Jedziemy pod namiot! Sprawdź swój bagaż z naszą checklistą

Jedziemy pod namiot! Sprawdź swój bagaż z naszą checklistą

Wyjazdy pod namiot to wyjątkowo popularna w tym sezonie forma wypoczynku Polaków. Trudno się dziwić - z jednej strony ograniczamy kontakty z innymi i minimalizujemy ryzyko zarażenia koronawirusem, a z drugiej, wracamy do bardziej pierwotnego kontaktu z naturą, odpoczywamy od zgiełku miasta i ładujemy wewnętrzne baterie. Niezapomniane wakacje można spędzić właśnie pod namiotem! Zanim jednak ruszysz w drogę, sprawdź, o czym warto pamiętać! 

Co zabrać pod namiot? 

Czas włączyć myślenie strategiczne, zadaniowe. Postaw na uniwersalne akcesoria. Każdy gadżet, który wyląduje w twoim bagażu, powinien być odpowiedzią na konkretną potrzebę. Pakuj się z głową - krytycznie oceń, czy wszystkie przygotowane na wyjazd rzeczy będą Ci potrzebne. Postaw na uniwersalną odzież, która sprawdzi się w chłodniejsze i cieplejsze dni - szukaj produktów wykonanych z lekkich, szybkoschnących, oddychających materiałów. 

Kolekcja inspirowana życiem: oferta Hi-Tec wiosna-lato 2020
Czytaj dalej →

Sprzęt 

Sprzęt ma być kompaktowy, tak by po złożeniu zajmował jak najmniej miejsca. Wiele zależy od tego, czy pakujesz się do turystycznego plecaka, z którym będziesz wędrować kilka godzin dziennie po górskich szlakach, czy masz do dyspozycji cały samochodowy bagażnik. 

Przy opcji rozbijania obozu każdego wieczora, pakując się trzeba wziąć pod uwagę nie tylko pojemność plecaka, ale i swoją kondycję!

Bezpieczeństwo w górach - wywiad z ratownikiem GOPR
Czytaj dalej →

Checklista - sprawdź swój bagaż razem z nami 

  • namiot 

Podstawą udanego biwakowania jest dobry namiot. Powinien być dopasowany wielkością i pojemnością do Twoich potrzeb i łatwy do rozbicia. Zabierasz dużo bagażu, a stary namiot już nie nadaje się do użytku? Kup model z dużym przedsionkiem, w którym bezpiecznie przechowasz większe przedmioty. Nie znosisz bałaganu w namiocie, który przy rodzinnym wyjeździe po prostu sam się tworzy? Warto zastanowić się nad rozbiciem drugiego, małego namiotu i tam umieścić dodatkowe, zapasowe i nieużywane w danym momencie rzeczy. 

  • karimata lub materac 

Karimata to must have. W trosce o komfort wypoczynku warto zabrać ze sobą materac samopompujący i dmuchaną poduszkę. 

  • śpiwór 

Noce letnią porą mogą być naprawdę chłodne. Śpiwór letni lub lekko ocieplany nie pozwoli Ci zmarznąć. Przy zakupie warto zwrócić uwagę na zakres temperatur, dla których dany model jest przeznaczony. 

  • naczynia turystyczne 

Spakuj sztućce, scyzoryk, turystyczne naczynia (składane miseczki, kubki, menażkę), termos. W opcji deluxe składany stół z krzesłami i kuchenkę turystyczną. 

  • filtr do uzdatniania wody 
  • apteczka 
  • jedzenie z długim terminem przydatności do spożycia: żywność liofilizowana, batony, suchy prowiant, konserwy itp. 
  • latarka czołówka 

Zobacz ofertę sprzętu i akcesoriów turystycznych 

  • zapałki, zapalniczka sztormowa lub krzesiwo turystyczne 
  • kosmetyczka z produktami do higieny osobistej
  • sprzęt fotograficzny do uwieczniania wspomnień oraz zapierających dech w piersiach kadrów

Gdzie się rozbijać? 

Najlepszym rozwiązaniem są pola namiotowe z odpowiednim zapleczem sanitarnym, dzięki czemu utrzymanie higieny jest dużo prostsze. Ma to także istotne znaczenie w obecnej sytuacji zagrożenia koronawirusem. 

Turystyczne szlaki tematyczne - poznaj najpiękniejsze regiony Polski!
Czytaj dalej →

Nie można rozbijać namiotów w parkach narodowych i obszarach objętych ochroną w postaci parku krajobrazowego, na nadmorskich wydmach czy klifach. W pozostałych przypadkach - wszystkich terenach leśnych - warto postarać się o zgodę zarządcy terenu: nadleśnictwa, prywatnego właściciela lub gminy, miasta. 

Komary i kleszcze: jak uratować urlop? 

Te drobne, lecz uciążliwe owady potrafią uprzykrzyć wakacyjny odpoczynek. W tym sezonie w wielu rejonach jest ich bardzo dużo. Koniecznie zabierz ze sobą preparat na komary i insekty. Na rynku dostępne są środki w postaci aerozoli, płynu ochronnego, plastrów odstraszających oraz kremów o zapachu nietolerowanym przez owady. Odpowiednie preparaty dla dzieci i dorosłych dostaniesz w aptece. 

W leśnych rejonach niebezpieczeństwo mogą także stwarzać kleszcze. Wieczorem warto dokładnie obejrzeć całe ciało, a zwłaszcza miejsca, gdzie skóra jest bardzo delikatna: okolice uszu, kark, skórę przy granicy włosów, pod kolanami, miejsca intymne. 

Aktywna Redakcja

Jako że nosi nas nieustannie, a głowę mamy pełną pomysłów nie wyobrażamy sobie, by od czasu do czasu do materiałów nie dodać czegoś od siebie. W roli głosu redakcyjnego będziemy zadawać pytania, robić wywiady z inspirującymi ludźmi, informować o ciekawych eventach i tworzyć treści przy współpracy ze specjalistami z danej dyscypliny. Mówiąc krótko: uwielbiamy inspirować, motywować, trenować, zatem możecie mieć pewność, że będzie się działo.

Mogą Ci się spodobać

Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.
Zgadzam się