  • Czas przejazdu: 10 - 12 godz
  • Odległość: około 1000 km  

Trasa 1: Warszawa – Łódź – Jelenia Góra – Ołomuniec – Brno – Graz – granica austriacko-słoweńska, miejsce docelowe w Słowenii.

Trasa 2: Poznań – Norymberga – Monachium – Salzburg – Graz – granica austriacko-słoweńska, a stamtąd do wybranej miejscowości w Słowenii.

Wjeżdżając do Słowenii należy pamiętać o winiecie, autostradą z północy na południe Słowenii przejedziesz w około 2 godziny. Jeśli jednak kierujesz się tylko w Alpy Julijskie, możesz zaoszczędzić cenę winiety, wybierając trasę przez przełęcz Wurzenpass, a potem przełęcz Vršič. Strome trasy i górskie zakręty należy pokonywać ostrożnie, z uwagi na ograniczoną widoczność.

Dopuszczalne prędkości: 50 km/h w terenie zabudowanym, lub 30km/h albo 10km/h w wyznaczonych strefach; samochody osobowe w terenie niezabudowanym - 90 km/h, 110 km/h na drogach ekspresowych i 130  km/h na autostradach; samochody z przyczepami w terenie niezabudowanym - 90 km/h, na drogach ekspresowych i autostradach - 100 km/h.

Samolot

Z uwagi na fakt, iż czas przejazdu samochodem wynosi nieco dłużej niż z południa Polski nad Bałtyk, lot samolotem do Słowenii nie jest najczęściej wybieraną opcją. Jeśli jednak cenisz sobie komfort podróży, bezpośredni lot z Warszawy na lotnisko w Lublanie realizują polski LOT i słoweńskie linie lotnicze Adria Airways. Podróż trwa około 2 godzin. Możesz też wybrać opcję budżetową z przesiadką np. w Wiedniu, Pradze, Paryżu czy Monachium. Z Londynu Luton i Brukseli Charleroi do Lublany lata też Wizz Air, a ze Stansted i Gatwick easyJet.

Pociąg

Z uwagi na fakt, iż nie ma bezpośredniego połączenia kolejowego pomiędzy Polską a Słowenią, należy wybierać pomiędzy wariantami z przesiadką w Wiedniu lub Budapeszcie. Jeśli zależy Ci na cięciu kosztów wybierz przesiadkę w Budapeszcie (trzeba będzie doliczyć do tego jeszcze prawdopodobnie koszt noclegu). Szybciej i wygodniej będzie dojechać przez Wiedeń.

Trekking, Słowenia

Noclegi w Słowenii

Słowenia żyje w dużej mierze z turystyki - aż 12% PKB pochodzi z tego sektora. Dlatego też wachlarz możliwości noclegowych jest spory. Poza tradycyjnymi noclegami w hotelach, hostelach i kwaterach prywatnych, popularne są pola namiotowe i kempingowe. Słowenia oferuje sieć kilkuset dobrze zorganizowanych kempingów, z których większość jest bardzo dobrze wyposażona. Dla wymagających znajdzie się nawet i kemping 5-gwiazdowy. Warto sprawdzić kempingi w okolicy jeziora Bled: Camping Bled, czy w pobliżu term: Šobec Camp, Čatež Camp albo Camp Menina, który może poszczycić się własnym jeziorem, parkiem linowym i dostępem do rzeki Savinja.

W Słowenii obowiązuje zakaz noclegów poza wyznaczonymi do tego miejscami, dlatego nocowanie na dziko na łonie natury nie wchodzi w grę.

Kiedy jechać?

Słowenia jest gościnna przez cały rok. Wiosnę i jesień wybierz na zwiedzanie, trekking, turystykę rowerową, gdy temperatury są nieco niższe. Jeśli jesteś zaprawionym w boju turystą dasz radę także w miesiącach letnich. 

Wypoczynek w lipcu i sierpniu? Koniecznie kurorty zlokalizowane nad brzegiem Morza Adriatyckiego. Słoweńskie wybrzeże, które mimo tego, że liczy tylko 46 km, jest bardzo urokliwe i klimatyczne.

Zimą Słowenia czeka na narciarzy. Ma do zaoferowanie ośrodki narciarskie nie ustępujące jakością tym we Francji, Austrii czy Włoszech, a z pewnością wygrywa to starcie pod kątem cen. Sezon narciarski trwa od grudnia do kwietnia, a ze względu na swoje położenie Słowenia może poszczycić się dużą liczbą dni słonecznych, zwiększając szansę na szusowanie po stokach skąpanych w słońcu.

Poruszanie się po Słowenii

O ile nie przyjechaliśmy do Słowenii, by zwiedzać ją z perspektywy dwóch kółek, najlepszym środkiem transportu, do przemieszczania się jest własny lub wynajęty samochód. Jeśli zamierzasz zwiedzać stolicę, samochód zostaw na jednym z podmiejskich parkingów Park and Ride (cena za cały dzień to około 1,2 euro, a wliczone są są w nią również opłaty za dwie podróże autobusem miejskim).

Słowenia, wyprawa samochodowa po Słowenii, para  zakochanych

Po Słowenii można także podróżować transportem publicznym: autobusami i pociągami (sieć jest dość gęsta, można korzystać z promocji np. na przejazdy weekendowe; połączenie kolejowe wyszukasz na stronie przewoźnika).

Carpooling to dość popularny, alternatywny dla transportu publicznego, sposób na podróżowanie po kraju. Na stronę Prevoz.org codziennie trafia kilkadziesiąt lub kilkaset ofert zarejestrowanych użytkowników serwisu, którzy informują kiedy i na jakiej trasie będą podróżować i ilu pasażerów mogą zabrać. Od razu podawana jest także kwota takiego kursu.

TOP 10 Słowenii

  • Jezioro Bled - najpopularniejsze jezioro Słowenii, które gości na większości kartek pocztowych. Warto pokusić się o wyprawę na maleńką wysepkę na środku jeziora, gdzie mieści się niewielki kościółek - według legendy jeśli po pociągnięciu za sznur dzwonnicy dzwon zabije trzy razy, życzenie wprawiającego go w ruch spełni się. Drugim wartym zobaczenia miejscem jest jezioro Bohnij.
Jezioro Bled, Słowenia
Jezioro Bohnij, Słowenia
  • Kranjska Gora - miasto w północno-zachodniej Słowenii, najstarszy ośrodek narciarski otoczony szczytami alpejskich trzytysięczników.
  • Lublana - stolica, jedno z najstarszych miast Słowenii i jednocześnie jedna z najmniejszych europejskich stolic. Oprócz ciekawych widoków, zabytków i muzeów to doskonały punkt wypadowy w inne rejony, np. nad jezioro Bled. 
  • Predjamski Grad - leżący w okręgu Postojna, czteropiętrowy zamek otoczony skałami słoweńskiego Krasu 
  • Jaskinia Postojna i wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO Jaskinie Szkocjańskie - warto zobaczyć oba te miejsca i doświadczyć piękna podziemnego Krasu. Formacje skalne są naprawdę imponujące.
  • Ptuj - klimatyczne miasteczko wschodniej Słowenii, otoczone winnicami i uzdrowiskami termalnymi
  • Piran - perła architektury słoweńskiej; miasto o zdecydowanie śródziemnomorskim charakterze chętnie odwiedzane przez turystów.
Piran, panorama, Słowenia
  • Triglav - najwyższy szczyt Słowenii, jego zdobycie warto podzielić na dwa dni. Zobacz porady dotyczące wejścia na Triglav.
  • Doświadcz piękna słoweńskiej przyrody. Wybierz się na górski trekking w rejony parków narodowych lub rezerwatów, tam gdzie ogłusza huk wodospadów i rzek rozdzierających wapienne skały, a rozciągające się ze szczytów widoki zapierają dech w piersiach. 
Wodospad w Słowenii
  • Spływ kajakowy, winnice, stadniny (Lipnica, Golte) wspinaczka skałkowa... Doświadczaj Słowenii na każdy z możliwych sposobów!
Wszystko co warto wiedzieć planując wyprawę do Gruzji
Czytaj dalej →

Przydatne informacje

  • walutą Słowenii jest euro; w większości miejsc zapłacisz kartą
  • gniazdka elektryczne są takie same jak w Polsce
  • tygodniowa winieta dla samochodów poniżej 3,5 t to koszt 15 euro
  • większość sklepów i sklepików w niedzielę jest nieczynna lub zamykane są już około godziny 15.00
  • z uwagi na małą popularność gazu jako paliwa, może pojawić się problem ze znalezieniem stacji z LPG. W Słowenii otwartej na ekologię bez problemu doładujesz samochód elektryczny - w całym kraju znajdziesz aż 250 tego typu stacji
  • Praktyczne informacje o turystyce rowerowej znajdziesz tutaj. O rejonach Słowenii idealnych na rower już pisaliśmy w artykule poświęconym miejscom, gdzie można uprawiać różnego typu sporty i aktywnie spędzić wolny czas.
5 najciekawszych miejsc dla aktywnych na wakacje
Czytaj dalej →
  • W Lublanie i Mariborze działa system zintegrowanego transportu pasażerskiego (IPPT), który umożliwia korzystanie z różnych typów komunikacji publicznej bez konieczności zakupu pojedynczych biletów
  • od 15 listopada do 15 marca konieczne są opony zimowe o bieżniku co najmniej 3 mm lub opony letnie na kołach ale łańcuchy śniegowe obowiązkowo przewożone w bagażniku

Zdjęcia: Unsplash

Aktywna Redakcja

Jako że nosi nas nieustannie, a głowę mamy pełną pomysłów nie wyobrażamy sobie, by od czasu do czasu do materiałów nie dodać czegoś od siebie. W roli głosu redakcyjnego będziemy zadawać pytania, robić wywiady z inspirującymi ludźmi, informować o ciekawych eventach i tworzyć treści przy współpracy ze specjalistami z danej dyscypliny. Mówiąc krótko: uwielbiamy inspirować, motywować, trenować, zatem możecie mieć pewność, że będzie się działo.

Mogą Ci się spodobać

Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.
Zgadzam się