Parki ciemnego nieba: gwiazdy w centrum zainteresowania

31 sierpnia 2020
Parki ciemnego nieba: gwiazdy w centrum zainteresowania

Zastanawialiście się kiedyś, jak wspaniale byłoby spojrzeć na wieczorne niebo i zamiast kilkudziesięciu gwiazd mieniących się na nieboskłonie ujrzeć Drogę Mleczną? Większość mieszkańców kuli ziemskiej jest pozbawiona widoku ciemnego nieba i wielu setek gwiazd - oczywiście przez źródła sztucznego światła. Z potrzeby ochrony nocnego krajobrazu na całym świecie zaczęły powstawać rezerwaty ciemnego nieba. W Polsce mamy aż dwa takie rezerwaty! 

Ciemność pod ochroną 

Naturalne ciemności są zasobem, który bezwzględnie należy chronić. W ciągu ostatnich kilku lat w całej Europie powstało kilkanaście parków ciemnego nieba. W Polsce znajdują się w Bieszczadach i Górach Izerskich - tutaj zanieczyszczenie nieba sztucznym światłem jest na tyle małe, że można zachwycić się pięknem nieboskłonu. A jest co oglądać! Można dostrzec nawet 7 tysięcy gwiazd! 

Wśród wielu przyczyn tworzenia parków nocnego krajobrazu należy w pierwszej kolejności wymienić: 

  • ochronę unikatowych walorów przyrodniczych i krajobrazowych konkretnego obszaru, 
  • podnoszenie świadomości skutków zanieczyszczenia światłem, 
  • pokazanie piękna i bogactwa kosmosu, niezwykłych nocnych spektakli, które utraciliśmy na rzecz rozwoju cywilizacyjnego i postępu technologicznego, 
  • monitorowanie nocnego nieba, wykonywanie specjalistycznych pomiarów i badań naukowych.

Astroturystyka: podróż w kierunku natury 

Na astronomicznych turystów czekają platformy widokowe, a także specjalne warsztaty, podczas których można pod fachową opieką astronoma uczyć się orientacji na niebie i rozpoznawać główne gwiazdozbiory. Na nasz zachwyt czekają mgławice, galaktyki, gromady gwiazd i to, co lubimy najbardziej - meteory! W Parku Gwiezdnego Nieba “Bieszczady” gwiezdny spektakl obserwujemy w pozycji półleżącej, leżąc wygodnie na leżaku.

Bezpieczeństwo w górach - wywiad z ratownikiem GOPR
Czytaj dalej →

Polskie rezerwaty ciemnego nieba 

Park Gwiezdnego Nieba “Bieszczady” to obszar o powierzchni niemal 114 tys. ha obejmujący swoim zasięgiem  Bieszczadzki Park Narodowy, Park Krajobrazowy Doliny Sanu i Ciśniańsko – Wetliński Park Krajobrazowy. To drugi co do wielkości park tego typu w Europie. Razem z Parkiem Ciemnego Nieba “Poloniny” na Słowacji stanowi część Międzynarodowego Rezerwatu Biosfery „Karpaty Wschodnie”, tworząc największy w Europie spójny obszar ochrony nocnego nieba! 

W przyszłości, gdyby obszar ciemnego nieba został rozszerzony na teren ukraińskiego Użańskiego Parku Narodowego, powstałby czwarty co do wielkości park nocnego nieba na świecie! 

Izerski Park Ciemnego Nieba swoim zasięgiem obejmuje 7,5 tys. ha najcenniejszych przyrodniczo terenów na pograniczu polsko-czeskim, w górnej części doliny Izery i dolinie Izerki. Został założony w 2009 roku z inicjatywy sześciu polskich i czeskich instytucji. 

Dlaczego warto pojechać w to odludne miejsce? Jeśli staniesz pod otwartym niebem w Orlu, Jizerce czy na Stogu Izerskim, zobaczysz nad sobą prawie 2 000 gwiazd i pas Drogi Mlecznej, a takich widoków się nie zapomina!           

Aktywna Redakcja

Jako że nosi nas nieustannie, a głowę mamy pełną pomysłów nie wyobrażamy sobie, by od czasu do czasu do materiałów nie dodać czegoś od siebie. W roli głosu redakcyjnego będziemy zadawać pytania, robić wywiady z inspirującymi ludźmi, informować o ciekawych eventach i tworzyć treści przy współpracy ze specjalistami z danej dyscypliny. Mówiąc krótko: uwielbiamy inspirować, motywować, trenować, zatem możecie mieć pewność, że będzie się działo.

Mogą Ci się spodobać

Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.
Zgadzam się