Zimowy trekking: 6 widokowych tras dla każdego
Odporność organizmu należy budować przez systematyczną aktywność fizyczną. Zamknięte siłownie i kluby fitness nie są żadną wymówką - zadbaj o treningi indoorowe i o ile to możliwe, aktywność outdoorową. Górski trekking to łączenie przyjemnego z pożytecznym. Nie ma nic wspanialszego, niż wysiłek fizyczny w otoczeniu piękna przyrody. Jeśli tylko aktualna sytuacja epidemiczna i warunki pogodowe na to pozwalają, rusz po zdrowie w góry! Podpowiemy Ci, które trasy warto wybrać na zimowy trekking.
Nasze subiektywne zestawienie stanowią kilkukilometrowe górskie pętle - taki format trasy znacznie ułatwia logistykę. Czas podawany przy każdej trasie jest czasem "netto" przejścia szlaku, bez uwzględniania przerw na odpoczynek.
Rycerzowa (1226 m n.p.m.)
- położenie: Beskid Żywiecki
- długość trasy: 10 km
- czas przejścia: 4 godz.
- przebieg: Soblówka - Pod Wiertalówką - węzeł szlaków Skrzadnita - Mała Rycerzowa (1207 m n.p.m.) - bacówka PTTK na Rycerzowej - Soblówka
- szlaki: żółty>>zielony>>czarny
To jeden z popularniejszych szlaków w Beskidach. W poszukiwaniu kwietnych kobierców nie trzeba jechać w Tatry. Leżący w pobliżu Muńcuł przedwiośniem porastają kobierce przebiśniegów. Warto sprawdzić, czy wyglądają równie imponująco, co tatrzańskie krokusy.
Z Hali Rycerzowej rozciąga się przepiękna panorama Beskidów; widać także dalekie Tatry i Małą Fatrę z charakterystycznym szczytem Wielkiego Rozsutca.
Przez szczyt Wielkiej Rycerzowej przebiega polsko-słowacka granica oraz Wielki Europejski Dział Wodny między zlewiskiem Bałtyku i Morza Czarnego - to dopiero ciekawa perspektywa!
Śnieżnik (1425 m n.p.m)
- położenie: Śnieżnicki Park Krajobrazowy, Sudety Wschodnie
- długość trasy: 17 km
- czas przejścia: 6 godz./ w okresie zimowym jest to trasa całodniowa
- przebieg: Międzygórze - Hala pod Śnieżnikiem - Śnieżnik - Międzygórze
- szlaki: czerwony>>zielony>>czerwony
Na szczyt Śnieżnika idziemy najpierw czerwonym szlakiem, a potem przy Schronisku na Śnieżniku wchodzimy na szlak zielony.
Śnieżnik to drugi co do wysokości szczyt Sudetów Wschodnich; wyższy jest tylko czeski Pradziad (1491 m n.p.m.).
Dwa najwyższe punkty głównego grzbietu masywu to mierzący 1425 m Śnieżnik i jego niższy o 100 m brat zwany Małym Śnieżnikiem. Łącznikiem jest tutaj Hala pod Śnieżnikiem. To właśnie na tej wysokogórskiej łące znajduje się schronisko na Śnieżniku, które pełniło kiedyś funkcję wysokogórskiego gospodarstwa królewny niderlandzkiej, księżnej Marianny Orańskiej.
Starościńskie Skały
- położenie: Rudawski Park Krajobrazowy, Sudety Zachodnie
- długość trasy: 11,5 km
- czas przejścia: 4 godz.
- przebieg: Janowice Wielkie - zamek Bolczów - Głaziska Janowskie - Labirynt Starościńskich Skał - dolina Janówki - Janowice Wielkie
- szlaki: zielony>>czarny>>niebieski>>czarny>>niebieski>>zielony>> żółty
Na trasie czekają ruiny zamku Bolczów - średniowiecznej warowni, z murami obronnymi doskonale wkomponowanymi w skały. W górnym zamku znajduje się punkt widokowy, z którego można podziwiać Góry Kaczawskie i Góry Sokole.
Na trasie zobaczymy ciekawe grupy skalne, które pobudzają zmysł wzroku do pracy. Skały mają swoje nazwy: wypatrujcie Bukowej Skały, Strażnicy, Urwistej i Orzecha.
Inną niezwykłością jest Skalny Most, utworzony przez dwa 20-metrowe skalne filary połączone naturalną, kamienną kładką.
Lwia Góra i Starościńskie Skały to labirynt z fantazyjnych formacji skalnych, które tworzą miniaturowe Skalne Miasto. Na szczycie najwyższej ze skał umieszczono punkt widokowy - wiodą do niego wykute w skale schody zabezpieczone barierkami.
Wielka Sowa (718 m n.p.m.)
- położenie: Góry Sowie, Sudety Środkowe
- długość trasy: 6 km
- czas przejścia: 2 godz. 15 min
- przebieg: przełęcz Sokola - Wielka Sowa - przełęcz Sokola; przełęcz Sokola leży pomiędzy wsiami Rzeczka i Sokolec
- szlaki: niebieski>>czerwony
Wielka Sowa to łąka szczytowa z punktem obserwacyjnym do złudzenia przypominającym latarnię morską. Kamienna wieża ma 25 m wysokości, a wzniesiono ją w 1906 roku. Stanęła w miejscu drewnianej wieży widokowej, wzniesionej tu w drugiej połowie XIX wieku. Na stokach Wielkiej Sowy mijamy dwa schroniska turystyczne: schronisko Sowa i Orzeł.
Ze szczytu zobaczysz panoramę całych Sudetów
Przysłop Miętusi
- położenie: Tatry
- długość trasy: 10,5 km
- czas przejścia: 4 godz. 30 min
- przebieg: Dolina Strążyska - Przełęcz w Grzybowcu - Wielka Polana Małołącka - Przysłop Miętusi - Dolina Małej Łąki - Droga pod Reglami - Dolina Strążyska
- szlaki: czerwony >> żółty>>czarny>>niebieski>> czarny
Trasa pozwala zobaczyć najpiękniejsze miejsca Tatr Zachodnich.
Malownicza Dolina Strążyska oferuje widok na Giewont, a szemrzący Potok Strążyski dodaje wędrówce niezwykłego klimatu.
Strążyska Siklawica to 23-metrowy wodospad, który najokazalej prezentuje się po deszczach i wiosennych roztopach. Dojście do wodospadu zimą może być oblodzone.
Położony nad Doliną Miętusią Przysłop Miętusi to znana polana widokowa. Oferuje zapierające dech w piersiach widoki na szczyty Tatr Zachodnich: masywy Giewontu i Czerwonych Wierchów, masyw Kominiarskiego Wierchu i Zawiesistą Turnię.
Połonina Wetlińska
- położenie: Bieszczady
- czas przejścia: 3 godz. 40 min
- długość trasy: 10 km
- przebieg: Brzegi Górne - Połonina Wetlińska - Brzegi Górne
- cały czas poruszamy się czerwonym szlakiem
Z Osadzkiego Wierchu (1253 m n.p.m.) stanowiącego kulminację Połoniny rozpościera się widok na wschodnią część Połoniny Wetlińskiej, Połoninę Caryńską, Bukowe Berdo i Tarnicę; dalej na Smerek i masyw Jasła.
Z uwagi na remont Schroniska PTTK “Chatka Puchatka” nie będzie możliwości odpoczynku na trasie; prace remontowe mają potrwać do 2022 roku. Chwilowo zmieniony został więc przebieg szlaku, tak by omijać trawersem miejsce budowy. W trasę warto zabrać ciepłą, wielofunkcyjną odzież turystyczną i koniecznie termos z gorącą herbatą.
Aktywna Redakcja
Jako że nosi nas nieustannie, a głowę mamy pełną pomysłów nie wyobrażamy sobie, by od czasu do czasu do materiałów nie dodać czegoś od siebie. W roli głosu redakcyjnego będziemy zadawać pytania, robić wywiady z inspirującymi ludźmi, informować o ciekawych eventach i tworzyć treści przy współpracy ze specjalistami z danej dyscypliny. Mówiąc krótko: uwielbiamy inspirować, motywować, trenować, zatem możecie mieć pewność, że będzie się działo.