Wszystko, co powinieneś wiedzieć przed wyprawą do Portugalii

31 styczeń 2020
Wszystko, co powinieneś wiedzieć przed wyprawą do Portugalii

Melancholijne fado, tworzące niesamowity klimat tego miejsca charakterystyczne Azulejos, piękne plaże i wina, których smak zna cały świat - z tego słynie Portugalia. Urozmaicona rzeźba terenu i dogodne położenie nad oceanem Atlantyckim czynią ją rejonem bardzo atrakcyjnym turystycznie. Dla takich zakręconych na punkcie aktywnego spędzania czasu freaków jak my, to miejsce kojarzy się z nieograniczonymi wręcz możliwościami w realizacji aktywnych pasji. Trekking po górach i po licznych szlakach pieszych, wyprawy rowerowe lub w siodle oraz szeroka gama sportów wodnych, czyli wszystko czego dusza zapragnie… Chętni do drogi na kraniec Europy? Przeczytajcie jeszcze nasz tekst. Dostarczy wam cennych wskazówek!

Kiedy jechać do Portugalii? 

Poza/przed sezonem 

Od grudnia do kwietnia pogoda bywa kapryśna - wietrzna, deszczowa. Południe Portugalii to chłodne, wilgotne zimy. Zimowe temperatury oscylujące w okolicach kilku lub kilkunastu st. C pozwalają przy odpowiednim ubiorze zwiedzać Portugalię i ładować akumulatory w otoczeniu niesamowitej przyrody. Warto jednak pamiętać, że temperatura odczuwalna, z uwagi na wiatr od oceanu, będzie niższa niż ta prognozowana. Porto, Lizbona, Sintra, Algarve czekają. Z uwagi na łagodny klimat Portugalczycy nie inwestują raczej w ogrzewanie mieszkań - można więc trafić na nieogrzewany hostel czy nocleg w zimnym hotelowym pokoju. Warto o tę kwestię dopytać właściciela/gospodarza. 

Wiosna 

Sezon turystyczny zaczyna się w maju, kiedy wybucha wiosna i można cieszyć oczy soczystą zielenią i wyższymi temperaturami (średnio 23-25 st C), jednak już w kwietniu można zaobserwować wzrost liczby turystów. Spragnieni ciepła po polskiej zimie? W maju wybierzcie się na leżącą w klimacie subtropikalnym Maderę, zwana też “Wyspą wiecznej wiosny”. Ta wulkaniczna wyspa słynie z niesamowitej roślinności i pięknych, górzystych krajobrazów. W końcu ⅔ wyspy to góry.

Sezon wysoki 

Portugalia najbardziej oblegana jest pomiędzy czerwcem a październikiem. Wysokie temperatury sprzyjają wypoczynkowi na wybrzeżu. Piękne piaszczyste plaże, klifowe wybrzeże i krystaliczna woda zachwycą każdego. Planujesz urlop w nadmorskim kurorcie? Do wyboru Madera, Azory oraz liczne ośrodki na stałym lądzie: Lagos, Albufeira, Salema, Tavira, wybrzeża Costa Verde, Costa de Prata, Costa de Lisboa czy Algarve (gdzie 30 st. C nie są rzadkością nawet w listopadzie). 

Chcesz się wybrać do Portugalii na górski trekking? Wybierz październik - ciepły a nie upalny. Najchętniej wybierane przez miłośników górskich krajobrazów to rejony Pico do Arieiro, Pico Ruivo, Serra da Estrela, Pico Mountain, Montanha-Parque da Penha, Mount Foia. 

W zachodniej i południowej części Portugalii znajdziesz sieć szlaków turystycznych i pieszych - Rota Vicentina to 400 km oznakowanych tras ciągnących się od Santiago do Cacém do Przylądka Świętego Wincentego. 

Przez malowniczy region Alentejo i wybrzeże Costa Vicentina wiodą 3 trasy: 

 • Caminho Histórico - odtwarzająca dawny szlak wędrowny pielgrzymów i podróżników. 230 km trasy podzielonych na 12 odcinków można pokonać pieszo lub na rowerze górskim. 
 • Trilho dos Pescadores - trasa wyłącznie do trekkingu. Oferuje niesamowite widoki, gdyż wiedzie wzdłuż wybrzeża - plażami i klifami. Podzielona na 7 tras o długości o 6-22 km. Minusem jest mocny wiatr od oceanu. 
 • Percursos Circulares - ta trasa zainteresuje tych, którzy nie chcą całego wyjazdu spędzić na trekkingu. Jednodniowe, kilkugodzinne trasy, które zaczynają i kończą się w tym samym miejscu. Pięć tras o długości od 3-13 km, w większości można przejechać także rowerem. 

Rota Vincentina pokaże Ci niespieszne życie mieszkańców Portugalii. Podczas wędrówki zobaczysz malownicze miasteczka, niesamowite panoramy i doświadczysz ciszy i spokoju górskiej wędrówki. 

Jak dojechać? 

Samochodem do Portugalii

Trasa do Portugalii to ponad 3000 km czyli około 30 h jazdy. Jeśli wyprawę do Portugalii połączyć ze zwiedzaniem interesujących miejsc w trasie, wariant dość atrakcyjny. Nic nie stoi na przeszkodzie, żeby w obie strony wybrać inne warianty trasy - np. do Portugalii można jechać przez Niemcy, Belgię, Francję i Hiszpanię, a wracać dłuższą widokową trasą przez malownicze górzyste tereny środkowej Hiszpanii, Lazurowe Wybrzeże, zahaczyć o jezioro Garda i przez przełęcz Brenner kierować się na Wiedeń i Brno w kierunku Polski. 

Opcja podróży do Portugalii własnym samochodem to oczywiście pełna niezależność i brak ograniczeń w kwestii bagażu. Z drugiej strony spore wydatki na noclegi w trasie, opłaty drogowe i paliwo. Koniecznie zadbaj o odpowiednie ubezpieczenie auta na czas podróży. Do przekroczenia granicy Portugalii wystarczy dowód osobisty ważny co najmniej 90 dni od wjazdu do kraju. 

Loty Polska - Portugalia

Najoptymalniejszy sposób dotarcia do Portugalii to przelot samolotem. Lot bez przesiadek trwa około 5 godzin. Bezpośrednio do Lizbony dolecisz Lufthansą czy Air France. Średnio za lot zapłacisz 1000-1400 zł. Śledź oferty tanich przewoźników jak WizzAir, EasyJet czy Ryanair. W wersji budżetowej dolecisz na portugalskie lotniska zarówno z przesiadkami (np. we Frankfurcie nad Menem czy Monachium) jak i bezpośrednio. 

Wizzair i Ryanair oferują loty do:

 • Lizbony z Gdańska, Katowic, Krakowa, Warszawy i Wrocławia, 
 • Porto z Katowic, Krakowa, Warszawy i Wrocławia, 
 • Faro z Katowic. 

Polowanie na promocje rozpocznij z kilkumiesięcznym wyprzedzeniem. Warto przemyśleć także opcję lotu do Madrytu i kontynuowanie podróży do miejsca docelowego wynajętym samochodem lub pociągiem.

Podróż pociągiem lub autokarem

Dojazd pociągiem lub autokarem nie jest niemożliwy, jednak tej formy podróży do Portugalii nie polecamy. Dlaczego? Z uwagi na długość trasy, jaka jest do pokonania oraz sporą ilość przesiadek, które trzeba by zastosować. 

Jak podróżować po Portugalii? 

Samochód 

Najlepszym sposobem podróżowania po kraju jest oczywiście samochód - własny lub wynajęty na miejscu. Ta opcja będzie też z wiadomych względów najlepsza jeśli chcesz zwiedzić miejsca w różnych rejonach Portugalii. Jeśli do Portugalii lecisz samolotem, wybierz opcję fly&drive. Sieć wypożyczalni samochodowych jest dobrze rozwinięta. W każdym większym mieście znajdziesz i regionalne lub krajowe. Paradoksalnie najtaniej samochód można wynająć w Lizbonie, Faro czy Porto. Pamiętaj jednak o dwóch ważnych kwestiach:

 • po pierwsze - zanim wsiądziesz za kierownicę, sprawdź dokładnie stan samochodu: czy podstawowe mechanizmy jak lampy, lusterka, kierunkowskazy działają poprawnie, czy na karoserii są widoczne ślady wgnieceń czy zarysowań, by nie zostać posądzonym o uszkodzenie i nie dostać opłaty karnej przy zwrocie
 • po drugie - koniecznie wykup pełne ubezpieczenie, by w razie wypadku mieć odpowiednie zabezpieczenie. Do wynajęcia samochodu na miejscu potrzeba jedynie polskiego prawa jazdy i karty kredytowej.

Płatny jest tylko przejazd autostradami. 

Dopuszczalne limity prędkości to: teren zabudowany: 50 km/h, autostrady: 120 km/h, poza terenem zabudowanym: 90 km/h. 

Transport publiczny w Portugalii

Sieć autobusowa jest dobrze rozbudowana a ceny w stosunku do długości tras nie są wygórowane. Główni przewoźnicy to Rede Expressos oraz Rodotejo. Najlepiej skomunikowne miasta, z największą ilością linii autobusowych to: Almada, Aveiro, Beja, Braga, Braganza, Castelo Branco, Coimbra, Esposende, Évora, Faro, Faro Lotnisko, Funchal, Guarda, Guimarães, Ladoeiro, Leiria, Lizbona, Olhão, Ponte de Lima, Portimão, Porto, Póvoa de Varzim, Santana, Santarém, Setúbal, Venda Nova, Vila Nova De Gaia, Vila Nova de Santo André, Vila Verde. 

Zamierzasz podróżować wzdłuż linii brzegowej? 

W tym wypadku możesz skorzystać z połączeń kolejowych. W tym rejonie sieć pociągów jest dobrze rozwinięta. Koszty biletów są jednak wyższe niż w przypadku komunikacji autobusowej. 

Po samej Lizbonie i Porto warto przemieszczać się metrem. Ale nie można nie przejechać się żółtym tramwajem

Samolot 

Samolotem po Portugalii? Jest i taka możliwość. Możesz skorzystać z połączeń lotniczych wewnątrz kraju - z Lizbony dostaniesz się do Porto, Faro czy Azorów. Narodowa linia lotnicza Portugalii to TAP Portugal. 

Gdzie szukać noclegów? 

Szukaj noclegów przez booking, Airbnb. Znajdziesz oferty hoteli, hosteli, pensjonatów, pokoi prywatnych jak i apartamentów. Jest szansa także na nocleg w ramach Couchsurfingu. W miejscowościach w pasie nadmorskim popularne są guesthouse’y i Bed&Breakfast. Nie powinno być problemów z poszukiwaniem noclegu na miejscu w Lizbonie czy Porto, jednak w mniejszych, ale popularnych wśród turystów miejscowościach, w okresie letnim może być już pełne obłożenie. 

Miejsc campingowych w Portugalii wciąż jest mało. Warto zwrócić jednak uwagę na leżący u stóp gór, przy Parku Narodowym Serra da Estrela, camping Ponte das Tres Entradas (3400-591 Santa Ovaia) oraz Camping Toca da Raposa (3405-351). Pola campingowe znajdziesz w: Alentejo, Algarve, Aveiro, Beja, Braga, Bragança, Castelo Branco, Coimbra, Faro, Guarda, Leiria, Lizbona, Portalegre, Porto, Santarém, Setúba, Viana do Castelo, Vila Rea, Viseu, Évora.

Informacje podstawowe

 • stolica: Lizbona
 • powierzchnia: 92 391 km²
 • ludność: 10,8 mln
 • waluta: euro
 • język: portugalski
 • długość linii brzegowej: 1793 km
 • najpopularniejsze turystycznie regiony Portugalii: Costa de Lisboa obejmujący Lizbonę i okolice, Costa Verde (północne wybrzeże zwane "zielonym wybrzeżem"), centralne wybrzeże Costa da Prata zwane "srebrnym wybrzeżem" ciągnące się od Lizbony do Porto, górzysty rejon w północno-środkowej Portugalii (Montanhas), nizinny obszar w rejonie Alentejo i słynne południowe wybrzeże czyli region Algarve. Oczywiście dodać należy jeszcze urokliwą Maderę oraz Azory.

Aktywna Redakcja

Jako że nosi nas nieustannie, a głowę mamy pełną pomysłów nie wyobrażamy sobie, by od czasu do czasu do materiałów nie dodać czegoś od siebie. W roli głosu redakcyjnego będziemy zadawać pytania, robić wywiady z inspirującymi ludźmi, informować o ciekawych eventach i tworzyć treści przy współpracy ze specjalistami z danej dyscypliny. Mówiąc krótko: uwielbiamy inspirować, motywować, trenować, zatem możecie mieć pewność, że będzie się działo.

Mogą Ci się spodobać

Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.
Zgadzam się