Geocaching, czyli zabawa terenowa w lasach i miastach
Geocaching to gra terenowa łącząca aktywność outdoorową z dobrą zabawą. Dla dorosłych stanowi odświeżoną wersję gry w podchody, dla dzieci wyprawę w poszukiwaniu skarbów ukrytych w lasach i miejskich zakamarkach. Idea geocachingu sprowadza się do odszukania "skrytek" ukrytych w lesie lub gdzieś w przestrzeni miasta dzięki wskazówkom oraz współrzędnym GPS zostawionym przez właściciela "skrzynki".
Historia Geocachingu
Geocaching ma już 20-letnią tradycję. Nazwa bardzo dobrze charakteryzuje globalny charakter zabawy. Przedrostek "geo-" wskazuje na poszukiwania związane z ziemią i powiązania z geografią, nauką która m.in. zajmuje się rozmieszczeniem obiektów w przestrzeni geograficznej. Kolejny człon nazwy to angielski wyraz "cache" oznacza skrytkę, schowek, kryjówkę - w naturalny sposób kojarzy się z poszukiwaniem skarbów, na wzór tych ukrywanych przez piratów, czy złodziei. "Geocache" to także poszukiwana skrzynka. Wymiennie stosuje się także nazwy takie jak skrytka czy kesz.
Na przestrzeni lat zabawa miała także kilka alternatywnych nazw jak np. navicaching, GeoStashing and terracaching.
Idea geocachingu narodziła się nie gdzie indziej, jak w Stanach Zjednoczonych. Pasjonat sprzętu GPS, Dave Ulmer, odkodował zakłócony wcześniej sygnał wysyłany przez satelity do odbiorników GPS. Odszukanie tego tajemniczego miejsca było dla niego tak wspaniałą zabawą, że postanowił podzielić się tymi emocjami z innymi. Na grupie dyskusyjnej zrzeszającej użytkowników sprzętu GPS wrzucił współrzędne miejsca do odszukania, w którym dla zachęty umieścił wiadro z różnymi przedmiotami dla znalazców. Ten pomysł zainspirował nie tylko poszukiwaczy - inni też zaczęli tworzyć własne skrytki. Inicjatywa szybko nabrała rozmachu.
Globalna przygoda geokeszerów
Skrytek można poszukiwać na całym świecie, gdyż zabawa szybko przyjęła się także w innych częściach globu. Powstało wiele serwisów internetowych, w tym wiele wersji narodowych. Największym globalnym serwisem pozostaje geocaching.com. Polski odpowiednik to geocaching.pl dysponujący intuicyjną wyszukiwarką skrytek według wielu kryteriów.
Geokeszerem może zostać każdy. To zabawa dla nastolatków, dorosłych jak i opcja aktywnego spędzenia czasu całą rodziną. To sposób na odkrywanie nowych terenów, pięknych miejsc, zwiedzanie z nastawieniem na miejskie detale lub impuls do spojrzenia inaczej na miejsca, w których byliśmy już setki razy.
Geocaching: typy "skrytek"
Skrzynki mogą być różnej wielkości - od malutkich pojemniczków wielkości probówki, przez małe plastikowe pojemniki i metalowe puszki, po drewniane duże skrzynie. Wszystkie muszą być odpowiednio oznaczone oficjalnym logo i odpowiednio zamaskowane. W środku, oprócz drobnych przedmiotów, znajduje się papierowa książka wpisów czyli tzw. "logbook". Wpis w dzienniku jest dowodem na odnalezienie skrytki. Jako zalogowany użytkownik serwisu możesz opisać swoje wrażenia z poszukiwań konkretnej skrzynki i ocenić ją w serwisie.
Przedmioty w skrytkach można wymieniać na inne o tej samej wartości lub przenosić je do innych skrytek, zgodnie z ich przeznaczeniem - tzw. Travel Bug® oznaczone są indywidualnym kodem.
W poszukiwaniach niezbędna jest aplikacja i/lub nawigacja/odbiornik GPS, a czasem praktyczne akcesoria majsterkowicza.
Warto wiedzieć, że "kesze" nie mogą być umieszczanie na terenach prywatnych czy z zakazem wstępu. Każde inne zagrożenie powinno zostać opisane przez autora skrytki, by poszukiwacz był na nie przygotowany. Warto pamiętać, że skrytki na terenach leśnych nie mogą być zakopywane ani umieszczanie w miejscach powodujących ingerencję w środowisko naturalne (np. skrytek nie szukamy w parkach narodowych poza szlakami). Autor podaje także informacje dotyczące wielkości skrytki, trudności zadania i skali trudności terenu, w którym będzie się poruszał poszukujący.
Wariacje geocachingu
Można szukać pojedynczych skrytek lub podążać wyznaczonym przez kilkanaście lub kilkadziesiąt skrytek szlakiem. Można rozszyfrowywać skomplikowane zadania pośrednie, by dopiero wówczas otrzymać współrzędne geograficzne finalnej skrytki. Wybór skrytek jest ogromny, bo w serwisie zarejestrowanych jest ponad 50 tysięcy aktywnych skrzynek. Od Ciebie zależy jakiej przygody oczekujesz. Do wyboru masz:
- skrytki, które kierują do jednego konkretnego miejsca lub atrakcji turystycznej,
- skrytki zagadkowe,
- skrzynki wirtualne EarthCache - nie mają postaci materialnej - pokazują znajdującym miejsca unikalnego z punktu widzenia geologii i przekazują interesujące fakty o tym miejscu,
- serie skrytek tematycznych (szlak Bajki Świata, Szlak Drwala, Bociani Szlak),
- tzw. power trails, czyli skrytki skupione wokół konkretnych szlaków czy atrakcji turystycznych: np. Wały Wiślane (67 skrytek), Pierścień rowerowy dookoła Poznania (95 skrytek),
- projekty lokalne, regionalne i ogólnopolskie dopełniające ofertę turystyczną dla podróżujących po Polsce: np. szlak skrytek na terenie Kotliny Jeleniogórskiej, lokalny projekt "Dolina Pałaców i Ogrodów", regionalny Szlak Architektury Drewnianej w Małopolsce.
Odznaka dla poszukiwaczy przygód
Masz charakter kolekcjonera? Odkąd Polskie Towarzystwo Turystyczno-Krajoznawcze we współpracy z Geocaching Polska ustanowiło Odznakę PTTK Geocaching Polska można powalczyć o odpowiednie odznaczenie.
Do zgarnięcia są cztery typy odznaki:
- odznaka popularna (odnalezienie 100 skrytek),
- odznaka brązowa (250 znalezionych skrytek, 10 założonych skrytek),
- odznaka srebrna (500 znalezionych skrytek, 25 założonych skrytek),
- odznaka złota (1000 znalezionych skrytek, 50 założonych).
Do zobaczenia w terenie. Pamiętajcie, by podczas poszukiwań dbać o swoje bezpieczeństwo!
Aktywna Redakcja
Jako że nosi nas nieustannie, a głowę mamy pełną pomysłów nie wyobrażamy sobie, by od czasu do czasu do materiałów nie dodać czegoś od siebie. W roli głosu redakcyjnego będziemy zadawać pytania, robić wywiady z inspirującymi ludźmi, informować o ciekawych eventach i tworzyć treści przy współpracy ze specjalistami z danej dyscypliny. Mówiąc krótko: uwielbiamy inspirować, motywować, trenować, zatem możecie mieć pewność, że będzie się działo.