Historia New Balance

30 września 2021
Historia New Balance

Butów New Balance chyba nikomu nie trzeba przedstawiać. Charakterystyczna litera „N” oraz ponadczasowy design sprawiają, że trudno pomylić je z produktami jakiejkolwiek innej marki. Nie każdy wie jednak, że firma New Balance istnieje już od ponad 115 lat, a jej historia wcale nie zaczęła się od obuwia…

Początkowo New Balance produkował wkładki do butów. Wszystko zaczęło się w Brighton niedaleko Bostonu w Stanach Zjednoczonych, gdzie William J. Riley wpadł na pomysł stworzenia niezwykle wygodnej wkładki do butów o trzech punktach podparcia stopy. Zainspirowały go do tego… kury domowe, które z wyjątkową łatwością i równowagą przemieszczają się na swoich trzech pazurach. Specjalne wkładki miały zwiększać poczucie równowagi, stąd nazwa New Balance.

W 1933 roku partnerem Rileya został Arthur Hall - sprzedawca i spec od marketingu, który pomógł mu rozwinąć firmę. W efekcie tej współpracy, marka stworzyła pierwsze buty, po ponad 30 latach od powstania. Wykonane zostały z kangurzej skóry dla sportowców klubu Boston Brown Bag Harriers i wykorzystywały nowoczesne technologie, mające uczynić bieganie łatwiejszym. W 1941 r. firma produkowała już obuwie nie tylko dla biegaczy, ale również dla bejsbolistów, tenisistów i bokserów. 


W latach 50. firma trafiła do nowych właścicieli - córki Halla oraz jej męża, którzy skoncentrowali się na badaniach naukowych i dalszym udoskonalaniu technologii butów New Balance. Owocem tych badań stał się model Trackster - przełomowo lekkie buty stworzone do biegania. Były dostępne nie tylko w różnych długościach wkładki, ale też kilku szerokościach, co pozwalało każdemu biegaczowi dobrać obuwie idealnie dopasowane do stopy. 

W latach 70. powstało logo marki, czyli słynna litera „N”, z którą do dzisiaj kojarzymy New Balance. Pierwszym modelem dumnie prezentującym nowe logo był model 320, który magazyn „Runner’s World” okrzyknął mianem „najlepszych butów dla biegaczy”. Logo szybko zostało symbolem marki, który stał się rozpoznawalny na całym świecie. 


Buty początkowo dedykowane jedynie sportowcom szybko zawitały na ulice miast jako stylowe obuwie na co dzień. Marka nadal tworzy produkty dla biegaczy i przedstawicieli innych dyscyplin, ale nie da się ukryć, że sektor lifestyle odgrywa obecnie równie ważną rolę. Jako przykład może posłużyć lifestylowy model 400  wzorowany na obuwiu do biegania z lat siedemdziesiątych. Buty wykonane są z wysokiej jakości materiałów syntetycznych oraz zamszu, a dodatkowo są wyposażone w specjalną wkładkę, która zapewnia doskonałą amortyzację i lekkość. W kwestii połączenia stylowego wyglądu z wygodą New Balance zdecydowanie nie zawodzi. 


Aktywna Redakcja

Jako że nosi nas nieustannie, a głowę mamy pełną pomysłów nie wyobrażamy sobie, by od czasu do czasu do materiałów nie dodać czegoś od siebie. W roli głosu redakcyjnego będziemy zadawać pytania, robić wywiady z inspirującymi ludźmi, informować o ciekawych eventach i tworzyć treści przy współpracy ze specjalistami z danej dyscypliny. Mówiąc krótko: uwielbiamy inspirować, motywować, trenować, zatem możecie mieć pewność, że będzie się działo.

Mogą Ci się spodobać

Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.
Zgadzam się