Jakie spodnie wiosną w góry?

Jakie spodnie wiosną w góry?

Wiosna to długo wyczekiwana pora roku. W końcu przyroda budzi się do życia. Dla wielu osób oznacza to możliwość wyjścia w góry. Jakiej pogody i jakich warunków można spodziewać się o tej porze roku w górach? Pogoda często bywa zmienna i nieprzewidywalna, dlatego kluczowe jest, aby zaopatrzyć się w porządne spodnie trekkingowe. One zapewnią  wygodę i komfort na szlaku. Obecnie wybór modeli spodni w góry jest tak duży, że z łatwością dobierzemy taki, który będzie idealnie współgrać z całą górską stylizacją. Czym kierować się przy wyborze odpowiednich spodni? Na co zwrócić szczególną uwagę? Tego dowiecie się z tego tekstu.

Spis treści:

  • Jaki fason spodni w góry na wiosnę?
  • Jaki materiał najlepiej sprawdzi się w spodniach w góry na wiosnę?
  • Jakie obowiązkowe elementy powinny mieć spodnie w góry?
  • Co jeszcze warto zabrać w góry?

Jaki fason spodni w góry na wiosnę?

Przy często niestabilnej temperaturze podczas jesiennych wypadów lepiej zdecydować się raczej na długie spodnie. Może się okazać, że u podnóża góry faktycznie będzie zbyt ciepło, ale już po chwili w wyższych partiach chłód zacznie bezlitośnie okalać nieokryte łydki. Wybierając spodnie trekkingowe warto zwrócić uwagę na sposób zapięcia: guzik, zatrzask lub rzep. Wybierz model, którego zapięcie będzie najbardziej komfortowe. Niektóre z modeli mają także wbudowany pasek, co pozwoli lepiej dopasować spodnie w pasie i manewrować nimi w trakcie siadania.

Jak umilić sobie przerwę w wędrówce górskiej?
Czytaj dalej →

Jeśli nie chcemy całkowicie decydować się na długie spodnie, możemy wybrać kompromis i sięgnąć po opcje 2w1, czyli spodnie z odpinanymi nogawkami. Łatwo je przeobrazić z jednej wersji w drugą, odpięte nogawki nie zajmują dużo miejsca. Tutaj mogę polecić model spodni marki Elbrus ARELI WO'S i ARELI. Czarny, uniwersalny kolor pozwoli dopasować spodnie do każdej stylizacji. Zamek w nogawkach został wszyty w taki sposób, że nie przeszkadza podczas użytkowania w opcji zarówno krótkiej, jak i długiej.

Spodnie 2w1 są idealne na okresy przejściowe, kiedy pogoda jest zmienna i występują duże amplitudy temperatur w ciągu dnia.

Jaki materiał jest najlepszy w spodniach w góry?

Decydując się na zakup spodni trekkingowych, warto zapoznać się z materiałami, które świetnie sprawdzą się na tego rodzaju użytek. Spodnie dresowe, mimo, że są bardzo wygodne, to podczas wysiłku będą chłonąć wilgoć ze względu na obecną w większości składu bawełnę. Spodnie trekkingowe szyte są z elastycznych w każdej płaszczyźnie materiałów. One dobrze radzą sobie z odprowadzaniem potu, są szybkoschnące, bardziej wytrzymałe na otarcia. W składzie rządzi zazwyczaj elastan, nylon, poliester z recyklingu – takich syntetycznych materiałów w przypadku górskiej odzieży nie powinniśmy się obawiać.

Wiosenne spodnie warto zabezpieczyć, jeśli nie posiadają fabrycznej laminacji DWR. W łatwy sposób możemy zaimpregnować tkaninę, by zapewnić sobie hydrofobową powłokę, która ochroni przed deszczem, a także zabrudzeniami – nie będą one przywierać do materiału ani się wchłaniać. 

Jakie obowiązkowe elementy powinny mieć spodnie w góry?

Co powinny posiadać w sobie idealne spodnie trekkingowe? Kieszenie zapinane na dobrej jakości zamek – przydadzą się do przechowania małych, ale cennych drobiazgów, do których chcemy mieć szybki dostęp.

W przypadku tradycyjnych długich spodni przydadzą się wzmocnienia na kolanach – podnosząc nogi przy podejściach narażamy odzież na wypychanie materiału właśnie w tych miejscach. Także podczas upadku, to kolana najczęściej pierwsze lądują na podłoże, mogą wówczas zahaczyć o krawędź kamienia czy gałęzie i się podrzeć.

W przypadku spodni 2w1 – sięgajmy po takie z porządnie zamocowanym zamkiem, dodatkowo obszytym materiałem z obu stron, by nie wżynał się nam w skórę i nie uprzykrzał wędrówki.

Polar - w górach dalej na topie
Czytaj dalej →

W zależności od producenta w modelu spodni trekkingowych może się znaleźć jeszcze wiele przydatnych elementów, które zdecydowanie wpłyną pozytywnie na nasz komfort użytkowania. Jakie?

O nasze bezpieczeństwo zadbają elementy odblaskowe – często w postaci ładnych logowań marki czy wstawkach przy kieszeniach. Obsługę tych ostatnich pomogą estetyczne zawieszki przy zamku – łatwiej będzie nam otworzyć lub zamknąć kieszeń, gdy na przykład mamy na sobie rękawiczki.

Fasony wzbogacone o system zwężania nogawek sprawi radość szczególnie kobietom, dla których ważne jest podkreślenie kobiecych kształtów. Będzie to też miało swoje pozytywy w praktycznym użytkowaniu spodni – zwężone elementy mogą lepiej dopasować się do nogi i butów, ochronić przed wiatrem oraz wodą.

Jeśli szukacie spodni trekkingowych, ale nie chcecie klasycznego, czarnego koloru, to polecam Wam spodnie marki Hi-Tec LADY AVARO. Najpierw chwyciły mnie za serce swoim soczystym kolorem wina. Hybrydowe połączenie funkcjonalnego poliestru i elastanu wraz z ozdobnymi elementami z bawełny nadały modelowi nieco rockowy smaczek. Spodnie rozciągają się w każdą stronę, mają wzmocnione kolana, zamykane na solidny zamek kieszenie – mają wszystko to, czego potrzebowałam, a do tego wyglądają świetnie na ciele.

Sprawdź całą kolekcję spodni trekkingowych

A czy wy już macie swoje ukochane spodnie na szlak? Nie bójcie się mierzyć i szukać, by znaleźć model odpowiadający zarówno wymaganiom technicznym, a także walorom estetycznym. Zapewnienie sobie fajnego, górskiego outfitu jest równie ważne, co wygoda i komfort podczas trekkingu. Do zobaczenia na szczytach!

Martyna Matelska

Rudy szaleniec, który nie usiedzi w miejscu dłużej niż 20 minut. Na hasło wycieczka pakuje plecak w 30 sekund. Łowca tanich lotów, pasjonatka fotografii, górski wędrowca, urbexowy zdobywca.    

Mogą Ci się spodobać

Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.
Zgadzam się