5 powodów, dla których warto wybrać się jesienią w góry

28 października 2022
5 powodów, dla których warto wybrać się jesienią w góry

Turystyka górska to hobby całoroczne, o każdej porze roku znajdziemy w tej scenerii coś dla siebie. Upływające miesiące i zmiany to okazja do odkrycia czegoś nowego, to szansa na zakochanie się w górach na nowo. Dlaczego więc warto wybrać się jesienią w góry?

Poznajcie 5 powodów, dla których jesień w górach warta jest Waszej uwagi:

1.       Umiarkowana temperatura

2.       Zmniejszona ilość turystów na szlakach

3.       Posezonowe ceny

4.       Zahartowanie organizmu przed zimą

5.       Niepowtarzalny złoty klimat

UMIARKOWANA TEMPERATURA

Jesień to idealna pora roku dla tych, którym wiecznie jest za gorąco. Kończy się lato, a wraz z nim fale upałów, które niejednemu utrudniają górskie wędrówki. Nie ma natomiast jeszcze zacinającego po twarzy zimowego mrozu. Jesienna aura sprzyja spacerom w najbardziej optymalnej temperaturze – nie męczymy się tak szybko – jak w skrajnie wysokich lub niskich warunkach cieplnych. To ostatni czas przed wędrówkami w grubych polarach i kurtkach.

ZMNIEJSZONA ILOŚĆ TURYSTÓW NA SZLAKACH

Wrzesień to czas powrotu uczniów do szkół i zakończenie sezonu urlopowego. Wiąże się to ze zmniejszonym ruchem na szlakach, dzięki czemu łatwiej o idealne zdjęcie czy o zwyczajny spokój ducha dla tych z nieco bardziej introwertycznym usposobieniem. Jesień w górach to najlepszy czas, by odpocząć od społeczeństwa, pobyć samemu ze sobą. Co więcej - łatwiej nam również będzie znaleźć wymarzony nocleg czy wolny stolik na kolacje po całodziennej wędrówce.

Przeczytaj: Jak zaplanować wycieczkę w góry jesienią?

POSEZONOWE CENY

Pozostając w temacie noclegu i wyżywienia – jesienią możemy spodziewać się lekkiego obniżenia cen w restauracjach czy hotelach, właściciele kwater prywatnych oraz sprzedawcy na straganach nierzadko są bardziej skłonni do negocjowania cen. Przychylniejszym okiem są także traktowane zmiany godzin meldunku, a niekiedy i pojawia się szansa na zwiększenie standardu pokoju za przysłowiowy uśmiech.

ZAHARTOWANIE ORGANIZMU PRZED ZIMĄ

Jesień to idealny czas nas przygotowanie ciała i ducha na nadchodzącą zimę. Ostatnie promienie słoneczne naładują nam baterie, a chłodny, lecz życzliwy klimat przygotuje nas na niskie temperatury. Wędrówki górskie o złotej porze roku przyzwyczają organizm do zwiększających się nieżyczliwości aury pogodowej oraz sprawią, że spadnie prawdopodobieństwo złapania przeziębienia czy grypy.   

NIEPOWTARZALNY ZŁOTY KLIMAT

Mówiąc o jesieni, nie można zapomnieć o magicznym krajobrazie dojrzałego słońca. To szansa na ujrzenie gór w całej ferii barw zanim pokryją się białą, puszystą kołdrą. Spokój szykującego się do snu świata okraszonego ostatnimi ciepłymi promieniami jest najbardziej dostrzegalny właśnie tu – w górach – w wysokich punktach, z których możemy ujrzeć resztę naszego otoczenia z perspektywy odległości zarówno fizycznej, jak i psychicznej. To również gratka dla czarnych dusz – łapacze mrocznych, mglistych scenerii napełnią swoje serca po brzegi.

 

Powodów, by wybrać się w góry jest sporo, Jesień to sprzyjający czas na outdoorowe wycieczki i przygody – rozpoczynając od względów pogodowych, widokowych, zdrowotnych na materialnych kończąc. To okres, w którym każdy – bez względu na oczekiwania i preferencje znajdzie coś dla siebie. Wystarczy tylko ubrać wygodne buty i ruszyć w trasę.


Autorka: 

Martyna Matelska  – rudy szaleniec, który nie usiedzi w miejscu dłużej niż 20 minut. Na hasło wycieczka pakuje plecak w 30 sekund. Łowca tanich lotów, pasjonatka fotografii, górski wędrowca, urbexowy zdobywca.


Aktywna Redakcja

Jako że nosi nas nieustannie, a głowę mamy pełną pomysłów nie wyobrażamy sobie, by od czasu do czasu do materiałów nie dodać czegoś od siebie. W roli głosu redakcyjnego będziemy zadawać pytania, robić wywiady z inspirującymi ludźmi, informować o ciekawych eventach i tworzyć treści przy współpracy ze specjalistami z danej dyscypliny. Mówiąc krótko: uwielbiamy inspirować, motywować, trenować, zatem możecie mieć pewność, że będzie się działo.

Mogą Ci się spodobać

Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.
Zgadzam się