Nietypowe dyscypliny sportowe wycofane z Igrzysk Olipijskich

11 sierpnia 2021
Nietypowe dyscypliny sportowe wycofane z Igrzysk Olipijskich

Znicz olimpijski zgasł na pustym stadionie, a Igrzyska w Tokio przeszły do historii. Za trzy lata mistrzostwa odbędą się w Paryżu. Czy do tego czasu lista rozgrywek ulegnie zmianie? Tego nie wiemy, ale to jest dobry moment, żeby wymienić dyscypliny, który miały swoje „5 minut” na olimpiadzie. Niektóre z nich zagościły na igrzyskach tylko raz inne kilkukrotnie, żadnej z nich już raczej w przyszłości nie zobaczymy. Czy któraś będzie dla Was zaskoczeniem?


KROKIET


Nie mylić z krykietem. Sport polegający na jak najszybszym przemieszczeniu za pomocą drewnianego młotka, kuli z jednego końca boiska na drugi, nie pomijając po drodze żadnej z ustawionych na placu bramek.

Krokiet pojawił się na olimpiadzie pierwszy raz w  1900 roku w Paryżu. Cztery lata później – podczas igrzysk w St. Louis zostały zmodyfikowane kije do gry jednak nie zyskała ona dużej popularności.

KONKURS LITERATURY I SZTUKI

Choć brzmi to dziwnie to rzeczywiście, poza zmaganiami sportowymi, od 1912 do 1948 roku na igrzyskach przyznawano również medale w konkursach takich jak: architektura, literatura, muzyka, malarstwo i rzeźbiarstwo.


PATROL WOJSKOWY


W ramach zmagań tego następcy biathlonu zawodnicy rywalizowali tylko raz. W zawodach mogli brać udział tylko wojskowi, którzy musieli pokonać z 24 kg plecakami ponad 30 km. W kolejnych latach patrol wojskowy stał się konkurencją pokazową.

PŁYWANIE Z PRZESZKODAMI


Zawodnicy musieli pokonać w Sekwanie 200 metrów z przeszkodami takimi jak wspinanie się na słup, przepływanie obok jednej linii łodzi, a także… pod nimi.

 

POJEDYNEK NA PISTOLETY


Jedna z konkurencji strzeleckich w 1906 i 1912 roku. Zawodnicy strzelali do tarcz narysowanych na manekinach.

 

 PRZECIĄGANIE LINY


Dyscyplina obecna do 1920 r. była na igrzyskach aż sześć razy. Po raz pierwszy zawody odbyły się w 1900 r. Aby awansować do kolejnej rundy, należało zwyciężyć dwukrotnie.  W zawodach uczestniczyli tylko mężczyźni. Dyscyplina ta była traktowana raczej jako dodatek niż pełnoprawna rywalizacja.

 

WCHODZENIE PO LINIE


Zawodnik musiał jak najszybciej wspiąć się po 15-metrowej linie, wykorzystując do tego jedynie siłę rąk. W ostatnim okresie Długość liny została skrócona i wyniosła osiem metrów.


STRZELANIE DO GOŁĘBI

 

Zawodnik miał za zadanie upolować jak największą liczbę gołębi. Cele wypuszczane były z odległej o 27 metrów klatki. Drugi błąd dyskwalifikował z dalszych zawodów a wygrywał ten, który zastrzelił najwięcej ptaków. Zawody zostały rozegrane tylko raz w 1900 r.

W kolejnych latach, po protestach obrońców zwierząt, gołębie zostały zastąpione swoimi ceramicznymi odpowiednikami.

 

LA CROSSE


Popularny w amerykańskich liceach sport, podobny do hokeja. Grali w niego już Indianie z Ameryki Płn. a obecnie jest to sport narodowy Kanady. Mecz rozgrywa się na trawiastym boisku a gracze posługują się rakietami na kijach podobnych do tych używanych w hokeju zakończonych siatką, próbując umieścić piłkę w bramce. La Crosse pojawił się na igrzyskach 2 razy.

 
 

 

Aktywna Redakcja

Jako że nosi nas nieustannie, a głowę mamy pełną pomysłów nie wyobrażamy sobie, by od czasu do czasu do materiałów nie dodać czegoś od siebie. W roli głosu redakcyjnego będziemy zadawać pytania, robić wywiady z inspirującymi ludźmi, informować o ciekawych eventach i tworzyć treści przy współpracy ze specjalistami z danej dyscypliny. Mówiąc krótko: uwielbiamy inspirować, motywować, trenować, zatem możecie mieć pewność, że będzie się działo.

Mogą Ci się spodobać

Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.
Zgadzam się