“Siła marzeń, czyli jak zdobyłam Koronę Ziemi”- recenzja książki

miła raulin

“Siła Marzeń” to zapis drogi, jaką przeszła Miłka Raulin, aby zdobyć najwyższe szczyty wszystkich kontynentów i uzyskać tytuł najmłodszej Polki z Koroną Ziemi. To opowieść o tym, jak się spełnia marzenia, o wielkiej determinacji, odwadze i sile oraz o drugiej stronie medalu, czyli cenie jaką przychodzi zapłacić za osiągnięcie sukcesu.

Konsekwencja jest matką sukcesu

To hasło przyświecało Miłce w trakcie realizacji całego projektu “Siła Marzeń”. Pomysł zdobycia Korony Ziemi narodził się 2011 roku, gdy wracała do Polski po zdobyciu Kilimandżaro, mając już na koncie wejście na Mont Blanc. Plany Miłki ewoluowały w czasie: lowcostowe zdobywanie pierwszych dużych szczytów (Mont Blanc, Kilimandżaro, Aconcagua) przeszło w trudny etap zdobywania funduszy i pozyskiwania sponsorów na bardziej kosztowne wyprawy: Piramida Carstensza, McKinley, Mt Vinson i oczywiście Mount Everest. Tylko dzięki uporowi i żelaznej konsekwencji udało jej się osiągnąć zamierzony cel. Kolejno zdobywane szczyty to:

  • Kilimandżaro (5 895 m)/Afryka – zdobyte w 2011 r.
  • Elbrus (5 642 m)/Rosja – zdobyty w 2012
  • Aconcagua (6 962 m) /Argentyna – zdobyta w 2013 oraz 2014
  • Piramida Carstensza (4 884 m)/Papua – zdobyta w 2014
  • Góra Kościuszki (2 228 m)/Australia – zdobyta w 2015
  • McKinley (6 194 m)/USA – zdobyty w 2015
  • Mont Blanc (4 810 m)/Francja – zdobyty w 2008 i 2016
  • Mt Vinson (4 892 m)/Antarktyda – zdobyty w 2016
  • Mount Everest (8 848 m)/Nepal – zdobyty 22 maja 2018

Miłka odsłania kulisy swojego sukcesu. W książce opowiada o trudnościach, jakie napotykała na drodze: braku czasu i funduszy, słowach krytyki i niezrozumieniu, zwyczajnych przeciwnościach losu i trudnych życiowych decyzjach. Przeczytaj co mówiła o swoim projekcie jeszcze w czasie jego trwania: W drodze po Koronę Ziemi – wywiad z Miłką Raulin.

Szalony projekt realizowała przez 7 lat, dysponując jedynie 26 dniami urlopu w roku oraz wychowując samotnie dziecko. Koszt organizacji wszystkich wypraw pochłonął około pół miliona złotych, dlatego tak ważne w końcowym etapie było pozyskanie sponsorów. Jak pisze sama Miłka: “Przełomowym momentem był telefon od przedstawiciela marki Elbrus. Powstrzymywałam się, by nie piszczeć z radości. (…) Miałam pierwszego sponsora strategicznego – producenta odzieży outdoorowej. Genialnie.”

Projektowi poświęcała około 4 godziny dziennie, co w ciągu 7 lat dało zawrotną liczbę 10 tysięcy godzin. “Najwięcej z siebie włożyłam w “Siłę Marzeń” w latach 2015-2018. Sypiałam zwykle nie więcej niż pięć godzin na dobę”. Pojawiło się przemęczenie, anemia, momenty zwątpienia, które jednak nie pozwoliły na porzucenie marzenia o Koronie Ziemi. W końcu konsekwencja jest matką sukcesu.

Zaproszenie do odkrywania własnej Siły Marzeń

Miłka swoim przykładem udowadnia, że siła marzeń potrafi wyzwolić w człowieku nadludzkie siły, uruchomić pokłady kreatywności, a nawet przyciągnąć osoby, które pomogą w realizacji zamierzonego celu. Od takiej osoby warto słuchać rad i zaimplementować je do swojego życia. Wiecznym marzycielom radzi:

“Nie ma ALE! Skoro czegoś chcesz, jeśli o czymś marzysz — sięgnij po to! Odkryj w sobie siłę marzeń! Masz ją, tylko najprawdopodobniej jest zakopana pod stertą codzienności, spod której trudno jest się czasem wyzwolić.” Poza tym: “dążenie do realizacji marzeń ma same zalety. Nadaje głębszy sens naszej egzystencji — to raz. Pozwala poczuć się spełnionym — to dwa. Daje satysfakcję — to trzy. Uczy życia, dostarcza nowych doświadczeń, jest wręcz niezbędnym warunkiem samorozwoju.”

Książka miała swoją oficjalną premierę 31 października. Cieszy nas to tym bardziej, że z Miłką współpracowaliśmy już wcześniej. W wywiadach udzielała rad osobom zamierzającym zdobyć któryś ze szczytów Korony Ziemi: Szczyty Korony Ziemi: Europa, Ameryka Północna i Południowa oraz Szczyty Korony Ziemi: Afryka, Australia, Antarktyda

Partnerem strategicznym ostatniej części projektu Siła Marzeń, czyli zdobycia Mount Everestu, była marka Elbrus, która jest także partnerem naszego portalu. Wybierasz się na Everest? Przeczytaj koniecznie nasz artykuł: Everest – wszystko, co chciałbyś wiedzieć o Dachu Świata.

Zapraszamy do księgarń oraz na spotkanie z Miłką i jej historią!

 

Foto: Siła Marzeń – Miłki Raulin

Aktywna Redakcja

Aktywna Redakcja

W roli głosu redakcyjnego będziemy zadawać pytania, robić wywiady z inspirującymi ludźmi, informować o ciekawych eventach i tworzyć treści przy współpracy ze specjalistami z danej dyscypliny.
Copyright © 2019 Profil Aktywny. All rights reserved. Portal sponsorowany przez Grupę Kapitałową Martes Sport.
Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.