Otylia Jędrzejczak promuje pływanie z AquaWave

27 sierpień 2018
Otylia Jędrzejczak promuje pływanie z AquaWave

Otylia Jędrzejczak to najbardziej utytułowana polska pływaczka: na swoim koncie ma liczne medale Igrzysk Olimpijskich, Mistrzostw Świata oraz Europy. To w dużej mierze dzięki niej polscy pływacy zasłynęli na międzynarodowej arenie, a pływanie w naszym kraju stało się bardziej popularne. W tym roku Otylia Jędrzejczak rozpoczęła współpracę z jedną z marek partnerskich naszego portalu, AquaWave.

Recepta na sukces

Przygoda Otylii z pływaniem rozpoczęła się w pierwszej klasie szkoły podstawowej. Lekarz stwierdził skrzywienie kręgosłupa i zalecił pływanie, a rodzice zapisali swoją siedmioletnią wówczas pociechę do sekcji pływackiej w katowickim Pałacu Młodzieży. Początkowa niechęć do wczesnego wstawania i treningów bardzo szybko zamieniła się w prawdziwą pasję.

Pierwsze sukcesy pojawiły się już rok później, podczas zawodów w Niemczech. W wieku 14 lat pływaczka otrzymała szansę na reprezentowanie Polski w Światowych Igrzyskach Młodzieży w Moskwie (1998), skąd przywiozła srebrny medal w sztafecie 4×100 m stylem zmiennym, poprawiając jednocześnie życiówki na dystansach 100 i 200 m st. motylkowym. Debiut na skalę międzynarodową zaowocował stypendium w krakowskiej Szkole Mistrzostwa Sportowego, której wychowankiem był m.in. znakomity Konrad Gałka.

Wielka Motylia

Kolejne lata przyniosły kolejne sukcesy oraz liczne rekordy, zarówno wśród juniorek, jak i seniorek. Jeden z pierwszych pływaczka ustanowiła w wieku zaledwie 15-stu lat, podczas Zimowych Mistrzostw Polski w Dębicy! Cztery miesiące później była już gwiazdą ME juniorów w Moskwie, na których zdobyła dwa tytuły mistrzowskie (100 i 200 m st. mot.), a po upływie kolejnych 14 dni uzupełniła kolekcję o brązowy medal w trakcie ME seniorów w Stambule (200 m st. mot.)

W 2000 roku Otylia uzyskała pierwszy w karierze tytuł Mistrzyni Europy w konkurencji na 200 m stylem motylkowym – w Helsinkach. Trzy miesiące później na Igrzyskach Olimpijskich w Sydney zajęła 5. miejsce (200 m delfin). Warto podkreślić, że w półfinale swojej koronnej konkurencji ustanowiła też rekord Europy (2:07,81). Tak rozpoczął się najważniejszy okres w karierze sportowej Otylii.

Otylia Jędrzejczak na basenie

 

Lata 2001–2007 to dla Otylii pasmo nieustających sukcesów. Na Mistrzostwach Europy w Antwerpii (2001) na basenie krótkim udało się jej wywalczyć złoto, z ME w Berlinie (2002) i Madrycie (2004) oraz Mistrzostw Świata w Barcelonie (2003) przywiozła kolejne złote krążki. W 2004 roku na Igrzyskach Olimpijskich w Atenach aż trzykrotnie stanęła na podium, zdobywając jeden złoty i dwa srebrne medale. Pogodna natura sportsmenki i ogromne sukcesy w stylu motylkowym sprawiły, że przez dziennikarzy sportowych została pieszczotliwie nazwana Motylią.

W trakcie ME w Budapeszcie (2006) ponownie sięgnęła po dwa złote i jeden srebrny medal. Rok później w Melbourne dwukrotnie stała na podium Mistrzostw Świata (wicemistrzostwo świata na 400 m stylem dowolnym, brąz na 200 m stylem motylkowym). Osiągnięcia te spowodowały, że w latach 2004-2006 trzy razy z rzędu była wybierana najlepszym sportowcem Polski przez czytelników „Przeglądu Sportowego”.

W sumie podczas Mistrzostw Świata i Europy Otylia zdobyła 25 medali. Ustanowiła również trzy rekordy świata i kilka rekordów Europy, a każdy jej kolejny występ stanowił aktualizację rekordu Polski. Po startach na olimpiadach w Pekinie i Londynie pływaczka oficjalnie zrezygnowała z dalszego uczestnictwa w zawodach.

W trosce o dobro dzieci

Otylia od samego początku kariery angażowała się w pomoc najmłodszym. Zaledwie kilka dni po triumfie na Igrzyskach Olimpijskich w Atenach pływaczka zapowiedziała wystawienie na licytację swojego złotego medalu. Pozyskana kwota w wysokości 257 550 zł została przekazana Klinice Onkologii i Hematologii we Wrocławiu. Za działalność charytatywną Otylia otrzymała Order Uśmiechu.

Po zakończeniu kariery Otylia Jędrzejczak założyła fundację, której celem jest propagowanie sportu wśród dzieci i młodzieży, a także wspieranie utalentowanych młodych sportowców. Co roku Motylia organizuje również cykl obozów pływackich w ramach Otylia Swimming Tour, na które zaprasza dzieci interesujące się pływaniem. To również cenne źródło wiedzy dla rodziców młodych sportowców, wspierające ich w wychowaniu młodych sportowców.

Aktywna Redakcja

Jako że nosi nas nieustannie, a głowę mamy pełną pomysłów nie wyobrażamy sobie, by od czasu do czasu do materiałów nie dodać czegoś od siebie. W roli głosu redakcyjnego będziemy zadawać pytania, robić wywiady z inspirującymi ludźmi, informować o ciekawych eventach i tworzyć treści przy współpracy ze specjalistami z danej dyscypliny. Mówiąc krótko: uwielbiamy inspirować, motywować, trenować, zatem możecie mieć pewność, że będzie się działo.

Mogą Ci się spodobać

Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.
Zgadzam się