Wszystko, co warto wiedzieć planując wyprawę do Rumunii

26 listopada 2019
Wszystko, co warto wiedzieć planując wyprawę do Rumunii

Piękna i dzika przyroda, góry zajmujące blisko jedną trzecią powierzchni kraju, dostęp do Morza Czarnego i ośrodki narciarskie zdobywające coraz większe uznanie wśród miłośników białego szaleństwa - tak w skrócie można zarekomendować Rumunię. Rozsiane po kraju cerkwie, monastyry, średniowieczne zamki, fortece i wioski z obronnymi kościołami w Transylwanii to z kolei propozycja dla tych, którzy lubią łączyć poznawanie dziedzictwa kulturowego z outdoorową aktywnością. To już drugi po Gruzji kraj Bałkanów, który trafia na naszą listę polecanych destynacji.

Rumunia z roku na rok staje się coraz popularniejszą destynacją turystyczną co z uwagi na walory krajobrazowe i kulturowe nie dziwi. Już teraz warto wciągnąć ją na listę miejsc do odwiedzenia. Góry są oszałamiające, a widoki z ciągnącej się serpentynami Drogi Transfogarskiej zapierają dech w piersiach.

Kiedy jechać?

Klimat Rumunii to klimat kontynentalny umiarkowany, jednak w wyższych partiach gór przypomina klimat alpejski, a na wybrzeżu jest znów znacznie łagodniejszy, zwłaszcza jeśli chodzi o zimę.

Wiosnę i jesień warto wybrać na aktywny wypoczynek, górskie wędrówki, wyprawy rowerowe czy zwiedzanie miast, zamków i monastrów. Temperatury w okolicach 20 stopni stwarzają ku temu optymalne warunki. 

Lato - a więc lipiec i sierpień - to idealny czas na odpoczynek nad Morzem Czarnym. Ośrodki w pobliżu Konstancy czy kurorty uzdrowiskowe i solanki czekają na spragnionych wypoczynku i regeneracji.

Zimą Rumunia kusi ośrodkami narciarskimi, które dzięki nakładom na infrastrukturę są w stanie konkurować z ofertą innych europejskich kurortów. Szczególną popularnością cieszy się przypominający nieco Zakopane Braszów. Poiana Brasov, ośrodek położony na północnych stokach Postavaru (1799 m n.p.m.) oferuje 22 km tras i 10 wyciągów. Warto zwrócić uwagę także na:

  • Sinaia: 17,8 km, 8 wyciągów,
  • Straja: 12 km, 13 wyciągów,
  • Muntel Mic: 8 km, 5 wyciągów,
  • Cavnic: 7 km, 5 wyciągów, 
  • Azugs: 7 km, 5 wyciągów.

Jak dojechać?

Samolot

Bezpośrednio do Rumunii dolecisz LOT-em i Wizz Airem z wszystkich polskich lotnisk. Możesz szukać także opcji z przesiadkami, np. we Wiedniu. Obserwuj oferty takich przewoźników jak: KLM, Lufthansa, Aeroflot, SWISS, Austrian Airlines, Czech Airlines, Brussels Airlines. W zależności od tego, w który rejon Rumunii się wybierasz możesz wybrać lot do jednego z poniższych miast: Bukareszt, Kluż-Napoka, Timiszoara, Braszów, Konstanca, Sybin, Jassy, Krajowa, Oradea, Târgu Mureș.

Samochód

Miłośnikom krętych dróg wijących się wśród nagich górskich szczytów i bezludnych terenów polecamy Trasę Transfogarską o oznaczeniu DN7C lub po prostu 7C (w zależności od pogody otwarta od czerwca do końca września). Droga wiedzie przez sam środek gór Fogarskich. Trasa bardzo malownicza, przecina pasmo Karpat na wysokości ponad 2000 m n.p.m. Takich widoków trudno szukać w innych miejscach. Nie dziwi więc fakt, że jest uznawana za jedną z najciekawszych tras samochodowych świata. 


Jeśli do tego dodamy jeszcze piękne polodowcowe jeziora ukryte w górskich dolinach, to naprawdę ciężko nie popaść w zachwyt. Cisza, przestrzeń i natura - tutaj można zaznać tego w nadmiarze.  

Do kraju Drakuli z Polski wcale nie jest tak daleko, a odkąd Rumunia weszła do Unii Europejskiej podróż nie stanowi już większego problemu. Warszawę i od północnych granic Rumunii dzieli tylko ok. 700 km czyli około 10 godz. ciągłej jazdy. Najlepszą opcją wydaje się trasa przez Słowację i Węgry, gdyż pozwala ominąć kiepskiej jakości ukraińskie drogi. Trasa przez Czechy, Słowację i Węgry - dłuższa ale daje możliwość przystanków w atrakcyjnych turystycznie miejscach u naszych południowych sąsiadów.

  • Trasa 1: trasa przez Ukrainę (Warszawa - Lublin - Tomaszów Lubelski - przejście graniczne z Ukrainą: - Jezierna - E372 - E40 - M12 - E85 - przejście graniczne z Rumunią)
  • Trasa 2: przez Słowację i Węgry (Zakopane - Preszów - Koszyce - Miszkolc - Debreczyn - granica z Rumunią)
  • Trasa 3: przez Czechy, Słowację i Węgry (Cieszyn - Ostrawa - Brno - Bratysława - Budapeszt - Segedyn - przejście graniczne z Rumunią).
Najpiękniejsze trasy trekkingowe – 9 miejsc w Europie, do których musisz się wybrać
Czytaj dalej →

Pociąg i autobus

Inny sposobem na dojazd jest podróż pociągiem przez Budapeszt, nocny pociąg z Warszawy do Bukaresztu lub podróż autokarem z Krakowa. Ten sposób podróżowania zajmuje jednak znacznie więcej czasu.

Jak podróżować po kraju?

Najlepszym sposobem podróżowania po kraju jest oczywiście samochód - własny lub wynajęty na miejscu. Ta opcja będzie też z wiadomych względów najlepsza jeśli chcesz zwiedzić miejsca w różnych rejonach Rumunii - zaliczyć treking w górach, pozwiedzać transylwańskie zamki i monastyry i odpocząć jeszcze na wybrzeżu Morza Czarnego. Należy być także przygotowanym na dodatkowe opłaty promowe przy przeprawach promowych przez Dunaj, m.in.: przeprawa promowa Bechet – Oriahovo, most Giurgiu – Ruse, Giurgeni – Vadu Oii, Feteşti – Cernavoda i Calafat – Vidin.

Rumuńskie linie kolejowe mają dość rozbudowaną infrastrukturę. Oferują nawet połączenia z większymi górskimi miejscowościami. Dlatego jeśli wybierzesz opcję przelotu do Bukaresztu, bez wynajmowania samochodu, koleją też dotrzesz do najpopularniejszych turystycznie miejsc.

Po samym Bukareszcie większe odległości najlepiej pokonywać korzystając z metra. Ten środek transportu jest najmniej zawodny.

Wszystko co warto wiedzieć planując wyprawę do Gruzji
Czytaj dalej →

Gdzie szukać noclegu?

Szukaj noclegów przez booking, z wyprzedzeniem lub bez. Nie powinno być jednak problemów z poszukiwaniem noclegu na miejscu, z marszu. Każdego dnia możesz nocować w innym miejscu. Noclegi w pensjonatach i hotelach są jednak stosunkowo drogie. 

Warto nocować na campingach, polach namiotowych czy po prostu rozbijać się "na dziko". Warte polecenia jest pole namiotowe w Sighisoarze i pola namiotowe w Mahmudii i Murighiol w Delcie Dunaju oraz w Sf. Gheorghe.

Jak się spakować, jadąc w góry lub nad morze?
Czytaj dalej →

Co warto zobaczyć w Rumunii?

Rumunia to tygiel kulturowy, mozaika narodowości. Historia i kultura Rumunii sięga głębokiego średniowiecza. Widać to po zabytkach architektury. W Transylwanii znajdziesz warowne kościoły, w Marmarosz drewniane cerkwie, a Bukowina z „malowanych” monasterów

Karpaty Rumuńskie to kilkadziesiąt pasm górskich. Teren rozległy, wymagający i dość zróżnicowany: znajdziesz tu tereny zalesione, rozległe połoniny i płaskowyże i w końcu tereny przypominające alpejski krajobraz - nagie skały, majestatyczne szczyty i ostrze grzbiety górskie. Tereny równie piękne, co niebezpieczne. Warto skorzystać ze zorganizowanych wyjazdów, wypraw i trekkingów oferowanych przez biura podróży i przewodników lub zaplanować wyjazd większą grupą. Niezapomniane widoki gwarantowane, a turystów znacznie mniej niż na innych europejskich górskich szlakach.

Bukareszt zwany niegdyś "Paryżem Wschodu" - stolica, trzeba zwiedzić. Tu znajduje się drugi po Pentagonie największy budynek świata - Pałac ParlamentU w Bukareszccie. Większość najciekawszych obiektów znajduje się w historycznym centrum. Warto poczuć nietypowe wibracje tego miejsca, gdzie tradycja ściera się z nowoczesnością, gdzie równie częstow widać biedę i przepych. 

Konstanca - kurort nad Morzem Czarnym i największy port Rumunii. Tutaj na bulwarach znajdziesz piękny secesyjny budynek kasyna i liczne knajpki. Warto zwiedzić także Muzeum Historii Narodowej i Archeologii. W oddalonej kilka kilometrów od Konstancy, miejscowości Mamaja znajdziesz piękną 8- kilometrową plażę. To jednocześnie najstarszy i największy kurort nadmorski Rumunii. 

Zamek w Hunedoarze - piękny gotycki zamek, który może zasłużyć na miano najpiękniejszej gotyckiej warowni Europy Środkowej. Zamek pełnił niegdyś rolę rezydencji kilku ważnych węgierskich rodów. Teraz należy do rządu Rumunii. 

Braszów ze świetnie zachowaną rozległą starówką, ze średniowiecznym Czarnym Kościołem i górującą nad miastem górą Tâmpa z pewnością wart jest zobaczenia. 

Sybin (Sibiu) - jedno z najciekawszych miast Siedmiogrodu, z interesującymi zabytami w centrum oraz wyjątkowym na skalę kraju i Europy skansenem - Muzeum Cywilizacji Ludowej „ASTRA”- które położone jest już na peryferiach miasta. 

Sighişoara - miasto zabytkowe, ze starówką w całości wpisaną na listę UNESCO Tutaj znajduje się też XIV-wieczna Wieża Zegarowa, kościół Na Wzgórzu, kościół Klasztorny, dom Drakuli i dom Pod Jeleniami. Delta Dunaju - rezerwat przyrody, ostoja ptactwa i miejsce, gdzie można bez przeszkód obcować z naturą.

Drewniany cmentarz jako atrakcja turystyczna? Zapewniamy, że tak oryginalnego i kolorowego cmentarza jak ten w Săpânța długo nigdzie indziej nie znajdziecie.  

Zamek Drakuli, a w zasadzie dwa zamki. Tym mianem określa się zamek w Branie, który był niegdyś ważnym punktem obronnym. Wygląd zamku odpowiada opisowi siedziby karpackiego wampira, Drakuli, z powieści gotyckiej Brama Stokera. Jednak zamkiem Drakuli określa się także zamek w Poenari.

Prade i Turda - to dwie najważniejsze kopalnie soli w Rumunii. Czy warto zjeżdżać pod powierzchnię ziemi? Salina Turda to jedna z największych i najstarszych kopalni soli w Europie. Kilkadziesiąt lat po zakończeniu Eksploatacji, w 1992 roku otwarto ją dla zwiedzających. Właściwie to podziemny park rozrywki. Można tu spędzić aktywnie nawet cały dzień.

Delta Dunaju - rezerwat przyrody, ostoja ptactwa i miejsce, gdzie można bez przeszkód obcować z naturą. 

Wąwóz Bicaz i Trasa Tranforgarska - wrażenia z jazdy samochodem w obu przypadkach gwarantowane i podziwiać bogatwo fauny i flory.

Aktywna Redakcja

Jako że nosi nas nieustannie, a głowę mamy pełną pomysłów nie wyobrażamy sobie, by od czasu do czasu do materiałów nie dodać czegoś od siebie. W roli głosu redakcyjnego będziemy zadawać pytania, robić wywiady z inspirującymi ludźmi, informować o ciekawych eventach i tworzyć treści przy współpracy ze specjalistami z danej dyscypliny. Mówiąc krótko: uwielbiamy inspirować, motywować, trenować, zatem możecie mieć pewność, że będzie się działo.

Mogą Ci się spodobać

Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.
Zgadzam się