Na Dzień Dziecka hulajnoga elektryczna i BEZPIECZEŃSTWO. Poznaj nowe przepisy!

Na Dzień Dziecka hulajnoga elektryczna i BEZPIECZEŃSTWO. Poznaj nowe przepisy!

Hulajnoga elektryczna to świetny prezent na Dzień Dziecka. Zanim zdecydujesz się jednak na zakup, warto poznać obowiązujące przepisy. Od dłuższego czasu prawo nie nadążało za rozwojem technologii. Sytuacja ta, uległa zmianie 20 maja 2021 r. Weszły wówczas w życie przepisy regulujące status prawny urządzeń napędzanych elektrycznie oraz siłą mięśni przeznaczonych do poruszania się po drogach publicznych.

Zacznijmy od zdefiniowania czym w ogóle jest hulajnoga. Urządzenie transportu osobistego UTO i Urządzenia wspomagające ruch.

Hulajnoga elektryczna: „pojazd napędzany elektrycznie, dwuosiowy, z kierownicą, bez siedzenia i pedałów, konstrukcyjnie przeznaczony do poruszania się wyłącznie przez kierującego znajdującego się na tym pojeździe”.

Urządzenia transportu osobistego – UTO: „Pojazd napędzany elektrycznie, bez siedzenia i pedałów, przeznaczony do poruszania się wyłącznie przez kierującego znajdującego się na tym pojeździe” (np. deskorolka elektryczna, pojazdy typu sagway).

Urządzenia wspomagające ruch – „urządzenie lub sprzęt sportowo-rekreacyjny przeznaczone do poruszania się w pozycji stojącej, napędzane siłą mięśni” (np. rolki, wrotki, deskorolka).

Pamiętajmy, że jadąc którymkolwiek z tych urządzeń po części infrastruktury przeznaczonej dla pieszych musisz ustąpić im pierwszeństwa. Zabronione jest także przejeżdżanie nimi przez przejście dla pieszych.

1.

Obecne przepisy zabraniają jazdy hulajnogą i UTO z prędkością większą niż 20 km/h

2.

Na hulajnodze elektrycznej powinieneś poruszać się po drodze dla rowerów lub pasie ruchu, przeznaczonym dla nich. Jeżeli takiej nie ma, możesz jechać tylko po jezdni, na której dopuszczalna prędkość nie przekracza 30 km/h. Jeżeli drogi dla rowerów nie ma a na jezdni obowiązuje większa prędkość, możesz jechać chodnikiem. Jednak wybierając chodnik poruszaj się z prędkością nie większą niż piesi. Podobnie jest w przypadku UTO z tym wyjątkiem, że nie możesz korzystać z jezdni!

3.

Przepisy zakazują oczywiście kierowania hulajnogą lub UTO pod wpływem alkoholu. Nie można również przewozić nimi innych osób, zwierząt i przedmiotów ani holować innych pojazdów.

4.

Po zakończonej jeździe hulajnogę elektryczną lub UTO należy zaparkować na chodniku równolegle do jego zewnętrznej krawędzi. Pozostawiając odległość nie mniejsza niż 1,5 m.

5.

Dzieci i młodzież w wieku od 10 lat do 18 aby kierować hulajnogą lub UTO będą potrzebować karty rowerowej lub prawa jazdy kategorii AM, A1, B1 lub T. Osoby, które ukończyły 18 lat, nie muszą posiadać żadnego dokumentu. 

6.     

Dzieci w wieku do lat 10 mogą poruszać się hulajnogą elektryczną oraz UTO jedynie w strefie zamieszkania, pod opieką osoby dorosłej.

7.     

Do poruszania się urządzeniem wspomagającym nie wymaga posiadania żadnych uprawnień. Nie ma też żadnych ograniczeń wiekowych. Poruszać można się po drodze dla rowerów lub po chodniku i drodze dla pieszych, jadąc z prędkością zbliżoną do prędkości pieszego. 

 

Pamiętając o przepisach, pamiętajmy też o korzystaniu z tych wszystkich urządzeń z rozwagą i z odpowiednim zabezpieczeniem. Nie wyjeżdżaj na ulicę bez kasku i ochraniaczy.

Aktywna Redakcja

Jako że nosi nas nieustannie, a głowę mamy pełną pomysłów nie wyobrażamy sobie, by od czasu do czasu do materiałów nie dodać czegoś od siebie. W roli głosu redakcyjnego będziemy zadawać pytania, robić wywiady z inspirującymi ludźmi, informować o ciekawych eventach i tworzyć treści przy współpracy ze specjalistami z danej dyscypliny. Mówiąc krótko: uwielbiamy inspirować, motywować, trenować, zatem możecie mieć pewność, że będzie się działo.

Mogą Ci się spodobać

Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.
Zgadzam się