10 ćwiczeń, dzięki którym pokochasz styl grzbietowy

10 ćwiczeń, dzięki którym pokochasz styl grzbietowy

Styl grzbietowy nie cieszy się zbyt dużą popularnością. Zupełnie niesłusznie. W rzeczywistości nie ma bowiem nic łatwiejszego niż pływanie na plecach, a najpopularniejszym ćwiczeniem rozgrzewającym w treningu pływackim jest właśnie ćwiczenie wykorzystujące styl grzbietowy. Ostatnio pisaliśmy o tym, jak wykonać efektywny tygodniowy trening w 30-minutowych sesjach. Dziś skupimy się tylko na stylu grzbietowym. Jakie ćwiczenia wykonywać, by poprawić swoją technikę?

Prawdą jest, że w stylu grzbietowym trudno jest kontrolować ruchy ręki przez cały czas, ponieważ są one poza naszym polem widzenia. Z drugiej jednak strony, mając usta cały czas nad wodą, możemy oddychać, jak nam się podoba. Jeśli chcesz poprawić swój styl i sprawić, aby był bardziej ekonomiczny i bardziej efektywny, musisz wykonać kilka ćwiczeń technicznych i nauczyć się oddychać w odpowiednim czasie. 

10 ćwiczeń na poprawę stylu grzbietowego

Zaprezentujemy dziś kilka prostych ćwiczeń, dzięki którym szybko poprawisz swój styl grzbietowy, a z terminem "pływanie na plecach" będziesz mieć same pozytywne skojarzenia. Pamiętaj, aby wykonywać każde ćwiczenie co najmniej dwa razy z odpoczynkiem 15 ”/ 20” między jednym okrążeniem a następnym. 

1. Używanie kickboardu

Płyń na plecach, w dłoniach trzymaj kickboard - na wysokości bioder. Wykonuj naprzemienne ruchy ramion, trzymając kickboard'a raz w jednej, raz w drugiej ręce. Następnie obie ręce wraz z kickboardem przenieś za głowę. Ponownie wykonuj naprzemienne ruchy ramion.

2. Używanie tylko jednego ramienia

Płyń na plecach, używając tylko jednego ramienia. Drugą rękę trzymaj wzdłuż ciała. 

3. Nogi w stylu klasycznym

Płyń stylem grzbietowym, wstawiając kopnięcia nóg w stylu klasycznym na końcu każdego zestawu uderzeń ramionami (wdech podczas poruszania rękami i wydech podczas kopnięcia nogą).

4. Kubek na czole

Płyń stylem grzbietowym, ćwicząc koordynację ruchową i poprawną pozycję ciała w wodzie. Na czole umieść kubek i staraj się go nie strącić do wody.

5. Zaciśnięte pięści

Płyń grzbietem z zaciśniętymi pięściami.    

6. Zwrotnice przednie

Płynąc na plecach, wykonaj trzy ruchy ramion. Następnie zatrzymaj ręce w pozycji: jedna za głową, druga wzdłuż ciała. Wykonaj rękoma pełne półkola (ręce powinny się skrzyżować przed twarzą), tak by ramiona zamieniły się miejscami.

7. Niski pullbuoy

Płyń stylem grzbietowym, trzymając pullbuoy'a pomiędzy kolanami.

8. Pływanie naprzemienne

Płyń na plecach z ramionami ułożonymi wzdłuż ciała. Następnie wykonaj proste ćwiczenie: jedną rękę przenieś za głowę, a po 2 sekundach dołącz drugą. Kontynuuj przez chwilę, a następnie wróć do pozycji wyjściowej.

9. Siedzenie

Płyń stylem grzbietowym, próbując trzymać ciało w pozycji siedzącej i utrzymuj bardzo wysokie tempo. Ćwiczenie wykonuj przez kilka sekund, na przemian z kilkusekundowym odpoczynkiem (w ramach odpoczynku płyń stylem grzbietowym,  wykonując jednoczesny ruch obu ramion).

10. Pullbuoy nad wodą

Płyń grzbietem, używając tylko jednej ręki. Drugą trzymaj pullbuoy'a nad powierzchnią wody na wysokości twarzy. Zmieniaj rękę, w której trzymasz pullbuoy'a, za każdym pociągnięciem ramienia.

Jeśli prawidłowo wykonasz te ćwiczenia, wkrótce zdasz sobie sprawę, że pływanie grzbietem może dawać naprawdę dużo frajdy! 

Aktywna Redakcja

Jako że nosi nas nieustannie, a głowę mamy pełną pomysłów nie wyobrażamy sobie, by od czasu do czasu do materiałów nie dodać czegoś od siebie. W roli głosu redakcyjnego będziemy zadawać pytania, robić wywiady z inspirującymi ludźmi, informować o ciekawych eventach i tworzyć treści przy współpracy ze specjalistami z danej dyscypliny. Mówiąc krótko: uwielbiamy inspirować, motywować, trenować, zatem możecie mieć pewność, że będzie się działo.

Mogą Ci się spodobać

Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.
Zgadzam się