Czechy, jakich nie znasz! 7 miejsc, które musisz koniecznie odwiedzić

Czechy, jakich nie znasz! 7 miejsc, które musisz koniecznie odwiedzić

W podróżniczych planach często uwzględniamy miejsca dalekie i egzotyczne, pomijając te położone niedaleko. Walory przyrodnicze i kulturowe naszych południowych sąsiadów wciąż zdają się być niedoceniane. Postaramy się odczarować dla Was Czechy i pokazać, co poza Pragą i skalnym miastem, wprawi Was w równie duży zachwyt! 

1. Lipno nad Vltavou: raj dla aktywnych 

Jeśli uwielbiasz kontakt z naturą, a jeszcze bardziej aktywne spędzanie czasu, bez skupiania się tylko na jednym rodzaju aktywności, to Lipno nad Vltavou w Południowych Czechach jest dla Ciebie idealną destynacją. To niewielka czeska wioska, w której znajduje się największe sztuczne jezioro w Czechach: Jezioro Lipieńskie. Na “czeskim morzu” można do woli żeglować, pływać kajakami i zażywać wodnych kąpieli. Miłośnicy dwóch kółek mogą natomiast skorzystać z 45 km szlaku rowerowego wokół jeziora. 

W Lipnie możesz doświadczyć także niezwykłego spaceru koronami drzew, po specjalnie wytyczonej ścieżce zawieszonej wysoko nad ziemią. Na miłośników mocnych wrażeń czeka też 52-metrowa spiralna zjeżdżalnia, którą umieszczono w centralnej części 40-metrowej wieży widokowej oraz adrenalinowe przystanki rozmieszczone w różnych punktach ścieżki, wymuszające przechodzenie po ruchomych belkach i linach. Spacer w koronach starych świerków dostępny jest jednak dla wszystkich, także dla osób niepełnosprawnych czy rodziców w dziecięcymi wózkami. Z tarasów widokowych rozpościera się zapierający dech w piersiach widok na zbiornik Lipnowski, Szumawę, a przy dobrej widoczności także na pasma Alp. 

Wspomniana Szumawa to Park Narodowy chroniący przygraniczne pasma gór porośnięte lasem o charakterze puszczy, co oznacza że można tam trafić na torfowiska, łąki, rumowiska skalne i jeziora pochodzenia lodowcowego. Z tego też względu Lipno jest doskonałą bazą wypadową w pobliskie góry, gdzie czekają liczne szlaki turystyczne. 

  • położenie: Czechy Południowe, powiat Český Krumlov, około 200 km od Pragi,
  •  zimą Lipno zamienia się w ośrodek sportów zimowych, gdyż dla narciarzy biegowych przygotowywanych jest 40 km tras.   

2. Największy ogród Europy 

W południowo-wschodnich Czechach znajduje się jeden z największych na świecie parków sztucznego krajobrazu. Na kompleks parokowo-pałacowy Lednice-Valtice składają się dwa pałace, należące niegdyś do książęcej rodziny Lichtensteinów. Poza labiryntem pałacowych komnat pałacu w Lednicach warto odwiedzić emanującą ferią barw, utrzymaną w stylu zimowego ogrodu angielskiego, oranżerię. W Valticach znajdziesz natomiast palmiarnię i niesamowite akwarium, którego szklane zbiorniki wkomponowano w zabytkowe mury. Barokowa, neogotycka i romantyczna architektura łączy się tutaj ze starannie zaprojektowanymi terenami zielonymi. 

fontanna w parku Lednice-Valtice
Dziedziniec zamku Veltice w Czechach, ogród Europy

Oba pałace łączy ciągnący się na długości 8 kilometrów park zwany Ogrodem Europy. Znajdziesz tutaj mnóstwo stawów, kanałów, ścieżek spacerowych oraz licznych elementów architektury ogrodowej: rzeźb, pałacyków, świątyń czy łuków. Ogród Europy skrywa także największy na świecie - oczywiście poza krajami muzułmańskimi - minaret. 

  • położenie: południowo-wschodnie Czechy, kraj Południowomorawski 
  • powierzchnia wpisanego na listę UNESCO kompleksu parkowo- pałacowego: 283 km² 

3. Szlaki rowerowe na Morawach 

Zwiedzanie Czech na rowerze? Nasza redakcja turystyce rowerowej zawsze mówi TAK! Przez winnice i sady Południowych Moraw wiedzie kilkanaście oznakowanych szlaków rowerowych o łącznej długości 1200 km. W wielu miejscach zaskakuje przyjazna rowerzystom infrastruktura: wiaty rowerowe, gdzie można zjeść i odpocząć czy asfaltowe ścieżki rowerowe z wyznaczonymi pasami ruchu. Miejscami jednak szlak przechodzi w zwykłą, polną lub leśną, nieutwardzoną ścieżkę. 

5 inspirujących europejskich szlaków rowerowych
Czytaj dalej →

Podróżując rowerem po Morawach można także zwiedzić urokliwe czeskie miasta i miasteczka: Krumlov, Brno, Ołomuniec, Znojmo czy Mikulov oraz liczne zabytki i obiekty wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO (kompleks Lednice-Valtice, transgraniczny Park Narodowy Podyji oraz z rezerwaty biosfery: Pálava i Białe Karpaty czyli Bílé Karpaty). 

Trasy rowerowe rozciągają się od miejscowości Uherské Hradiště na wschodzie regionu do miejscowości Znojmo na granicy austriackiej. Morawska Trasa Winiarska, łącząca oba te punkty liczy 290 km. 

Pozostałe trasy mają od kilkudziesięciu do kilkuset kilometrów: 

  • Ścieżka Winiarska Brno - 92 km 
  • Ścieżka Winiarska Znojmo - 189 km 
  • Ścieżka Winiarska Mikulov - 84 km 
  • Ścieżka Winiarska Velké Pavlovice - 150 km 
  • Ścieżka Winiarska Podluží - 130 km 
  • Ścieżka Winiarska Mutěnice - 62 km 
  • Ścieżka Winiarska Bzenec - 30 km 
  • Ścieżka Winiarska Strážnice - 98 km 
  • Ścieżka Winiarska Uherské Hradiště - 73 km 

W punktach informacji w Czechach bez problemu znajdziemy informacje o trasach rowerowych wraz z mapkami. 

4. SOOS czyli kraina błotnych wulkanów 

 Aby zobaczyć niezwykłe przyrodnicze zjawiska nie trzeba wcale jechać w odległe zakątki świata. Położony w północno-zachodnich Czechach rezerwat przyrody SOOS pozwali Ci na podróż w przeszłość, aż do czasów prehistorycznych. Tutaj znajdują się solniska i jedyne w środkowej Europie mofety czyli miniaturowe wulkany błotne. Z kilometrowej ścieżki dydaktycznej poprowadzonej w głąb torfowiska słychać bulgoczące dychawki. W krainie bagien i torfowisk na miłośników prehistorii czeka także paleontologiczna ekspozycja z ogromnymi modelami dinozaurów. 

  • położenie: północno-zachodnie Czechy, kraj Karlowarski
  • dogodnym punktem wypadowym do rezerwatu są Franciszkowe Łaźnie lub położony przy granicy z Niemcami, Cheb. Co ciekawe, w tym najdalej wysuniętym na zachód czeskim mieście, można zwiedzać wzniesiony na wulkanicznym wzgórzu zamek 
  • powierzchnia rezerwatu: 2,2 km² 

5. Szlakiem tysięcy zamków i warowni 

W Czechach można doliczyć się około 2 000 zamków, pałaców lub ruin o charakterze pałacowo-zamkowym. Największe nasycenie tego typu budowli znajduje się w Czechach Południowych. Zwiedzanie można zacząć od Czeskiego Krumlowa, zahaczyć o zamki Zvíkov i Orlik w pobliżu miasta Písek, neogotycki zamek Hluboká nad Vltavou w pobliżu Czeskich Budziejowic i tak dotrzeć do Pragi. A tam już wiemy, co zwiedzać. 

Warto zobaczyć także wspomniany już wcześniej zamek Cheb, zamieniony w warownię zamek Špilberk w Brnie, gotycki Karlštejn, renesansowy zamek w Litomyšlu czy położony w pobliżu Karlowych Warów, gotycki zamek Loket. Można także podróżować liczącym 1200 km Szlakiem Zamkowym, czyli europejskim szlakiem romantycznych zamków i pałaców wiodącym od niemieckiego Mannheim do serca czeskiej krainy, czyli Pragi. 

6. Europa w czeskiej pigułce 

Pola Toskanii, góry Szwajcarii, morawskie Betlejem… a to wszystko w Czechach. Mimo, że Czechy nie mają dostępu do morza wciąż mają do zaoferowania europejskiemu turyście bardzo wiele. Weekend w Toskanii można spędzić na Morawach. Pagórkowaty krajobraz ciągnących się po horyzont pól i winnic, przyciąga coraz większe rzesze profesjonalnych fotografów jak i amatorów piękna krajobrazu. 

Czeską Szwajcarią nazywane jest skalne królestwo w Północnych Czechach. Skały piaskowe i oryginalne formacje skalne leżą na terenie Parku Narodowego Czeska Szwajcaria (Národní Park České Švýcarsko). Znajdziesz tutaj urzekające pionowe ściany wąwozów, głębokie doliny rzeczne, tarasy i bramy skalne. 

Velehrad w południowo-wschodnich Czechach, a właściwie znajdująca się tam Bazylika Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny i świętych Cyryla i Metodego jest najważniejszym miejscem pielgrzymkowym w Czechach. Dlatego też Velehrad bywa nazywany morawskim Betlejem

7. Český Krumlov: 500 lat bez wojennych zniszczeń 

Poza dużymi czeskimi miastami - Pragą, Brnem, Ostrawą czy Pilznem - warto zwrócić uwagę także na mniejsze ośrodki miejskie. Nasza redakcja proponuje Český Krumlov, w którym znajdziecie drugi co do wielkości czeski zamek: Zamek Pięciu Dziedzińców. W tym rozrastającym się przez wieki kompleksie budowli znajdziesz m.in. długi zadaszony most płaszczowy z kilkoma poziomami arkad, a w zamkowych ogrodach urządzonych w stylu francuskim i angielskim, kaskadową fontannę oraz Belweder, uchodzący za jedną z najpiękniejszych budowli ogrodowych w Czechach. 

Czeski Krumlow był małym średniowiecznym miasteczkiem, które powstało wokół zamku chroniącego przeprawy przez Wełtawę. W tym miejscu wije się ona pięknymi serpentynami. Romantyzmu Krumlovowi przydaje jeszcze ścisła zabudowa wokół brzegów Wełtawy, wąskie uliczki i mozaika pomarańczowych dachów. Potwierdzeniem walorów tego niezwykłego miasteczka było wpisanie zabudowy centrum miasta na listę UNESCO. Niewiele jest bowiem takich miasteczek w Europie Środkowej, które jak Český Krumlov rozwijało się bez większych zakłóceń przez 500 lat. Tym bardziej zachęcamy do podziwiania dziedzictwa architektonicznego, które zachowało się w niemal nienaruszonym stanie. 

  • położenie: kraj południowoczeski, południowo-zachodnie Czechy
  • odległość od Pragi około 170 km 

Aktywna Redakcja

Jako że nosi nas nieustannie, a głowę mamy pełną pomysłów nie wyobrażamy sobie, by od czasu do czasu do materiałów nie dodać czegoś od siebie. W roli głosu redakcyjnego będziemy zadawać pytania, robić wywiady z inspirującymi ludźmi, informować o ciekawych eventach i tworzyć treści przy współpracy ze specjalistami z danej dyscypliny. Mówiąc krótko: uwielbiamy inspirować, motywować, trenować, zatem możecie mieć pewność, że będzie się działo.

Mogą Ci się spodobać

Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.
Zgadzam się