Wybieramy okulary do pływania - na co zwrócić uwagę?

Wybieramy okulary do pływania - na co zwrócić uwagę?

Uprawiając sport, niezależnie od dziedziny, warto zadbać o swój komfort. Da nam to gwarancję, że nie zniechęcimy się podczas wyzwań, na które będziemy narażać swoje ciało. Jest to wyjątkowo istotne podczas sportów wodnych, gdzie dobór odpowiedniego sprzętu, nie tylko ułatwi nam przemierzanie kolejnych kilometrów w wodzie, ale także wpłynie na bezpieczeństwo. Odpowiedni dobór okularów pływackich, umożliwi nam ochronę oczu przed wodą oraz pozwoli cieszyć się relaksującym wpływem pływania.

Spis treści:

  1. Jakie okulary pływackie wybrać na basen?
  2. Jakie są typy okularów pływackich?
  3. Wybór okularów pływackich - podsumowanie.

Jakie okulary pływackie wybrać na basen?

Decydując się na zakup okularków do pływania dla dorosłych musimy zwrócić uwagę na kilka szczegółów, które przedstawię poniżej.

Dopasowane okularki pływackie dla dorosłych.

Najważniejszym aspektem przy odpowiedzi na pytanie: Jakie okularki wybrać na basen? jest prawidłowe dopasowanie okularków do kształtu naszej twarzy. Przed zakupem powinniśmy je przymierzyć i spróbować docisnąć gogle do oczu. Przyssane okularki powinny samoczynnie utrzymać się na niej przez kilka sekund. Ten łatwy test pozwoli sprawdzić szczelność gogli bez zanurzania głowy pod wodę. Po teście „przyssawki” możemy założyć okularki tak jak mielibyśmy je na basenie. Podczas tego kroku powinniśmy skontrolować sposób ułożenia testowanego sprzętu. 

Musimy zwrócić uwagę na nasze samopoczucie w goglach pływackich, czy nigdzie nas nie uwierają, czy model np. z twardym, plastikowym noskiem nie wżyna się w nos lub nie uciska jego skrzydełek jednocześnie utrudniając przepływ powietrza. Czując taki dyskomfort warto sprawdzić, czy mierzony przez nas sprzęt nie posiada wymiennych nosków, które pozwolą na swobodne dopasowanie okularków do naszej twarzy. Kolejnym aspektem wartym sprawdzenia jest test szerokości pola widzenia. Rozejrzenie się na boki, i sprawdzenie jak wiele widzimy w skrajnych punktach pozwoli nam ocenić jak dużo będziemy widzieć na basenie. Jest to ważny test i bezpośrednio przełoży się na nasz komfort podczas pływania w miejscu w którym występuje wzmożony ruch. Szeroki kąt widzenia pozwoli nam kontrolować i widzieć to co dzieje się w naszym otoczeniu. 

Dobrze dobrane okularki pływackie pozwolą kontrolować co dzieje się na torze.

Jeśli rozważamy pływanie na wodach otwartych lub basenie odkrytym powinniśmy zwrócić uwagę na skalę przyciemnienia soczewek okularków. Powinny być one wyposażone w filtr UV i w zależności od przeznaczenia będą posiadały szkła przezroczyste, przyciemniane lub lustrzane. Szkła przezroczyste zapewnią największą widoczność i będą idealne np. do nurkowania, jednak przy dużym nasłonecznieniu nie zapewnią nam one komfortowego widzenia pływając na powierzchni. Szkła przyciemnione będą ograniczały pole widzenia, ale słońce nie będzie tak oślepiające. Decydując się na okulary przyciemniane, które chcemy używać również na krytej pływalni musimy zwrócić uwagę jak dobrze jest oświetlony interesujący nas basen. 

Dobrze dobrane okularki pływackie pozwolą kontrolować co dzieje się na torze

Wybierając okulary o bardzo przyciemnionych szkłach na pływalni krytej z mała ilością światła, trenując dodatkowo po zachodzie słońca, możemy czuć dyskomfort spowodowany ograniczonym polem widzenia i mniejszym bezpieczeństwem naszego treningu (możemy np. na kogoś wpłynąć itp.). Potrzebując sprzętu uniwersalnego, zarówno do użytku wewnętrznego jak i zewnętrznego pomocne może okazać się sięgnięcie po okulary wyposażone w soczewki lustrzane. Szkła tego typu minimalizują ilość refleksów i oślepiających nas odbić światła od wody jednocześnie nie ograniczając pola widzenia tak jak soczewki przyciemniane. Modele potocznie nazywane lustrzankami zazwyczaj są droższe i przeznaczone dla bardziej zaawansowanych użytkowników, jednak swoją cenę usprawiedliwiają uniwersalnością i wyższą jakością użytych materiałów. Okulary tego typu wybierają osoby bardziej zaawansowane, szukające sprzętu wyższej jakości.

Jakie są typy okularków pływackich?

Okularki na basen możemy podzielić ze względu na ich budowę. Podstawowe typy dzielą się na:

  •       Maska i półmaska pływacka—duże, przezroczyste soczewki zapewniają szerokie pole widzenia a okalająca je uszczelka pozwala dobrze dopasować gogle tego typu do większości kształtów twarzy. Idealne do nurkowania na otwartych akwenach jak i do użytku wewnętrznego.
  •       Okularki miękkie-charakteryzują się miękką budową noska, soczewek jak i okalających je uszczelek. Idealny wybór dla ceniących komfort i szukających jak najwygodniejszych gogli pływackich. Wybierając okulary tego typu należy zwrócić uwagę na sposób w jaki dopasują się do twarzy, szczególnie w okolicach nosa i przy kącie zewnętrznym oka. Brak możliwości wymiany i dopasowania noska okularków pod swoje preferencje, może powodować powstawanie odkształceń na niektórych twarzach. Wybierając okularki basenowe tego typu zwróćmy uwagę czy nie widać odkształceń i szczelin w wyżej wymienionych newralgicznych punktach. Jest to jeden z najpopularniejszych typów okularów, które zawdzięczają ją wygodzie na wysokim poziomie i dzięki dużej dostępności różnorodnych modeli jesteśmy w stanie dopasować je na prawie każdy kształt twarzy. Doskonale nadają się do rekreacyjnego użytkowania jak i częstszych, bardziej sportowych treningów
Odpowiednio dobrane okulary pływackie zapewnią Ci komfort w czasie pływania.
  •      Okularki półtwarde-okularki posiadające węższą uszczelkę wokół soczewki, której kształt jest owalny i opływowy. Mimo że ich konstrukcja jest mniej plastyczna niż w goglach miękkich, przy odpowiednim doborze również będą wygodne i zagwarantują nam szczelność na wysokim poziomie oraz szerokie pole widzenia. Taki typ okularów jest przeznaczony dla osób szukających sprzętu o charakterystyce sportowej. Zazwyczaj posiadają wymienne noski, pozwalające dopasować je do większości twarzy.
  •       Okularki szwedki-typ gogli basenowych wybierany przez zaawansowanych pływaków. Charakteryzują się dużą sztywnością  i twardymi soczewkami. Pozbawione są udogodnień w postaci gumek i uszczelek co powoduje trudniejsze, bardzo indywidualne dopasowanie. Odpowiednio dobrany kształt i rozmiar okularków skutkować będzie dużym komfortem użytkowania oraz szczelnością przez wielogodzinne treningi na basenie. Zapewniają również bardzo szerokie pole widzenia.

Wybór okularów pływackich - podsumowanie

Okularki pływackie chronią Twoje oczy przed chlorem.

Decydując się na kupno okularków pływackich musimy indywidualnie dopasować je do swoich potrzeb. Najważniejszym aspektem, który musimy wziąć pod uwagę jest wygoda użytkowania i dobre dopasowanie. Zarówno osoba początkująca jak i bardziej zaawansowana mając niewygodne, źle dobrane okulary, będzie zniechęcona do pływania i każda wizyta na basenie okaże się frustrująca. Warto poświęcić trochę więcej czasu i dobrać okulary w których czujemy się komfortowo, bez podwiniętych lub odstających silikonowych uszczelek, czy noska utrudniającego nam oddychanie. Zwróćmy uwagę gdzie najczęściej chcemy pływać, czy interesuje nas wakacyjne pływanie na wodach otwartych, czy zamierzamy trenować na basenie krytym. Może interesuje nas nurkowanie i potrzebujemy okularków w których będziemy widzieć jak najwięcej pod wodą. Mając sprecyzowane potrzeby łatwiej dobierzemy „skrojony” pod nas sprzęt.

Autor: Filip Latos

Mogą Ci się spodobać

Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.
Zgadzam się