3 ćwiczenia na poprawę tempa pływania

3 ćwiczenia na poprawę tempa pływania

Praca nad tempem pływania pozwoli Ci finalnie pływać wydajniej, czyli oszczędniej gospodarować zapasami energii.  Ostatnio pisaliśmy o sposobach na poprawę efektywności treningów pływackich. W tym artykule postaramy się dać Ci kilka wskazówek treningowych - popracujemy nad techniką równowagi i pociągnięć ramion.

ĆWICZENIE 1. PRACA NAD PRAWIDŁOWĄ POZYCJĄ CIAŁA

Skoncentruj się na pozycji swojego ciała w wodzie. Nawet najmniejsza zmiana pozycji głowy, bioder lub nóg może mieć radykalny wpływ na efektywność pracy rąk i tempo pływania.

Aby poprawić ten aspekt, włącz do swojego treningu kilka długości basenu w Swim Snorkel. Pływanie z rurką pozwoli Ci skupić się na pozycji głowy i ramion, dzięki czemu możesz poprawić swoją pozycję ciała w wodzie.

Pływanie jednoramienne to doskonałe przygotowanie do stylu dowolnego. Ręce zmieniaj po pokonaniu jednej lub dwóch długości basenu. Zalecamy rozpoczęcie od kilku 25 lub 50 m powtórzeń.  

ĆWICZENIE 2. Ćwiczenia pracy ramion

Gładkie, okrągłe ruchy ramion (podczas pływania motylkiem, stylem grzbietowym i stylem dowolnym) pozwolą Ci szybciej poruszać się w wodzie. Aby pracować nad tym aspektem, spróbuj pływać trzymając małe kulki w dłoni. Możesz użyć dwóch piłek tenisowych lub innych piłek o podobnej wielkości. Po prostu pływaj trzymając piłki w dłoniach.

To ćwiczenie może wydawać się dość proste, ale tak nie jest: zmniejszenie ilości wody, którą łapiesz i ciągniesz, sprawi, że poczujesz się tak, jakby Twoje ręce wymachiwały w przestrzeni. Prawdziwym celem tego ćwiczenia jest sprawienie, abyś skupił się bardziej na ruchach ramion, czyli pracy nad płynnością ruchu.

Pamiętaj: Twoje ramię nie przechodzi bezpośrednio pod twoim ciałem lub zbyt daleko od niego, jest lekko zgięte, gdy prześlizguje się obok. Spróbuj pływać naprzemiennie po 50 m trzymając piłki i 50 m z pustymi rękami.

ĆWICZENIE 3. PRACA NAD BALANSEM

W utrzymaniu właściwej pozycji niezwykle ważną rolę odgrywają mięśnie brzucha i praca górnej partii ciała. Dobrym pomysłem jest częstsze pływanie z pullbuoyem, które wyłącza nogi z aktywności podczas pływania. Można je po prostu zostawić, aby delikatnie unosiły się w wodzie. 

Umieść pullbuoy między kostkami. Płynąc próbuj wydłużyć swoje ciało do maksimum: wyobraź sobie, że wyciągasz głowę jak najdalej do przodu i rozciągasz stopy za sobą. Pomoże to poprawić rozciągniecie ciała i ustabilizować kręgosłup.

Ćwiczenia możesz wpleść w swój standardowy trening. Powodzenia!

Zdjęcia, filmy: materiały marki Arena.

Aktywna Redakcja

Jako że nosi nas nieustannie, a głowę mamy pełną pomysłów nie wyobrażamy sobie, by od czasu do czasu do materiałów nie dodać czegoś od siebie. W roli głosu redakcyjnego będziemy zadawać pytania, robić wywiady z inspirującymi ludźmi, informować o ciekawych eventach i tworzyć treści przy współpracy ze specjalistami z danej dyscypliny. Mówiąc krótko: uwielbiamy inspirować, motywować, trenować, zatem możecie mieć pewność, że będzie się działo.

Mogą Ci się spodobać

Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.
Zgadzam się