Bieganie po schodach – jaka jest specyfikacja tej aktywności?
Tower running inaczej bieganie po schodach. Ta dyscyplina sportowa staje się bardzo popularna, a śmiałków wbiegających na najwyższe piętro danego budynku jest coraz to więcej. Początki tego sportu zawdzięczamy budowie drapacza chmur – Empire State Building, który od początku przyciągał tłumy biegaczy by pokonać słynne 86 pięter.
Spis treści:
- Dlaczego warto biegać po schodach?
- Bieganie po schodach - dla kogo jest ten rodzaj aktywności?
- Jak zacząć bieganie po schodach?
- Jakie są efektu treningu biegania na schodach?
Dlaczego warto biegać po schodach?
Bieganie po schodach to przede wszystkim praca nad siłą nóg, ale podczas tego ćwiczenia angażujemy również górne partie ciała. Podczas wbiegania, jak i zbiegania ze schodów, warto pamiętać o zaangażowaniu rąk do pracy. Ruch ten powinien być dynamiczny i wahadłowy, bez unoszenia barków do góry.
Jakie korzyści przyniesie bieganie po schodach?
- wzmocnienie siły biegowej,
- podniesienie poziomy wydolności i wytrzymałości,
- poprawa kondycji,
- spalanie dużej ilości kalorii.
Z tego powodu ten rodzaj treningu wprowadzają do swojego planu biegacze, którzy przygotowują się do maratonów, półmaratonów i ultramaratonów, a także do biegów górskich.
Podczas takiego treningu wzmacniamy siłę pośladków, mięśni czworogłowych ud i łydki. Bardzo ważne jest, aby w trakcie całego treningu zachować odpowiednią sylwetkę. Poprawna postawa to wyprostowane plecy. Unikaj garbienia się. Silne mięśnie zmniejszają ryzyko występowania kontuzji.
Trening z wykorzystaniem schodów zapewnia pracę nad stabilizacją, co wpłynie pozytywnie na naszą technikę podczas biegu na płaskim terenie.
Bieganie po schodach pozwala uzupełnić plan treningowy o podbiegi, o które trudno, zwłaszcza w mieście. Jest również świetną alternatywą dla treningu, gdy pogoda nie sprzyja. Gdy na dworze deszcz i mróz możesz wybrać się na trening na klatkę schodową.
Kto może a kto powinien odpuścić odpuścić taki trening
Trening po schodach zaleca się osobom, które przygotowują się do różnych biegów długodystansowych czy górskich i chcą poprawić swoją wytrzymałość, jak i siłę biegową.
Osoby borykające się z różnego rodzaju kontuzjami powinny unikać tego typu treningów. Obciążając bolącą partię ciała, kładziesz nierówny nacisk na pozostałe, co może skutkować ich nadwyrężeniem. Gdy narzekasz na ból kolan, również warto zrezygnować z tej aktywności, ponieważ zbieganie po schodach jest bardzo obciążające dla tej części ciała.
W rezultacie zamiast korzyści płynących z biegania po schodach nabawisz się następnej kontuzji.
Jak zacząć biegać po schodach?
Jak w każdym treningu, bieganie po schodach wymaga wprowadzenia pewnych zasad i powtarzalności ćwiczeń. Na początku wystarczy 15 minut treningu na który składają się dwie serie po 8 pięter każda. Pierwsze treningi warto wykonywać w wolniejszym tempie.
Po około dwóch tygodniach można stopniowo zwiększać tempo. Po takim czasie będą widoczne już pierwsze efekty w postaci zwiększonej ilości energii i lepszego samopoczucia.
Taki trening powinien być wykonywany trzy razy w tygodniu z jednodniową przerwą między kolejnymi seriami, a długość treningu możemy zwiększyć nawet do 30 min.
Bieganie po schodach jest dyscypliną dostępną dla każdego, a szybko widoczne efekty działają motywująco i zachęcają do regularności.
Warto pamiętać, aby w trakcie treningu nie garbić się i nie podciągać ramion do góry, a także nie koślawić kolan. Każdy schodek należy pokonywać dokładnie, kładąc całą powierzchnię stopy, zaczynając od pięty a kończąc na palcach. Dzięki temu praca nóg będzie bardziej intensywna a Ty możesz liczyć na lepsze wzmocnienie mięśni.
Efekty regularnego treningu
Efekty, które można zobaczyć podczas regularnego biegania po schodach:
- wzmocnienie mięśni - podczas tej aktywności pracują praktycznie wszystkie mięśnie nóg: od łydek przez uda aż po biodra. Bardzo dużo siły wkładają tu stabilizatory miednicy, stawy skokowe i kolanowe, mięśnie łydek brzuchate i strzałkowe, mięśnie czworogłowe uda i pośladkowe. Warto tutaj też wspomnieć o pracy jaką wykonują też mięśnie brzucha i pleców,
- zmniejszenie ryzyka wystąpienia kontuzji - stawy kolanowe i skokowe są mniej obciążone niż podczas biegania po płaskim terenie,
- poprawa kondycji - ruchy są szybkie i zwinne, dlatego zwiększa się koordynacja wzrokowo-ruchowa,
- podniesienie wydolności organizmu - wspiera pracę płuc i układu oddechowego, serca i układu krwionośnego. Dzięki bieganiu po schodach nasze tętno spoczynkowe i ciśnienie spada. Możemy więc trenować dłużej i intensywniej,
- lepsza sylwetka - w trakcie treningu możemy spalić nawet kilkaset kalorii, co sprzyja spaleniu nadmiernej ilości tkanki tłuszczowej i utrzymaniu szczupłej sylwetki,
- wzmocnienie psychiki - w trakcie wybiegania nasz organizm poddawany jest ciężkim próbom charakteru. Po takim ciężkim treningu poczujemy się silni i pewni siebie,
- rozładowanie stresu - intensywny wysiłek fizyczny jest idealnym rozwiązaniem, jeśli chcemy wyrzucić z siebie negatywne emocje i oczyścić głowę.
Jeśli jesteś fanem biegania i szukasz idealnych akcesoriów do uprawiania tej dyscypliny, sprawdź koniecznie ofertę sklepu sportowego www.sklepmartes.pl. W asortymencie sklepu znajdziesz buty do biegania, odzież, a także wiele innych ciekawych produktów.
Lidia Wasilewska
Cześć, jestem Lidka! Sport jest w moim życiu od małego aż do teraz. Uwielbiam długie spacery, wędrówki po górach i długie wybiegania. W pracy zajmuje się prowadzeniem szkoleń z zakresu biegania i fitnessu w sklepie Martes Sport. Gdy nie pracuję spędzam bardzo dużo czasu na zabawie i wygłupach z moim synkiem.