"Otylia Jędrzejczak. Moja historia" - recenzja książki

05 stycznia 2020

Otylia Jędrzejczak to najbardziej utytułowana polska pływaczka. Na swoim koncie ma 3 medale olimpijskie, w tym jeden złoty i kilkadziesiąt medali Mistrzostw Świata i Europy. Do tego pasma sukcesów należy dodać trzykrotne ustanawianie rekordu świata. Za tymi sukcesami stała ciężka praca na treningach i zgrupowaniach, ogromna determinacja oraz czynnik nadrzędny: miłość do pływania. "Otylia Jędrzejczak. Moja historia" to książka dla młodych adeptów pływania marzących o zawodowej karierze, dla tych, którzy cenią i podziwiają Otylię za jej dokonania i chcą się dowiedzieć jak trenowała, by sięgnąć po najwyższe laury świata sportu. 

W swojej książce Jędrzejczak po raz pierwszy szczerze opowiada o swoim życiu zawodowym i prywatnym, o sukcesach i porażkach oraz o cenie, jaką przychodzi zapłacić za sukces. By swoją historię opowiedzieć jeszcze rzetelniej, do pracy przy książce zaprosiła dwóch dziennikarzy, komentatorów sportowych - Pawła Hochstima oraz Pawła Skrabę - którzy zebrali wspomnienia i komentarze jej bliskich.

Druga strona medalu

Choć propozycja napisania książki w poprzednich latach pojawiała się kilkakrotnie, Jędrzejczak dopiero teraz zdecydowała się sięgnąć po pióro. Dojrzała do napisania autobiografii, do tego, by szczerze opowiedzieć o sprawach, które przez lata żywo interesowały media i jej fanów. Mamy okazję do wniknięcia w świat sportu od kulis, dzięki opowieści Otylii możemy dowiedzieć się np. z jakimi emocjami mierzyła się podczas kluczowych startów.

Drugą stronę sukcesów na arenie międzynarodowej stanowiły w jej życiu niełatwe relacje z trenerami, brak czasu na życie prywatne i rozpad kolejnych związków, presja i oczekiwania trenerów i kibiców itd. Duże piętno odcisnął także wypadek samochodowy, który spowodowała, i w którym zginął jej brat, Szymon. Rok 2005 był rokiem przełomowym. To sport pomógł jej przetrwać ciężkie chwile. "Gdy byłam po wypadku to ta woda była dla mnie idealnym kamuflażem. Bardzo dużo rzeczy analizowałam, układam sobie w głowie to, co powinnam powiedzieć. W basenie wielokrotnie dawałam upust emocjom. Wykrzykiwałam pod wodą to, co we mnie siedziało. I opłakiwałam Szymona. Basen mnie oczyszczał, później było mi łatwiej." W książce - w rozdziale Mój Szymon - po raz pierwszy opowiada szczerze o tym, jak poradziła sobie z tą stratą. 

Inspiracja do działania

Historia Otylii to inspiracja do działania, motywacja do pokonywania przeszkód w dążeniu do realizacji założonych celów i spełnienia marzeń. Sport był obecny w jej życiu od zawsze - to on napędzał do działania, uczył podnoszenia się po porażkach, kształtował charakter:

"Sport wyzwala ambicje - uczy życia, jest najlepszym nauczycielem charakteru poza rodzicami. Co najważniejsze sportowcem jest się zawsze w złych i dobrych momentach." 

Pływanie to pasja, to miłość na całe życie

Wymagające i czasochłonne treningi, dążenie do perfekcji, wiele poświęceń i wyrzeczeń  - na to wszystko można się godzić tylko wówczas, gdy robi się to, co się kocha, gdy poświęca się swojej pasji! Młodzi adepci pływania znajdą w książce wiele cennych rad i wskazówek, które można od razu przenieść na pływalnię.

Na zajęciach z cyklu Otylia Swim Tour powtarza młodym pływakom żeby dobrze się bawili, bo to jest najważniejsze. Jeśli pływanie sprawia przyjemność, jeśli się to kocha, to łatwiej ciężko trenować. Równie istotne jest docenianie własnych dokonań i budowanie pewności siebie.

Sportowa emerytura: życie po życiu

Zakończenie sportowej kariery to ważna decyzja, która stanowi przełomowy moment w życiu każdego sportowca. W książce Jędrzejczak zdradza, jak sobie z tym poradziła i jak odnalazła nowy życiowy cel. 

"Koniec kariery oznacza przede wszystkim pożegnanie z ustalonym rytmem dnia oraz celem, do którego się dąży. " "(...) im szybciej otworzysz się na to "życie po życiu" i wyznaczysz sobie cel, tym lepiej. Każdy sportowiec powinien o tym pamiętać i jeszcze w trakcie kariery przygotowywać się do "życia po". Wiem po sobie, że nie jest to łatwe, i trochę czasu musiało minąć, zanim potrafiłam się przyzwyczaić do nowej rzeczywistości." 

Jędrzejczak karierę oficjalnie zakończyła w styczniu 2014 roku. Obecnie pracuje jako wykładowca Akademii Wychowania Fizycznego w Warszawie, pełni funkcję prezesa Polskiego Stowarzyszenia Sportu Kobiet, jest członkiem zarządu Polskiego Komitetu Olimpijskiego i Towarzystwa Olimpijczyków Polskich oraz założycielką Fundacja Otylii Jędrzejczak i Akademii Pływania Gold Butterfly. Prowadzi szereg ważnych społecznie projektów. Zajmuje się propagowaniem zdrowego trybu życia, sportu i aktywności fizycznej wśród dzieci młodzieży i dorosłych, dla których prowadzi wykłady motywacyjne. 

Otylia Jędrzejczak i marka Aquawave

Książka "Otylia Jędrzejczak. Moja historia" miała swoją oficjalną premierę 27 listopada. Cieszy nas to tym bardziej, że jej mecenasem jest marka Aquawave, która jest także partnerem naszego portalu. Aquawave wspiera organizację warsztatów z cyklu Otylia Swim Tour dla młodych pływackich talentów.

"(...) uwielbiam się uśmiechać, kiedy więc marka Aquawave zgłosiła się do mnie z propozycją bym została ich ambasadorką nie wahałam się ani chwili. Tworzeniu ich produktów towarzyszy idea wypoczynku z uśmiechem na twarzy, co świetnie wpasowuje się w moje pogodne usposobienie." 

Otylia Jędrzejczak promuje pływanie z AquaWave
Czytaj dalej →

Zapraszamy do księgarń po książkę, dzięki której poznacie prawdziwą Otylię!

Aktywna Redakcja

Jako że nosi nas nieustannie, a głowę mamy pełną pomysłów nie wyobrażamy sobie, by od czasu do czasu do materiałów nie dodać czegoś od siebie. W roli głosu redakcyjnego będziemy zadawać pytania, robić wywiady z inspirującymi ludźmi, informować o ciekawych eventach i tworzyć treści przy współpracy ze specjalistami z danej dyscypliny. Mówiąc krótko: uwielbiamy inspirować, motywować, trenować, zatem możecie mieć pewność, że będzie się działo.

Mogą Ci się spodobać

Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.
Zgadzam się