Jak dobrać odpowiednie gumy treningowe?

28 września 2023
Jak dobrać odpowiednie gumy treningowe?

Marzysz o smukłej sylwetce, ale ćwiczenia na siłowni nie są dla Ciebie? Chcesz zacząć ćwiczyć w domu, ale nie wiesz jakie akcesoria będą dobre na początek? A może potrzebujesz wielofunkcyjnego sprzętu do ćwiczeń, który nie zajmuje dużo miejsca? Odpowiedzią na te wszystkie pytania są gumy do ćwiczeń. Za tą nazwą kryje się wiele różnego rodzaju gum do ćwiczeń, taśm treningowych, czy pilates.

Spis treści:

  • Dla kogo jest trening z gumami oporowymi?
  • Rodzaje gum oporowych
  • O czym należy pamiętać przy wyborze gum treningowych?
Taśmy oporowe przeznaczone są dla wszystkich zarówno dla początkujących, jak i dla bardziej zaawansowanych

Dla kogo jest trening z gumami oporowymi?

Ćwiczenia z gumami treningowymi są jednymi z najbezpieczniejszych. Szczególnie polecane są osobom zaczynającym swoją przygodę ze sportem lub w trakcie rehabilitacji. Gumy do ćwiczeń mają tak szeroki zakres możliwości, że sprawdzą się też podczas treningu siłowego.

Rodzaje gum treningowych

W zależności od efektów jaki chcemy osiągnąć możemy wybrać różnego rodzaju gumy. Wachlarz możliwości jest naprawdę szeroki, zaczynając od rozciągania, ćwiczenia cardio, po trening siłowy. Możemy ćwiczyć na macie, przy drzwiach, w parku lub siłowniach zewnętrznych. Do każdego rodzaju treningu wykorzystuje się inny rodzaj gum.

Zanim zdecydujesz się na zakup konkretnego modelu warto poznać ich rodzaje i przeznaczenie.

Gumy oporowe posiadają różne opory, możesz łatwo je rozróżnić dzięki kolorom

Taśmy pilates

Trening z taśmami szczególnie dobrze sprawdzi się przy rozciąganiu mięśni oraz rehabilitacji. Ćwiczenia z nimi pozwolą na poprawę mobilność stawów oraz są skuteczną bronią w walce z cellulitem. Jest to też dobry wybór treningu uzupełniającego do innej aktywności, takiej jak: bieganie, kolarstwo, czy crossfit. Pozwala na zwiększenie zakresu ruchów i wzmocnienie mięśni głębokich, które odpowiadają za utrzymanie prawidłowej postawy ciała.

Czym charakteryzują się taśmy do ćwiczeń?

W przeciwieństwie do większości gum treningowych taśmy pilates posiadają otwarty obwód, czyli nie tworzą okręgu. Na rynku spotkamy taśmy o różnym obciążeniu, im większy opór stawia nam taśma, tym większy wysiłek wkładamy w wykonanie danego ćwiczenia. Jednak sami też możemy regulować poziom trudności. Wystarczy trzymać taśmę na krótszym odcinku. W ten sposób automatycznie wkładamy więcej siły w jej rozciąganie, przez to mocniej angażujemy mięśnie.

Co wybrać: trening na siłowni czy ćwiczenia fitness?
Czytaj dalej →

Gumy mini band

Służą do treningu siłowego, można za ich pomocą wykonać trening wzmacniający mięśnie całego ciała. Mają też swoje zastosowanie w rehabilitacji i dochodzeniu do formy po kontuzji. Idealnie sprawdzają się do ćwiczeń w domu oraz podczas podróży. Trenując z nimi ujędrniamy ciało, co zapobiega powstaniu sylwetki typu skinny fat, czyli takiej o niskiej zawartości masy mięśniowej, a wysokiej zawartości tłuszczu w organizmie. Dlatego trening z gumami mini band skutecznie pomaga w pozbyciu się zbędnych centymetrów.

Czym charakteryzują się gumy mini band?

Zestaw zazwyczaj składa się z 3 gum o różnym oporze. Posiadają mały obwód, który sprawia, że rozciąganie ich podczas ćwiczeń wymaga użycia znacznej siły. W zależności od naszej kondycji wybieramy mniejszy, średni lub duży opór. W zestaw gum mini band EMORI marki IQ Cross The Line znajdziemy gumy o oporze 4,5 kg, 9,1 kg i 13,6 kg. Rozróżnienie oporu ułatwia kolor dedykowany każdemu obciążeniu. Zostały wykonane z wytrzymałego lateksu, co zapewnia dużą wytrzymałość i odporność na pękanie. Dodatkową zaletą jest to, że nie są zbyt szerokie, dzięki czemu łatwo założymy dwie gumy na raz do jednego ćwiczenia. Pozwala, to na zwiększenie poziomu trudności podczas treningu i zapewnia robienie ciągłych postępów.

Gumy oporowe pomogą wnieść Twój trening na inny poziom

Gumy power band

Trening z gumą power band może zastąpić ćwiczenia z wolnymi ciężarami, jest alternatywą, gdy nie chcemy ćwiczyć na siłowni lub jesteśmy na wakacjach. Taki trening posiada też tą zaletę nad ćwiczeniami z ciężarami, że ryzyko kontuzji jest tutaj niewielkie.

Natomiast dla miłośników treningów z wykorzystaniem ciężaru własnego ciała gumy power band stanowią ciekawe urozmaicenie treningów. Dodając je do zwykłych ćwiczeń kalistenicznych zwiększymy siłę i wytrzymałość mięśni, a także osiągniemy lepsze efekty treningu.

Jednak to nie wszystko, opór gum możemy wykorzystać zarówno do podniesienia poziomu trudności treningu, ale również do ułatwienia wykonywania niektórych ćwiczeń. Jeśli nie jesteśmy w stanie podciągnąć się na drążku, to używając gumy power band możemy pomóc sobie w wykonaniu tego ćwiczenia. Następnie, po jakimś czasie zmieniamy opór gumy na mniejszy i tak do momentu, aż jesteśmy w stanie podciągnąć się sami.

Czym charakteryzują się gumy power band?

Tym, co wyróżnia gumy power band jest ich dużo dłuższy obwód. Pozwala to na wykonanie zupełnie różnych ćwiczeń. Grubość power band jest też większa, przez co wykonujemy trening o wyższej intensywność, niż w przypadku innych gum oporowych. Tak jak w innych rodzajach gum kolor odpowiada różnemu oporowi, który możemy dobrać do swoich możliwości. Niezależnie od tego, jaki opór gumy wybierzemy jesteśmy w stanie go zwiększyć poprzez skrócenie długości obwodu.

Trening z gumami oporowymi jest możliwy zarówno w domu, jak i na siłowni.

O czym należy pamiętać przy wyborze gum treningowych?

W zależności od celów jakie pragniemy osiągnąć wybieramy inny rodzaj gum oporowych. Do rozciągania i wzmacniania elastyczności mięśni najlepiej sprawdzą się taśmy pilates i mini bandy. Szczególnie przy ćwiczeniach korygujących postawę ciała oraz dla osób, które chcą wrócić do dawnej sprawności po kontuzji.
Power bandy i mini bandy zastąpią nam siłownie i ćwiczenia z wolnymi ciężarami. Idealnie nadają się dla osób, które marzą o zrzuceniu zbędnych kilogramów i wymodelowaniu sylwetki.

 

 

Sonia Balura

Cześć, jestem miłośniczką biegania po asfalcie i nie tylko. W ciągu tygodnia przemierzam kilometry po mieście, a weekendami na łonie natury. Kiedy pogoda pozwala zmieniam buty do biegania na rolki. W mojej pracy zajmuje się przeprowadzaniem szkoleń z zakresu fitnessu i biegania w sieci sklepów MartesSport. 

Mogą Ci się spodobać

Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.
Zgadzam się