Jak wrócić do formy po świętach?

03 stycznia 2023
Jak wrócić do formy po świętach?

Pracujesz nad wymarzoną sylwetką. Widzisz pierwsze rezultaty - ubrania są luźniejsze, a kondycja się poprawia. Czujesz dumę i determinację do dalszych treningów. A tu przychodzi grudzień, przychodzą święta. Zaczynają się spotkania w gronie najbliższych przy stole pełnym pyszności. Miesiące wyrzeczeń i siadasz przed domowymi pierniczkami, smażonymi potrawami, no i może jakiś kolorowy drink do tego? Każdy z nas stoi przed dylematami dietetycznymi w okresie świąt. Jednak kiedy już ten czas mija, zaczynają się wyrzuty sumienia, że cały okres treningów poszedł na marne. Wcale nie musi tak być! Podpowiadamy, jak pozbyć się wyrzutów sumienia i szybko wrócić do formy po świątecznej rozpuście.

Odpowiednia dieta

Przejedzenie i rozleniwienie często towarzyszy nam w okresie poświątecznym. Odczuwamy dużo większy apetyt, zwłaszcza na słodkie, co ma związek z konsumowaniem dużej ilości słodycze przez święta. Ważne, aby poświąteczna dieta ograniczała to, co bogate w cukry. Podstaw na zbilansowane posiłki, mniejsze porcie, a stopniowo zmniejszy się potrzeba podjadania i łaknienie na słodycze.

Powolne jedzenie

Kolejnym zdrowym nawykiem po świątecznym obżarstwie jest powolne jedzenie. Wybieraj małe porcje i delektuj się każdym kawałkiem. Jedzenie powoli sprawi, że szybciej poczujesz sytość. Przejadanie się powoduje ociężałość po posiłku, co nie sprzyja aktywności fizycznej.

5 sportowych postanowień noworocznych z którymi wytrzymasz dłużej, niż 2 tygodnie
Czytaj dalej →

Treningi HIT 

Trening HIT polega na przeplataniu ćwiczeń o wysokiej intensywności tzw. ćwiczeń anaerobowych z ćwiczeniami o umiarkowanej intensywności - ćwiczeniami aerobowymi. Cały trening powinien trwać mniej niż 30 minut. Pozwala spalić ogromną ilości kalorii w krótkim czasie i wrócić do formy po świętach. Lepsze samopoczucie pomoże zmobilizować Ci się do regularności i być może treningi staną się Twoim zdrowym nawykiem.

Treningi pomogą spalić zbędne kalorie po świętach

Zwróć uwagę na wypijane kalorie

Ogranicz alkohol i napoje gazowane, które zawierają dużą ilość kalorii i cukrów. Zamiast tego postaw na napoje wspomagające układ trawienny jak: mięta, rumianek, woda. 

Wskazówki na koniec

Aby plan powrotu do formy przyniósł sukces, warto rozpisać swoje cele i plan działania na każdy dzień - zarówno jeśli chodzi o posiłki, jak i treningi. Nie obwiniaj się za to, że Twoje święta nie były fit - one trwały tylko 3 dni. Ważne, abyś nie kontynuowała złych nawyków i nie pozwoliła sobie na dłuższe, poświąteczne rozleniwienie. Trzymay kc


Sonia Balura

Cześć, jestem miłośniczką biegania po asfalcie i nie tylko. W ciągu tygodnia przemierzam kilometry po mieście, a weekendami na łonie natury. Kiedy pogoda pozwala zmieniam buty do biegania na rolki. W mojej pracy zajmuje się przeprowadzaniem szkoleń z zakresu fitnessu i biegania w sieci sklepów MartesSport. 

Mogą Ci się spodobać

Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.
Zgadzam się