Złota freediverka: Magdalena Solich-Talanda

Złota freediverka:  Magdalena Solich-Talanda

Freediving to dyscyplina polegająca na nurkowaniu na wstrzymanym oddechu, gdzie celem zawodnika może być osiągnięcie jak największej głębokości lub przepłynięcie jak najdłuższego dystansu. W pływaniu dynamicznym bez płetw i z płetwami rekord świata należy do wyjątkowej kobiety: Magdaleny Solich-Talandy. W czerwcu freediverka została ambasadorką marki AquaWave.

Początki przygody

Magdalena Solich-Talanda od dwóch lat nieprzerwanie ustanawia rekordy kraju i świata w niezwykle wymagającej dyscyplinie, jaką jest freediving. A jakie były jej początki? Swoją przygodę z basenem rozpoczęła w ramach obowiązkowych zajęć w wodzie w jednym z bielskich liceów. W wieku 17 lat czuła się w niej na tyle pewnie, że zaczęła dorabiać jako ratownik i trener pływania. Kolejne lata ukształtowały zainteresowania pływaczki, która ciężko pracowała nad swoimi umiejętnościami w trakcie studiów na katowickim AWFie, a w czasie wakacji stale dorabiała m.in. na katowickiej pływalni, gdzie została nawet ratownikiem etatowym. To właśnie tam spotkała się w 2014 roku z pojęciem freedivingu.

Powołanie do kadry

W grudniu tego samego roku pływaczka wystartowała w pierwszych poważnych zawodach: Barbórkowym Pucharze Śląska w Rybniku. Konwencja konkursu przewiduje udział w trzech dyscyplinach nurkowych: umiejętności wstrzymania oddechu pod wodą oraz pokonania jak najdłuższego odcinka z płetwami i bez nich. Magdalena wystartowała jedynie w ostatniej konkurencji, pokonując 120 m bez wynurzenia. I choć udział tylko w jednym starcie poskutkował ostatnim miejscem na liście, doskonały wynik osiągnięty w dynamice w płetwach zaowocował powołaniem do kadry.

Rekord świata

Kolejne zawody odbyły się w Belgradzie, zaledwie parę miesięcy później. Pomimo znacznej różnicy temperatur wody (aż o 5 stopni!), zawodniczka przepłynęła 146 m, zajmując trzecie miejsce na międzynarodowym podium. W trakcie zawodów w fińskim Turku (lipiec 2016) Magdalena Solich-Talanda ustanowiła rekord świata w pływaniu dynamicznym bez płetw (DNF – 185 m) oraz rekord Polski w pływaniu dynamicznym w płetwach (DYF), wynurzając się na 232 metrze i przebijając poprzedni wynik aż o 22 metry.

Najlepsza freediverka

W trakcie tegorocznego startu w Mazovia MiniComp 2018 pływaczka zaktualizowała Rekord Polski w DNF kobiet, pokonując pod wodą odcinek o długości 200 m. Niestety, ze względu na polski skład sędziowski wynik nie zakwalifikował się do rangi międzynarodowej, pozostając nieoficjalnym rekordem świata. Z kolei start w AIDA Individual Freediving Pool World Championships 2018 przyniósł Magdalenie najwyższe miejsce na podium oraz pobicie kolejnego rekordu świata w dystansie z płetwami, tym razem oficjalnie (wynik został poprawiony z 237 m do 243 m). Polska freediverka uzyskała również drugie złoto za pokonanie 178 m w kategorii DNF. W czerwcu Magdalena wystartowała na Mistrzostwach Świata we freedivingu rozgrywanych w Belgradzie. Po raz kolejny udowodniła, że w tym co robi, jest absolutnie najlepsza: została Mistrzynią Świata w DNF i DYN, pobiła Rekord Świata w DYN należący do najwybitniejszej freediverki w historii Natalii Molchanovej i obroniła dwa tytuły zdobyte na MŚ w Turku 2016. A przecież to dopiero początek!

Freediving na topie

Freediving jest jedną z najdynamiczniej rozwijających się dyscyplin sportowych w Europie. Uwagę widzów przykuwa wciąż przesuwana granica możliwości ludzkiego ciała i umysłu. To również jedna z nielicznych dyscyplin, gdzie dynamiczny rozwój kariery może nastąpić niezależnie od wieku uczestników. Warto mieć również świadomość, że już od kilku lat nie ma na świecie lepszych freediverów w basenie niż Polacy.

Wraz z marką AquaWave będziemy trzymać kciuki za dalsze sukcesy Magdaleny!

Zapraszamy również na fanpage’a Magdaleny Solich Talandy na Facebooku.

Aktywna Redakcja

Jako że nosi nas nieustannie, a głowę mamy pełną pomysłów nie wyobrażamy sobie, by od czasu do czasu do materiałów nie dodać czegoś od siebie. W roli głosu redakcyjnego będziemy zadawać pytania, robić wywiady z inspirującymi ludźmi, informować o ciekawych eventach i tworzyć treści przy współpracy ze specjalistami z danej dyscypliny. Mówiąc krótko: uwielbiamy inspirować, motywować, trenować, zatem możecie mieć pewność, że będzie się działo.

Mogą Ci się spodobać

Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.
Zgadzam się