Czym jest surfing? Rekreacja i sport ekstremalny w jednym

Czym jest surfing? Rekreacja i sport ekstremalny w jednym

Surfing to sport, który jest często uważany za postawę lub sposób życia. Jest najczęściej uprawiany jako aktywność rekreacyjna, ale jest także sportem wyczynowym. Polega na ujeżdżaniu fal oceanu, rzeki, jezior na desce surfingowej. Aby złapać falę, surfer wypływa do oceanu, leżąc na brzuchu na desce surfingowej. Kiedy nadchodzi fala, surfer celuje deską w ląd i zaczyna wiosłować, aby ją „złapać”. Gdy fala zaczyna napędzać surfera, wyskakuje on z brzucha i staje na desce surfingowej. Teraz surfer jedzie na fali, która zbliża się do brzegu. Na desce można wykonywać triki, a falę można pokonywać pod kątem, aby jazda trwała dłużej.

Dzisiejsza ekstremalna strona surfingu próbuje złapać jak największą falę. Czasami surferzy używają skuterów wodnych, aby wciągnąć się daleko w ocean, w miejsca, gdzie można złapać gigantyczne i szybkie fale. Ten sport jest bardzo niebezpieczny, ponieważ fale mogą być potężne i blisko siebie. Największa fala, na której kiedykolwiek surfowano mierzyła 22,4 metrów, rekord należy do brazylijki May Gabeira. Surfing wyczynowy to sport oceniany. Zawodnicy płyną na zestawach fal, a sędziowie określą, kto ma najlepszy wynik na podstawie wielu czynników, w tym długości jazdy i wykonanych trików.


Sprzęt do surfingu obejmuje deskę surfingową, kombinezon piankowy i wosk do deski. Deska surfingowa wykonana jest z pianki pokrytej powłoką z włókna szklanego. Jest to połączenie mocy z lekkością. Istnieje wiele rodzajów desek surfingowych, w tym shortboard, longboard, gun, Malibu i fish. Każdy rodzaj deski surfingowej ma unikalne cechy w zależności od doświadczenia surfera oraz rodzaju fal i trików, na których surfer chce jeździć. Przód deski surfingowej to „nos”, a tył to „ogon”. Główna górna część to tak zwana talia. Z tyłu znajdują się również płetwy, które schodzą do wody.

Kombinezony są używane do utrzymania ciepła podczas surfowania. Większość zagorzałych surferów będzie chciała surfować w czasie, gdy pogoda nie jest ciepła. Kombinezony są wykonane z gumowego materiału, który zatrzymuje wodę między materiałem a ciałem. Ciepło ciała ogrzewa tę wodę, zapewniając dodatkową izolację i pomagając utrzymać ciepło surferowi.

Wosk do deski surfingowej nakładany jest na górę deski, aby deska nie stała się zbyt śliska. Zakłada się ją przed surfowaniem zwykle tam, gdzie się stoi i gdzie będzie łapana za burtę deski rękami.Rodzaje surfingu:

Surfowanie - Najczęstsza czynność w kategorii surfingu, gdzie surfer leży na desce do momentu, w którym fala łamie się, wiosłując zyskując ruch, aby po tym wstać i surfować wraz z poruszającą się falą.

Windsurfing - Połączona aktywność z surfingiem i żeglarstwem, gdzie taka aktywność będzie miała miejsce w oceanie i jeziorach.

Kite Surfing - Surfing z napędem wiatrowym, który jest również połączeniem wakeboardingu, snowboardingu, windsurfingu, paralotniarstwa oraz skateboardingu i żeglarstwa w jeden sport ekstremalny.

SUP – Stand up Paddle, wywodzi się z Hawajów, co wyróżnia tę aktywność, to fakt, że surfer siedzi na desce, aż nadejdą fale. Stand up paddle boarder stoi na swojej desce używając wiosła.

Kneeboarding – dzięki sportowemu nakolannikowi jeźdźcy klęczą na piętach na desce i mocują się do pokładu za pomocą regulowanego paska na rzep na udach.

Bodyboarding – określany również jako Boogie boarding sportów wodnych, w których surfer jeździ na bodyboardzie na grzbiecie, przodzie i zakręcie fali niosącej surfera w kierunku brzegu.

Surf Ski – narty do surfowania to długa, wąska i lekka jednostka podobna do kajaka, ale z otwartym kokpitem „sit-on-top” (SOT) i samozamykaczem, aby wyeliminować wodę zamiast zamkniętego kokpitu w stylu kajaka, który można uszczelnić przed żywiołami za pomocą osłony natryskowej lub tuliqu. Narty surfingowe są zaprojektowane przede wszystkim z myślą o prędkości, w tym szybkich trasach na otwartym morzu. Mają potężny ster obsługiwany pedałem, który pozwala kontrolować łódź podczas surfowania po falach.

Aktywna Redakcja

Jako że nosi nas nieustannie, a głowę mamy pełną pomysłów nie wyobrażamy sobie, by od czasu do czasu do materiałów nie dodać czegoś od siebie. W roli głosu redakcyjnego będziemy zadawać pytania, robić wywiady z inspirującymi ludźmi, informować o ciekawych eventach i tworzyć treści przy współpracy ze specjalistami z danej dyscypliny. Mówiąc krótko: uwielbiamy inspirować, motywować, trenować, zatem możecie mieć pewność, że będzie się działo.

Mogą Ci się spodobać

Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.
Zgadzam się