Zasady działania stoków narciarskich w sezonie 2020/21

30 listopada 2020
Zasady działania stoków narciarskich w sezonie 2020/21

Ten sezon narciarski będzie inny niż poprzednie. Ośrodki muszą działać w reżimie sanitarnym i stosować się do branżowych wytycznych. Ograniczenia będą dotyczyć organizacji przestrzeni wspólnej dla klientów i działania wyciągów. Co najbardziej istotne, liczba narciarzy jest ściśle uzależniona od powierzchni ośrodka. 

Na mocy aktualnie obowiązujących przepisów zamrożone nadal pozostają branże gastronomiczna i hotelarska. Stanowi to znaczne utrudnienie dla miłośników białego szaleństwa ze środkowej czy północnej Polski. W praktyce oznacza to, że mogą przyjechać na narty jedynie na jeden dzień.

Wytyczne dla stoków narciarskich w praktyce 

Obowiązek zakrywania ust i nosa 

To podstawowy wymóg względem korzystających z oferty stoków gości. Nakaz zakrywania ust i nosa maseczką lub innym elementem garderoby obowiązuje na terenie całego obiektu. 

Również pracownicy zobowiązani są do noszenia maseczek. W środki ochrony osobistej powinni zostać wyposażeni przez pracodawcę. 

Limit osób na terenie ośrodka 

Ośrodki narciarskie zobowiązane są do przestrzegania limitu osób przypadających na m² powierzchni dostępnej dla gości. Zgodnie z wytycznymi Ministerstwa Rozwoju, Pracy i Technologii i Głównego Inspektoratu Sanitarnego na 100 m² powierzchni powinna przypadać jedna osoba. 

Przy objęciu kraju różnymi strefami, na etapie stabilizacji:

  • w strefie czerwonej: 1 osoba na 100 m² powierzchni ośrodka,
  • w strefie żółtej: 1 osoba na 75 m² powierzchni ośrodka, 
  • w strefie zielonej: 1 osoba na 50 m² powierzchni ośrodka. 
Ośrodki narciarskie w Polsce – znajdź stok w swojej okolicy
Czytaj dalej →

Zasady działania wyciągów 

Powinieneś zostać poinformowany o zastosowanych w kompleksie narciarskim procedurach bezpieczeństwa zastosowanych w związku z SARS-CoV-2. Czego się spodziewać? 

Przepustowość wyciągów może się zmniejszyć w związku z wprowadzeniem obostrzeń względem korzystających z wyciągów kanapowych czy gondoli. Wśród rekomendacji dla ośrodków narciarskich znalazły się zapisy dotyczące działalności wyciągów linowych. Zaleca się, by na jednym krześle lub w jednej gondoli miejsca zajmowały osoby zamieszkujące w jednym gospodarstwie domowym, mające wspólny nocleg lub wspólnie podróżujące do stacji turystyczno-narciarskiej. 

Stacje narciarskie mogą też wprowadzać nowe zasady działania, by rozłożyć równomiernie ruch w ośrodku w ciągu dnia. 

W kolejce do oraz na wyciągu i w gondoli nadal powinniśmy mieć maseczkę, założone gogle i rękawice. Stojąc w kolejce, należy przestrzegać obowiązujących wszędzie zasad dystansu społecznego. Stoimy w odległości około 2 metrów od innych.   

Ośrodki narciarskie poza Zakopanem: relacja z okołozakopiańskich wojaży
Czytaj dalej →

Organizacja przestrzeni wspólnej - obowiązki właścicieli ośrodków 

  • Na terenie ośrodka muszą być rozstawione dozowniki do dezynfekcji rąk wraz z czytelną instrukcją. 
  • Codzienna dezynfekcja obiektu powinna być przeprowadzana ze szczególną starannością. 
  • Na bieżąco dezynfekowane powinny być toalety, blaty, klamki, uchwyty, kołowrotki, biletomaty oraz inne, często dotykane powierzchnie. 
  • Na terenie ośrodka w widocznych miejscach powinny być udostępnione instrukcje postępowania i zachowania dla korzystających z ośrodka gości. 
  • W wyznaczonych odstępach czasu wszystkie pomieszczenia powierzchni wspólnych powinny być systematycznie wietrzone. 
  • Ośrodki powinny w jak największym stopniu zadbać o ograniczenie bezpośrednich kontaktów gości z pracownikami: umożliwić zakup biletów przez platformy online, biletomaty; udostępnić płatności elektroniczne. 
  • Na terenie stacji turystyczno-narciarskiej powinno zostać wyznaczone i odpowiednio wyposażone pomieszczenie, w którym będzie można czasowo odizolować osobę w przypadku stwierdzenia objawów chorobowych przypominających objawy COVID-19. 
  • Sprzęt w wypożyczalni musi być każdorazowo dezynfekowany po zwrocie przez klientów.

Zobacz wytyczne dla branży narciarskiej na stronie Ministerstwa Rozwoju, Pracy i Technologii.

Aktywna Redakcja

Jako że nosi nas nieustannie, a głowę mamy pełną pomysłów nie wyobrażamy sobie, by od czasu do czasu do materiałów nie dodać czegoś od siebie. W roli głosu redakcyjnego będziemy zadawać pytania, robić wywiady z inspirującymi ludźmi, informować o ciekawych eventach i tworzyć treści przy współpracy ze specjalistami z danej dyscypliny. Mówiąc krótko: uwielbiamy inspirować, motywować, trenować, zatem możecie mieć pewność, że będzie się działo.

Mogą Ci się spodobać

Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.
Zgadzam się