Spinning - na czym polega i jakie są jego efekty?

06 października 2023
Spinning - na czym polega i jakie są jego efekty?

Gdy przeglądamy oferty klubów fitness, możemy natknąć się między innymi na zajęcia rowerowe o nazwie spinning. Gdy widzimy kilka rowerów stacjonarnych, może nam się wydawać, że ten trening będzie lekki jak niedzielna przejażdżka. Jednak, gdy prowadzący odpala muzykę, okazuje się, że te maszyny wymuszają na nas znacznie więcej pracy, niż klasyczny przyrząd, który w domu po jakimś czasie staje się wieszakiem na ubrania. Zmieniając cały czas tempo oraz wykonując odpowiednie ćwiczenia, wychodzimy po godzinnej sesji wyżyłowani bardziej niż po całodniowej wycieczce. Jednak jakie są zalety spinningu? Czym różnią się rowery spinningowe, od domowych rowerów stacjonarnych? Dla kogo taki trening może być przydatny? Wyjaśniamy w poniższym artykule.

Spis treści:

  • Początki spinningu
  • Dlaczego spinning jest efektywny?
  • Jak przygotować się na zajęcia spinningowe?
  • Rodzaje sesji podczas zajęć spinningowych.
Zajęcia spinningowe pomogą utrzymać Ci rowerową formę w okresie jesienno-zimowym

Początki spinningu

Zacznijmy jednak od początku, czyli od lat 80-tych, gdzie Jonathan Goldberg, znany jako Johny G. szykując do 3100 Mile Race Across America przygotował rower oraz program treningowy, który jest podstawą dla instruktorów do dziś. Ta forma treningu zyskuje cały czas rzesze fanów przez liczne korzyści, jakie można uzyskać dzięki niemu. W związku z tym, że jest to trening kardio, spinning poprawia i zwiększa wydolność organizmu, korzystnie wpływa na krążenie oraz układ oddechowy. Intensywność treningu pomaga również w znacznym spalaniu tkanki tłuszczowej poprzez stymulacje metabolizmu. Taka forma ruchu, wspiera także wzmacnianie stawów, poprawę motoryki ciała oraz koordynację ruchową. Jak każda forma sportu, spinning może też pomagać w redukcji stresu i poprawy samopoczucia. Równocześnie przez wspólne treningi w grupie możemy się dobrze bawić!

Kolarstwo ekstremalne – jak zacząć i gdzie trenować?
Czytaj dalej →

Dlaczego spinning jest efektywny?

Dlaczego jednak spinning jest bardziej efektywny od jazdy na klasycznym rowerze stacjonarnym? Zacznijmy od budowy samego roweru. Różnicę, którą można łatwo zauważyć stawiając te rowery obok siebie, to koło zamachowe. W rowerze spiningowym jest znacznie cięższe, co pomaga w płynnym rozpędzaniu i utrzymywaniu tępa. Pozycja jest bardziej przypominająca rower szosowy, a nie rower trekkingowy, jak jest w przypadku domowych rowerów treningowych. Układ kierownicy pomaga nam zmieniać chwyt oraz pozycję, by skupić się na innych partiach naszego ciała. Główną różnicą jest połączenie z kołem zamachowym, które w rowerach spiningowych jest stałe, przez co wymusza nieustanne kręcenie korbą. Jest specjalne zabezpieczenie, które pozwala nam odciąć połączenie, by bez ryzyka urazów, można odpuścić. Jednak rower spinningowy wymusza żeby podczas godzinnej sesji cały czas intensywnie kręcić ćwiczyć.

Na zajęciach spinningowych zawsze miej ze sobą bidon i odpowiednią odzież kolarską

Jak przygotować się na zajęcia spinningowe?

Podczas sesji spinningowej, pod ułożoną przez instruktora playlistę, wykonujemy różnego rodzaju ćwiczeń, zmieniając tempo. Jak można przygotować się do takich zajęć? Pamiętaj o stroju rowerowym: spodenkach i koszulce. Konieczne również są odpowiednie buty. Na każde zajęcia konieczne jest, aby zabrać ze sobą bidon i najlepiej ręcznik, bo może Was zdziwić ilość potu, która będzie się lać strumieniem po czole. Aby nie zrazić się do zajęć spinningowych, koniecznie wybierzcie grupę dostosowaną do Waszych możliwości fizycznych. Kolejną ważną rzeczą jest odpowiednie ustawienie sprzętu. Jeśli nie wiesz jak to zrobić, to poproś instruktora o pomoc, aby siodełko i kierownica były na właściwej wysokości, co zapewni Ci komfort podczas treningu. Zajęcia najczęściej rozpoczynają się od rozgrzewki, jednak, gdy długo nie uprawialiście aktywności fizycznej, to lepiej zrobić sobie własną rozgrzewkę, aby uniknąć kontuzji. Po skończonym treningu pamiętaj o dokładnym rozciągnięciu mięśni lub ich wyrolowaniu specjalnym rolerem

W zależności od sesji, która aktualnie jest wykonywana podczas zajęć Twoje tętno może rosnąć oraz spadać

Rodzaje sesji podczas zajęć spinningowych

  • Regeneracyjna - to spokojna jazda mająca na celu przyspieszenia regeneracji mięśni i gromadzenie energii. Intensywność ćwiczenia nie jest wtedy wysoka. 
  • Wytrzymałościowa - podczas tej sesji organizm jest poddawany wysiłkowi o stałym lub mało zróżnicowanym obciążeniu. To powoduje, że ciało lepiej spala tłuszcz i potrafi utrzymywać wygodne tempo przez dłuższy czas. Intensywność ćwiczenia jest większa niż podczas sesji regeneracyjnej, ale nadal nie zbliżamy się do swoich limitów.
  • Siłowa - polega na stałym i jednostajnym pedałowaniu przy dużym oporze. Ta sesja pozwala na rozwinięcie wytrzymałości, siły mięśni i na poprawę układu sercowo-naczyniowego.
  • Interwałowa - kładzie nacisk na prędkość, tempo i wyczucie rytmu. Polega na przemiennym poddawaniu organizmowi wysokiemu i niskiemu obciążeniu. Intensywność jest zależna od momentu treningu i waha się od tętna spoczynkowego, do bardzo intensywnego.
  • Race Day - czyli jazda na szczycie swoich możliwości. Długotrwała jazda na czas na progu przemian beztlenowych. Jest to trening dla zaawansowanych uczestników. Intensywność ćwiczenia przez całą godzinę jest bardzo wysoka.
Po zakończonych zajęciach pamiętaj o rozciąganiu i pozwól sobie na regenerację mięśni


Komu można polecić spinning? W zasadzie każdemu! Osoba, która chce schudnąć lub poprawić swoją kondycje, przez intensywność treningu może przyspieszyć dążenie do swojego celu. Jeśli chodzi o osoby jeżdżące na rowerze i regularnie trenujące, spinning może być doskonałym uzupełnieniem treningu. Wiele osób przesiada się także na rowery spinningowe w momencie, gdy pogoda na zewnątrz nas nie rozpieszcza np. zimą. Jednak trzeba pamiętać, że w momencie gdy mamy problemy kardiologiczne, wtedy warto zapytać się specjalisty czy na pewno spinning będzie bezpieczny.

Spinning to świetny sposób na poprawę kondycji i spalenie kalorii. Możesz się dobrze bawić, słuchając muzyki i podążając za instrukcjami trenera. Nie musisz się martwić o pogodę ani o ruch uliczny. Spinning jest też bezpieczny dla stawów i mięśni, bo nie obciąża ich zbytnio. Jeśli chcesz zobaczyć, jak to działa, znajdź zajęcia w swojej najbliższej okolicy. Z pewnością nie pożałujesz i poczujesz różnicę!


Karol Rąpała

Codziennie rowerzysta, okazyjnie kolarz, regularnie biegacz. W sieci znany jako Karol na Rowerze, finiszer Pomorskiej 500, Wisły 1200, Tour de Silesii. Kultywator 12. zasady Velominati N+1.

Mogą Ci się spodobać

Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.
Zgadzam się